Skip to main content

Frostpunk 2 - jak przeżyć, 12 najlepszych wskazówek

Co musisz wiedzieć na początek.

Pierwszy kontakt z Frostpunk 2 może być niełatwy i przytłaczający ze względu na ilość elementów rozgrywki i czyhające na nasze miasto zagrożenia. Dlatego przygotowaliśmy dla was 10 najlepszych porad przed rozpoczęciem trybu fabularnego.


Na tej stronie:


Pierwsze kroki

Zanim zdecydujesz się na znaczne rozwijanie miasta, eksplorowanie Frostlandu i tworzenie kolonii, ustabilizuj sytuację ekonomiczną Nowego Londynu poprzez zaspokojenie wszystkich potrzeb dotychczasowych mieszkańców. Zadbaj o wystarczającą liczbę mieszkań i farm oraz zapewnij im wystarczająco dużo ciepła. Bez tego twoi ludzie łatwo zaczną chorować, a potem umierać.


Nie marnuj czasu

Twoje miasto nieustannie znajduje się pod presją mrozu, licznych ochłodzeń klimatu i kurczących się zapasów. A więc musisz maksymalnie wykorzystywać dostępne zasoby surowców i siły roboczej w konkretnym momencie. Jeżeli masz wolnych pracowników to wykorzystuj ich przy rozkruszaniu lodu przez lodołamaczy. Zawsze staraj się też opracowywać jakąś koncepcję w drzewku idei. Jeżeli to możliwe, przeprowadzaj głosowania w radzie, aby wprowadzać nowe i lepsze ustawy.

Gdy tylko uzbierasz nieco więcej surowców, staraj się rozwijać swoje miasto i kolonie. Do optymalizacji swoich działań wykorzystuj przyspieszanie czasu oraz aktywną pauzę. Opcje te są dostępne w lewym górnym rogu ekranu lub pod numerycznymi skrótami klawiszowymi.


Lodołamacze

Żeby uzyskać dostęp do nowych terenów pod budowę dzielnic, musisz najpierw oczyścić pola z lodu. Wykorzystujemy do tego lodołamaczy. Trzeba jednak korzystać z nich rozsądnie, bo każde działanie wymaga poniesienia kosztów w postaci siły roboczej oraz ciepłowników.

Jeżeli chcesz odblokować odległe złoża, staraj się do nich dotrzeć po linii prostej, a same miasto i dzielnice rozbudowuj na kształt koła. Dzięki temu będą się nawzajem ogrzewać.


Budowanie dzielnic

Buduj dzielnice tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Każda dzielnica pożera zasoby i trzeba ją ogrzać. Dlatego warto mieć delikatną nadwyżkę w stosunku do potrzeb miasta, ale bez przesady. Jeżeli widzisz, że nie potrzebujesz niektórych dzielnic możesz je zburzyć odzyskując część surowców. Natomiast jeżeli musisz tylko odrobinę podnieść produkcją lub liczbę nowych mieszkań to możesz również wykorzystać opcję rozszerzania pojedynczych dzielnic. Jest to rozwiązanie tańsza, a dodatkowo umożliwia stawianie zaawansowych technologii opracowanych w drzewku idei.


Wpływy obszarowe, widoki

Staraj się zrozumieć wpływ każdej dzielnicy na otoczenie. Przykładowo, dzielnice przemysłowe generują zanieczyszczenie, więc budowanie ich obok farm to zły pomysł. Dzielnice mieszkalne warto budować jak najbliższej siebie, bo w ten sposób będą nawzajem ogrzewać się i zapotrzebowanie na opał będzie mniejsze.

Przy analizowaniu sytuacji w mieście warto korzystać z różnych widoków, które możesz aktywować korzystając z odpowiednich skrótów klawiszowych. Dużo łatwiej możesz wtedy zarządzać miastem i reagować na potencjalne problemy.


Drzewko Idei

W rozdziale pierwszym postaraj się jak najszybciej odblokować drzewko idei. Zrobisz to najpierw rozbudowując dzielnicę mieszkalną, a potem stawiając w niej pierwszy instytut badawczy. Drzewko pozwala na opracowywanie nowych technologii i innowacji, które ułatwiają dalszy rozwój miasta (np. odblokowują zaawansowane budynki).

Na początku warto rozwijać koncepcje związane z produkcją podstawowych surowców (żywność, opał, materiały), aby podnieść efektywność naszych dzielnic produkcyjnych i farm. Pamiętaj, aby cały czas badać jakąś idee. Unikaj sytuacji, gdy żadna koncepcja nie jest opracowywana.

Postępy badań możesz przyspieszyć poprzez stawianie kolejnych instytutów badawczych w dzielnicach mieszkaniowych lub poprzez skorzystanie z opcji ponaglenia badaczy. Odbija się to negatywnie na zaufaniu do ciebie, ale przyspiesza cały proces.


Wydarzenia, eventy

Co jakiś czas pojawią się wydarzenia losowe i eventy. Czas zostanie zatrzymany, a na mapie gry pojawi się charakterystyczna czarna ikonka. Klikając w nią pojawi się okno dialogowe, zazwyczaj z opcją wyboru. Od naszej decyzji zależą dalsze losy miasta.

Podejmuj rozsądne decyzje, bez pośpiechu analizując wydarzenie. Unikaj ignorowania problemów. Staraj się je diagnozować i rozwiązywać w zarodku. Ignorowana drobnostka może urosnąć do rangi poważnego kryzysu. Często wybory mają charakter trudnych i niewygodnych decyzji moralnych.


Zapisywanie gry

W grze funkcjonuje autozapis oraz zapis ręczny. Korzystaj z tego drugiego regularnie. Przechodząc kampanię, nie mamy możliwości rozpoczęcia jej ponownie od konkretnego rozdziału, więc jeżeli obierzesz zły kierunek rozwoju i nie będziesz posiadać wystarczającej liczby zapisów, możesz stracić dużą część postępu. Ponadto zapisy przydają się przed podejmowaniem ryzykownych decyzji.


Głosowania, rada

Po wybudowaniu ratusza otrzymujemy możliwość brania udziału w obradach, na których uchwalane są nowe prawa i ustawy. Żeby skutecznie reformować miasto i społeczeństwo potrzebujesz uznania społecznego w oczach frakcji. Do przegłosowania większość ustaw potrzebujesz co najmniej 51 głosów za. W przypadku poważniejszych zmian, zwolenników musi być więcej.

Sprawdzaj prognozy przed obradami nad daną ustawą. Jeżeli czujesz, że możesz wygrać bez problemu, to nie wahaj się od razu przejść do głosowania. Jeżeli ze zwycięstwem może być problem, skorzystaj z negocjacji, aby złożyć obietnice niektórym frakcjom, co umożliwi wam uchwalenie danej ustawy.

Jednak unikaj lekkomyślnego obiecywania, bo każdą z deklaracji musisz potem zrealizować w wyznaczonym czasie. Jeżeli tego nie uczynisz, dana frakcja straci do ciebie sporo zaufania. Warto wybierać też takie obietnice, które wpisują się w obrany przez nas kierunek rozwoju miasta.


Prognoza pogody

Co jakiś czas, Nowy Londyn nawiedzają okresowe ochłodzenia i zamiecie. Wówczas zużycie pożywienia i opału zwiększa się. Aby przygotować się na te niedogodności, sprawdzaj prognozę pogody na osi w prawym górnym rogu. Dzięki temu możesz w porę zgromadzić w magazynach większe zapasy na trudniejszy czas.


Frostland, kolonie

Po zbudowaniu dzielnicy logistycznej odblokowujesz dostęp do terenów pozamiejskich - Frostlandu. Możesz go eksplorować i badać wykorzystując ekipy frostlandowe. Im więcej dzielnic logistycznych posiadasz, tym więcej takich zespołów będziesz miał do dyspozycji.

We Frostlandzie odnajdziesz złoża surowców, depozyty materiałów, nowych osadników oraz miejsca korzystne do założenia nowych kolonii i osad. Na dalszym etapie będzie to konieczne, gdy zasoby wokół Nowego Londynu skurczą się. Pozyskiwanie dodatkowych zasobów z kolonii i Frostlandu umożliwi przetrwanie twojej stolicy, dlatego staraj się regularnie wysyłać swoje ekipy na pustkowia i badaj nowe obszary poprzez eksplorację.


Społeczeństwo, frakcje

Twoje społeczeństwo składa się z kilku frakcji. Każda z nich ma odmienną wizję na dalszy rozwój społeczeństwa i miasta. Najlepiej wybrać 1-2 z nich, aby skupiać się na dbaniu szczególnie o nie, ale nie wolno zaniedbywać pozostałych. Również i z nimi staraj się utrzymywać w miarę dobre relacje.

Jeżeli chcesz poprawić stosunki z danym ugrupowaniem, możesz przekazać mu nadmiar ciepłowników, wyrazić poparcie, obiecać spełnienie jakichś oczekiwań lub odblokować korzystną z ich perspektywy koncepcję w drzewku idei.


Następnie: Frostpunk 2 - generator, jak włączyć, utrzymywanie ciepła

Spis treści: Frostpunk 2 - poradnik

Poprzednio: Frostpunk 2 - Utopia Builder, tryb swobodny

Zobacz także