Frostpunk 2 - poradnik i najlepsze porady
Mechaniki, strategie rozgrywki i wskazówki.
Witajcie! Przed wami poradnik do Frostpunk 2 - kontynuacji bardzo udanej gry strategicznej, która opiera się na zarządzaniu osadą nękaną przez apokaliptyczne mrozy i potężne zamiecie śnieżne.
Poniżej znajdziecie odnośniki do stron, na których przygotowaliśmy dla was wartościowe porady, wskazówki oraz strategie, aby ułatwić wam walkę z przytłaczającymi warunkami klimatycznymi. Znajdziecie tutaj również liczne objaśnienia wielu mechanik, z których składa się wspomniany tytuł.
Ubierzcie się dobrze, przygotujcie zapas gorącej herbaty i życzymy wam udanej zabawy na lodowych pustkowiach w Frostpunk 2.
Spis treści poradnika – skocz do sekcji na tej stronie:
Opis przejścia
Rozgrywka nie ma sztywnego charakteru liniowego, bo polega na stopniowym rozbudowywaniu naszej metropolii, ale po drodze możemy dokonywać różnorodnych wyborów. Wypełniając kolejne cele przechodzimy do następnych rozdziałów, które stawiają nowe wyzwania. Poniżej znajdziecie strony na których znajdują się wskazówki dotyczące poszczególnych zadań i etapów fabuły.
- Frostpunk 2 - prolog: Tułacze
- Frostpunk 2 - rozdział 1: Chwytając się brzytwy
- Frostpunk 2 - rozdział 2: Ambicje
- Frostpunk 2 - rozdział 3: Powrót do Winterhome
- Frostpunk 2 - rozdział 4: Zachłanność
- Frostpunk 2 - rozdział 5: Utopijne marzenia
Rozgrywka i mechanika
Wyjaśnienia dotyczące najważniejszych zagadnień i elementów rozgrywki ze szczególnym uwzględnieniem metod pozyskiwania surowców oraz sposobów zarządzania miastem.
Najważniejsze informacje
- Frostpunk 2 - jak przeżyć, 12 najlepszych wskazówek
- Frostpunk 2 - Utopia Builder, tryb swobodny
- Frostpunk 2 - długość gry, ile godzin trwa kampania
- Frostpunk 2 - Deluxe Edition, co zawiera, wersja konsolowa
- Frostpunk 2 - poziom trudności, jak zmienić
Mechanika
- Frostpunk 2 - frakcje, społeczności
- Frostpunk 2 - generator, jak włączyć, utrzymywanie ciepła
- Frostpunk 2 - lodołamacze, jak odblokować zasoby
- Frostpunk 2 - żywność, jak zdobyć jedzenie, gleba, dzielnica spożywcza
- Frostpunk 2 - ludność, siła robocza, choroby
- Frostpunk 2 - drzewko idei, instytu badawczy, koncepcje
- Frostpunk 2 - rada, ustawy, jak wygrać głosowanie
- Frostpunk 2 - przeniesienie zasobów, zarządzanie koloniami, relokacja
- Frostpunk 2 - Frostland, ekipy, jak założyć kolonię
- Frostpunk 2 - dzielnice, gdzie budować, zastosowanie
- Frostpunk 2 - prawa, 10 najlepszych ustaw
- Frostpunk 2 - magazyny, jak gromadzić zapasy, centra
- Frostpunk 2 - pogoda, prognoza, zamiecie
- Frostpunk 2 - ciepłowniki, waluta, jak zwiększyć przychód
- Frostpunk 2 - wszystkie zasoby, jak zdobywać
Interfejs i wskazówki
Frostpunk 2 to gra strategiczna, więc na ekranie ujrzymy wiele ikonek, symboli i powiadomień. Na szczęście gra wprowadza elementy rozgrywki stopniowo, aby łatwiej było nam się do nich przyzwyczaić. Poniżej wyjaśniamy poszczególne wskaźniki.
- Cele główne i poboczne - cele główne są wyżej, a cele dodatkowe (okresowe) znajdują się niżej.
- Data i przyciski odpowiedzialne za regulowanie czasu.
- Populacja, wskaźnik siły roboczej, liczba chorych.
- Surowce potrzebne do budowy m.in. ciepłowniki.
- Aktualne kryzysy (problemy) nękające miasto.
- Zapotrzebowanie na ciepło i wskaźnik produkcji opału.
- Zapotrzebowanie na mieszkania, żywność, materiały i dobra konsumpcyjne.
- Ekipy frostlandowe (zwiadowcy).
- Ikonki służące szybkiemu przemieszczeniu się do kolonii oraz do głównego miasta.
- Ustawienia i samouczek.
- Odkryte złoża we Frostlandzie.
- Zakładki budowy dzielnic oraz wykorzystania lodołamaczy.
- Drzewko Idei.
- Panel zarządzania frakcjami i nastrojami społecznymi. Każda frakcja ma własny wskaźnik zadowolenia (biały). Żółty pasek na dole symbolizuje ogólne zadowolenie z twoich rządów.
- Rada - miejsce uchwalania nowych ustaw i rozporządzeń.
- Tradycje, którymi wpływają na kierunek rozwoju miasta i są uzależnione od twoich wyborów.
Wskazówki na start:
- Po rozpoczęciu przygody nie można zmienić poziomu trudności, ani rozpocząć przygody od konkretnego rozdziału. Istnieje możliwość ponownej rozgrywki jedynie od początku. Także regularnie korzystaj z zapisu gry i dokładnie przemyśl poziom trudności.
- Nie przejmuj się, jeżeli dana próba przejścia gry nie zakończy się powodzeniem. Gra jest skonstruowana w ten sposób, aby ponosić porażki i uczyć się na błędach, aby za każdym kolejnym razem dojść coraz dalej.
- W każdym rozdziale kluczowe jest najpierw zaspokojenie podstawowych potrzeb naszych mieszkańców, a dopiero potem realizowanie wyznaczonych celów. Jeżeli twoje miasto będzie harmonijnie rozwijać się, będziesz mógł sobie pozwolić na dalszą rozbudowę w wyznaczonym kierunku, co przełoży się na ukończenie rozdziału.
- Gra ma charakter ciągły a rozdziały zmieniają się płynnie. Także nasze decyzje podejmowane na początkowym etapie rozbudowy miasta mają również wpływ na to, jak osada wygląda w kolejnych etapach. Dlatego rozsądnie i cierpliwie dokonuj wyborów.
- Graj bez pośpiechu. Rozgrywka w Frostpunk 2 to nie wyścig na czas. Jeżeli to możliwe, korzystaj z pauz i rzadko stosuj przyspieszenie, aby nie stracić cennego czasu lub aby nie przegapić jakiegoś ważnego wydarzenia lub kryzysu.
- Cztery najważniejsze elementy, o które musisz dbać, aby miasto rozwijało się i było bezpieczne to: właściwy poziom ogrzewania, pożywienie, mieszkania oraz materiały. Bez tych ostatnich dzielnice przestaną poprawnie funkcjonować i cała infrastruktura miejska rozsypie się niczym domek z kart, a to przełoży się na wzrost niepokojów społecznych.
- Do rozbudowy miasta potrzebna jest siła robocza. Ta wzrasta wraz z liczbą populacji. Jeżeli w mieście dzieje się dobrze, do Nowego Londynu napływają nowi osadnicy. Dlatego musisz dbać o odpowiednie ciepło, zakwaterowanie i żywność. Jeżeli o to się nie postarasz, ludzie zaczną chorować i umierać, a wówczas trudno będzie opanować kryzys.
- Budowa nowych dzielnic i wykorzystywanie lodołamaczy wymaga odpowiedniej ilości ciepłowników. Są to przedmioty zbierane w formie podatków od ludności. Aby zdobyć ich większą ilość możesz: stworzyć dzielnice wydobywcze przy odpowiednich depozytach (po usunięciu lodu), wytwarzać dobra konsumpcyjne w dzielnicach przemysłowych co przełoży się na wzrost podatków lub poprosić frakcje o zebranie dodatkowych ciepłowników.
- Zwracaj uwagę na lokalizację nowych dzielnic i efekty obszarowe danych obiektów. Przykładowo, dzielnice mieszkaniowo warto budować blisko siebie, aby nawzajem ogrzewać mieszkania. Dzielnice przemysłowe buduj z dala od mieszkań i farm, aby odseparować zanieczyszczenia.
- Jeżeli chcesz rozbudować daną dzielnicę, to musisz rozszerzyć jej obszar o dodatkowe pola, a następnie zbudować na jej terenie zaawansowany budynek (o ile został opracowany w drzewku idei). W ten sposób możesz zwiększyć efektywność danego dystryktu.
- Jak najprędzej wybuduj instytut badawczy w dzielnicy mieszkalnej (dostępny w rozdziale pierwszym), aby otrzymać dostęp do drzewka idei. Tam będziesz opracowywać nowe technologię. Staraj się, aby nigdy nie doszło do sytuacji, gdy twoi naukowcy nie pracują nad jakąś ideą, bo są one podstawą rozwoju miasta i znacząco ułatwiają grę.
- Nie zapominaj o budowaniu magazynów, aby móc przechowywać nadwyżki żywności, opału czy materiałów na gorsze czasy. Magazyny odblokowujemy na dalszym etapie gry.
- Niedługo po rozpoczęciu pierwszego rozdziału będziesz potrzebował ekip frostlandowych (zwiadowców). Możesz ich pozyskać dobierając osadników rozsianych po Frostlandzie lub budując i rozszerzając dzielnice logistyczne w Nowym Londynie. Warto wybudować więcej niż jedną taką dzielnicę.
- W Nowym Londynie działa kilka frakcji. Jeżeli chcesz przegłosować własne ustawy i prawa oraz wprowadzić nowe technologie, musisz w każdym głosowaniu uzyskać wymaganą większość. Dlatego nie możesz skupiać się na potrzebach wyłącznie jednego ugrupowania. Wskazane jest skupianie się na jednej głównej opcji politycznej, a z pozostałymi podtrzymywanie w miarę przyzwoitych relacji.
- Gdy dojdziesz do etapu zakładania kolonii, będziesz musiał połączyć je z Nowym Londynem wyznaczonymi trasami. Zrobisz to stawiając pinezki na mapie. Postaraj się, aby każda ścieżka była jak najkrótsza. Wydasz wówczas mniej surowców na rozbudowę komunikacji.
- Rozsądnie korzystaj z możliwości lodołamaczy. Każde zatrudnienie ich do rozgrzebania lodu oznacza wydatek naszych cennych surowców. Dlatego staraj się wykorzystywać ich tylko wtedy, kiedy to jest naprawdę potrzebne. Jeżeli twoim celem jest jakiś depozyt lub złoże, to staraj się do niech dotrzeć jak najkrótszą drogą.
- Zwróć uwagę, że dane złoża czy depozyty mają różną wielkość. Dlatego zanim zdecydujesz, które miejsca odkopać spod lodu, sprawdź czy w okolicy nie ma miejsc gdzie możesz zdobyć dużo więcej surowców lub pożywienia. Staraj się również budować dzielnice spożywcze lub wydobywcze w taki sposób, aby w ich obrębie znalazło się jak najwięcej pól z zasobami.
- Podczas ekranu ładowania pojawiają się przydatne wskazówki dotyczące rozgrywki. Warto na nie spoglądać i implementować proponowane rozwiązania dla ułatwienia sobie gry.
Jak gra się w Frostpunk 2
Polska gra Frostpunk 2 to ekonomiczna strategia czasu rzeczywistego, w której musimy zarządzać miastem w obliczu katastrofy klimatycznej jaką jest globalne ochłodzenie klimatu. Po przejściu prologu, otrzymujemy w nasze posiadanie jedną z niewielu osad, które przetrwały trudne warunki na Ziemi. Nosi ona nazwę Nowy Londyn.
Od tej pory będziemy mierzyć się z licznymi wyzwaniami (np. brakami materiałów czy niepokojami społecznymi). Naszym głównym celem będzie zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców, a w szczególności zapewnienie ogrzewanych mieszkań oraz wystarczającej ilości jedzenia.
Gra ma charakter ciągły. Osiągając wyznaczone cele dla konkretnego rozdziału, będziemy przenosić się do następnego, ale postęp w grze zostanie zachowany. A więc na ostateczny wygląd Nowego Londynu wpływ mają nasze decyzje podejmowane na przestrzeni całej rozgrywki fabularnej.
Porównując drugą część do poprzedniczki, znowu zmierzymy się z wieloma dylematami moralnymi. Po jednej stronie niejednokrotnie stanie dobro ogółu, a po drugiej trudna sytuacja jednostek. Frostpunk 2 wprowadza również intrygujący element zarządzania nastrojami społecznymi wyrażonymi poparciem poszczególnych frakcji.
Czas akcji gry
Gra dzieje się w roku 1917, ale opisuję historię alternatywną. Przenosimy się 30 lat od momentu zakończenia części pierwszej serii. Ziemia została opanowana przez globalne ochłodzenie i kolejną epokę lodowcową, a resztki ludzkości muszą wspólnie dążyć do przetrwania. Jedną z osad, które ostały się mimo kataklizmu jest Nowy Londyn. To właśnie tym miastem będziemy zarządzać w grze.
Nowy Londyn staje się dobrze prosperującą wioską, mimo niełatwych okoliczności przyrody. Mieszkańcy muszą jednak zmierzyć się z problemem kończących się zapasów węgla – głównego paliwa grzewczego. Rozwiązaniem mogą być odkrywane we Frostlandzie (okolicznym regionie) pokaźne złoża ropy.
W trakcie rozgrywki przyjdzie nam zmierzyć się nie tylko z trudnymi decyzjami dotyczącymi dalszego rozwoju miasta, ale i wymagającymi problemami moralnymi. W samej osadzie natomiast aktywnie działają poszczególne frakcje, o których zaufanie również będziemy musieli zadbać, aby wprowadzać nowe ustawy i uniknąć anarchii. Od naszych decyzji zależy kierunek, w jakim podąży cała społeczność Nowego Londynu.