Skip to main content

FIFA 23 z masą informacji i datą premiery. Nowości, HyperMotion 2, crossplay i wiele więcej

Jest też gameplay.

EA właśnie podzieliło się mnóstwem informacji o nadchodzącej odsłonie swojego piłkarskiego cyklu - FIFA 23. Poznaliśmy szczegóły nowości i zmian, które odróżnią tegoroczną propozycję od poprzednich. Gra zadebiutuje 30 września.

Electronic Arts twierdzi, że FIFA 23 to największa FIFA w historii, a ponadto po raz pierwszy deweloperzy zdecydowali się wprowadzić zaawansowany crossplay nie tylko pomiędzy konsolami, ale i PC.


HyperMotion 2 i nowe animacje

FIFA 23 korzysta z systemu HyperMotion 2, a więc następcy narzędzia napędzającego animacje już w poprzedniej odsłonie serii. EA ponownie ubrało zawodników w specjalne stroje Xsens, a następnie przechwyciło dane z dwóch meczów (wcześniej było to jedno spotkanie) mężczyzn i kobiet, a także kilku treningów, co sprawia, że gra dysponuje teraz 6 tysiącami animacji zawodników. Wszystko działa oczywiście dzięki uczeniu maszynowemu, które tworzy animacje „w locie”, między innymi łącząc kilka ruchów w jeden.

Electronic Arts stawia w tym roku na piłkarki, a wyrazem tego jest między innymi fakt, że będą one miały nieco inne animacje niż mężczyźni. Wszystko w służbie realizmowi - twierdzą deweloperzy.

Pozostałe nowości w sferze animacji:

  • Nowy system ma sprawić, że drybling jest jeszcze bardziej responsywny, bo poszczególne animacje są krótsze;
  • System ML-Jockey sprawia, że animacje w trakcie wykonywania dżokeja (pozycja obronna, szaroko rozstawione nogi) są realistyczniejsze i bardziej odpowiadają temu, co dzieje się na prawdziwych boiskach;
  • System AcceleRATE sprawia, że piłkarze osiągają maksymalną prędkość w różnym tempie. Niektórzy rozpędzają się krócej, a inni dłużej;
  • Jeżeli sytuacja na to pozwoli (np. zawodnik będzie miał wokół siebie dużo miejsca), animacje strzału będą dłuższe i ładniejsze;
  • Bitwy bramkarzy i uderzającego z główki zawodnika są realistyczniejsze - bramkarze potrafią się np. odwrócić plecami, gotowi na zderzenie.

Inne nowości w rozgrywce

EA zmienia stałe fragmenty gry. Wszystko po to, by „zapewnić więcej kontroli nad rzutami wolnymi, karnymi i rożnymi” poprzez zmianę trajektorii czy podkręcenia. Kamera z rzutów rożnych nie pokazuje teraz boiska z góry, tylko ustawia się za plecami zawodnika.

Gra wprowadza też częściową bezwładność kończyn czy palców podczas silnych uderzeń piłką. Chodzi np. o to, że po bloku, noga obrońcy przez chwilę dygocze od uderzenia - to samo jeśli chodzi o palce bramkarza muśnięte futbolówką.

Silne strzały to uderzenia, do których zawodnik zbiera się bardzo długo, ale są jednocześnie trudne do obrony. Automatyczne celowanie jest tu wyłączone, więc trzeba dobrze wychylić drążek.

Inne ciekawe zmiany:

  • Poprawiono fizykę zachowania siatki w bramce. Lepiej reaguje teraz przy kontakcie z biegnącym na nię zawodnikiem;
  • Sztuczna inteligencja ma mieć większą świadomość sytuacji dookoła, np. starając się uniknąć kolicji czy nadciągającego wślizgu;
  • Zawodnicy będą czasami wykonywać niestandardowe strzały, np. opadające lub z odbiciem od ziemi, by zmylić bramkarza;
  • Wysokiej klasy obrońcy mogą zablokować piłkę piętką, zza pleców;
  • Można podawać piłkę zewnętrzną częścią stopy.

Powtórki AR, next-genowa murawa i szkolenia

To jedne z najbardziej widocznych zmian w FIFA 23. Na powtórki strzałów czasami nałożony jest specjalny interfejs przypominający rozszerzeoną rzeczywistość (AR). Pokazuje on ciekawe informacje, np. oczekiwaną liczbę goli, siłę uderzenia czy dystans od bramki.

Murawa wygląda teraz znacznie realistyczniej, a widać to nie tylko na powtórkach, ale i w trakcie meczu. Na boisku zostają też ślady po wślizgach lub niektórych cieszynkach.

EA przygotowało też nowe sceny przed rozpoczęciem meczów, przy czym skupiono się spotkaniach dużej wagi.

Centrum treningowe podszkoli mniej wprawnych graczy i nauczy ich fundamentów rozgrywki. Wszystko będzie się opierać na systemie minigier, a trenerem może być albo Kylian Mbappe, albo Sam Kerr.


Dwa mistrzostwa świata i piłka nożna kobiet

Wszyscy nabywcy FIFA 23 będą mieli darmowy dostęp do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze oraz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet w Australii i Nowej Zelandii 2023.

Po raz pierwszy gracze mogą też pokierować kobiecymi klubami piłkarskimi. Na premierę dostępne będą drużyny z lig Barclays Women’s Super League oraz Division 1 Arkema.

Jak już wspomnieliśmy, dzięki specjalnie przygotowanym animacjom, piłkarki będą poruszać się nieco inaczej niż piłkarze.


Crossplay jak nigdy wcześniej

Rozgrywka międzyplatformowa będzie dostępna w następujący sposób:

  • Razem zagrają osoby z PS5, Xbox Series X/S i PC;
  • PS4 i Xbox One też obsługują crossplay, ale nie z nową generacją.

Tryby, które będą obsługiwać crossplay, to między innymi spotkania towarzyskie online, FUT i sezony online.

Więcej informacji o FIFA 23 - odnośnie kariery, trybu Volta czy Pro Clubs - EA ujawni w przyszłości.

Zobacz także