Skip to main content

God of War: Ragnarok - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, nowości, świat i gameplay.

God of War: Ragnarok to sequel wydanego w 2018 roku hitu z PlayStation 4. Poprzednia odsłona serii zrewolucjonizowała formułę rozgrywki znaną ze starszych części cyklu, natomiast Ragnarok stawia już na lekką ewolucję sprawdzonej formuły.

To bezpośrednia kontynuacja, w której poznamy dalsze losy Kratosa i jego syna, Atreusa. Ponownie odwiedzimy różne krainy z mitologii nordyckiej, tym razem wszystkie dziewięć światów ze skandynawskich wierzeń.

Pod względem rozgrywki, God of War: Ragnarok ponownie stawia na eksplorację oraz dynamiczną, efektowną i brutalną walkę. Nie zmienia się perspektywa i sposób przedstawienia akcji - cała gra, podobnie jak poprzednia, będzie pokazana w formie jednego ujęcia, bez widocznych cięć.

  • Premiera: 9 listopada 2022
  • Platforma: PS4, PS5
  • Gatunek: gra akcji, TPP
  • Wersja językowa: polska (dubbing)
  • Producent: Santa Monica Studios
  • Wydawca: Sony Interactive Entertainment

Data premiery

Przedstawiciele studia Sony Santa Monica poinformowali, że God of War: Ragnarok trafi do srpzedaży 9 listopada 2022 roku. Sequel pojawi się na PlayStation 5, ale także na PS4.

Powrócą znane postacie

Fabuła i postacie

Historia w God of War: Ragnarok rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z ostatniej części. Arteus jest już starszy, urósł i dojrzał. Razem z Kratosem postarają się powstrzymać koniec świata - tytułowy ragnarok.

Twórcy wyraźnie wskazują, że Atreus chce poznać odpowiedzi na wiele pytań związanych ze swoim pochodzeniem oraz jaką rolę odegra w nadchodzących wydarzeniach. Nawet za cenę eskalacji konfliktu z nordyckim panteonem.

Jednym z głównych wątków będzie podróż do miejsca, w którym uwięziony został Tyr - nordycki bóg wojny. Ma on pomóc bohaterom w osiągnięciu celu.

Nie zabraknie nowych wrogów

Tyr został uwięziony przez Odyna, więc bohaterowie liczą, że będzie chciał zemścić się na swoim ojcu. Inni bogowie też odebrają ważną rolę w historii - choćby Thor. Powrócą też postacie znane z poprzedniej części, jak choćby Freya, która teraz pełni rolę antagonisty. Boginii chce zemścić się na Kratosie i Arteusie za zabicie jej syna Baldura oraz potencjalnie sprowadzenie tym czynem zagłady na cały świat.

Warto też podkreślić, że God of War: Ragnarok będzie zakończeniem nordyckiej sagi. Twórcy nie przygotowali więc trylogii. To z kolei oznacza zapewne, że w następnych częściach odwiedzimy krainę z innej mitologii lub poznamy losy zupełnie nowych postaci.


Rozgrywka

Jeśli chodzi o mechanikę i elementy rozgrywki, God of War: Ragnarok pozostaje wierny temu, co zaoferowano w grze z 2018 roku. Tamten tytuł mocno odmienił oblicze cyklu, więc deweloperzy uznali zapewne, że za wcześnie jeszcze na kolejne większe zmiany.

Nie zabraknie jednak nowości - to między innymi wykorzystanie psiego zaprzęgu do podróżowania, nowe kombosy, ataki i elementy wyposażenia. Kratos może na przykład wyposażyć różne rodzaje tarcz, a każda zaoferuje inne defensywne bonusy czy umiejętności.

Jedna z nowości to psi zaprzęg

Podstawy pozostają niezmienione. Ragnarok to wciąż gra akcji, w której sterujemy Kratosem, obserwując go zza pleców. W walce wykorzystamy ponownie topór, a także wprowadzone pod koniec poprzedniej odsłony Ostrza Chaosu.

Niewykluczone, że twórcy wprowadzą też nowe rodzaje broni, ponieważ zaznaczyli już, że chcą zaoferować graczom większy wybór w zakresie stylu rozgrywki. Już posiadany oręż dostanie natomiast nowe moce, takie jak możliwość naładowania ataku siłą żywiołu ognia lub lodu, co pozwoli wyprowadzić potężne, niszczycielskie ataki.

Atreus będzie bardziej pomocny podczas potyczek. Nie ograniczy się już tylko do strzelania z łuku, choć nadal będzie to jego specjalizacja. Użyje też jednak specjalnych zdolności - na przykład szarży na magicznym wierzchowcu - a zakres jego ofensywnych i defensywnych ruchów znacznie się powiększył, głównie dzięki intensywnemu treningowi z ojcem w czasie pomiędzy odsłonami cyklu.

Zwiastuny sugerują też, że różnorodność przeciwników będzie odczuwalnie większa niż w poprzednim God of War. W Ragnarok otrzymamy dostęp do trzech kolejnych krain z nordyckiej mitologii, a w każdej spotkamy nowych, unikalnych oponentów. Twórcy wyraźnie zaznaczają, że trwająca podczas akcji gry sroga zima Fimbulwinter znacząco zmieniła nawet znane już lokacje.


Gameplay

Deweloperzy opublikowali do tej pory kilka materiałów z rozgryki. Dzięki nim poznamy zarys fabuły gry, ale też zobaczymy fragmenty gameplayu. Możemy zauważyć podobieństwa do poprzedniej części, ale też różne nowości.

Ponadto redakcja serwisu Game Informer otrzymała dostęp do krótkiego fragmentu z rozgrywki, bez wstawek fabularnych.

Zobacz także