Skip to main content

Frostpunk 2 - dzielnice, gdzie budować, zastosowanie

Wyjaśniamy znaczenie każdej dzielnicy.

Głównym zadaniem w grze Frostpunk 2 jest rozbudowa miasta, na które składają się dzielnice pełniące konkretne role. Aby ułatwić wam nieco zarządzanie Nowym Londynem, przygotowaliśmy stronę z krótkim opisem każdego z dystryktów.


Na tej stronie:


Rodzaje dzielnic

Już w pierwszym rozdziale gry otrzymujemy dostęp do wszystkich dzielnic dostępnych w Frostpunk 2. Poniżej wyjaśniamy ich zastosowanie i funkcje:

  • dzielnica mieszkalna - zapewnia schronienie mieszkańcom. Brak domów powoduje liczne choroby i zgony.
  • dzielnica spożywcza - dostarcza pożywienie. Brak jedzenia oznacza liczne choroby.
  • dzielnica wydobywcza - umożliwiają pozyskiwanie materiałów, prefabrykatów lub różnego opału. Brak materiałów oznacza załamywanie się infrastruktury miejskiej, a brak opału oznacza brak dostaw ciepła do mieszkań i wymieranie populacji.
  • dzielnica logistyczna - można je budować tylko w starych punktach postojowych. Zbudowanie tej dzielnicy oznacza odblokowanie dodatkowych ekip frostlandowych (zwiadowców potrzebnych do eksploracji Frostlandu).
  • dzielnica przemysłowa - służy produkcji prefabrykatów lub dóbr konsumpcyjnych (w zależności od naszego wyboru). Prefabrykaty są koniecznie podczas budowy, a dobra konsumpcyjne zapewniają zadowolenie społeczne, zmniejszają przestępczość oraz umożliwiają zwiększanie podatków w postaci ciepłowników.

Jak budować dzielnice

Przede wszystkim, dzielnice można budować wyłącznie na terenie, który został wcześniej uprzątnięty z lodu przez lodołamaczy. W przypadku dzielnic mieszkaniowych oraz przemysłowych możemy je lokować w dowolnym miejscu - nie są one powiązane z żadnymi polami zasobów. Należy jednak pamiętać, aby budować dzielnice mieszkaniowe blisko siebie, aby wzajemnie się ogrzewały. Natomiast dzielnice przemysłowe należy budować z dala od osiedli, bo generują spore zanieszczyczenia.

Dzielnice spożywcze możemy budować jedynie przy źródłach pożywienia (np. na żyznych glebach), wydobywcze wyłącznie przy depozytach surowców lub złożach, a dzielnice logistyczne tylko przy starych punktach postojowych na krawędzi mapy.


Rozbudowa dzielnic, ulepszenia

Co więcej, dzielnice możemy rozszerzać. Warto z tego korzystać, bo jest to rozwiązanie tańsze niż budowa nowej dzielnicy. Ponadto, rozbudowana dzielnica umożliwia postawienie w niej zaawansowanych budynków, które podnoszą efektywność danego dystryktu. Przykładowo, w dzielnicy mieszkalnej możemy postawić instytut badawczy a w dzielnicy wydobywczej zaawansowany sprzęt kopalniany.


Awaryjna zmiana, produkcja

Po wybudowaniu dzielnicy możesz nią zarządzać poprzez dostosowywanie intensywności prac z wykorzystaniem suwaka. Określa on stopień zaangażowania pracowników w wykonywane działania. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej siły roboczej w innych obszarach miasta, możemy zwolnić część pracowników z obowiązków w danej dzielnicy i oddelegować ich do innych czynności.

Istnieje również funkcja awaryjnej zmiany. Możemy dzięki niej zintensyfikować prace w dzielnicy i podnieść jej produktywność, ale długotrwałe wykorzystywanie tej opcji odbije się negatywnie na naszym zaufaniu oraz zdrowiu pracowników, więc warto korzystać z niej tylko w sytuacjach kryzysowych.


Następnie: Frostpunk 2 - Frostland, ekipy, jak założyć kolonię

Spis treści: Frostpunk 2 - poradnik

Poprzednio: Frostpunk 2 - pogoda, prognoza, zamiecie

Zobacz także