GOG chce uratować jeszcze więcej klasyków od zapomnienia. Ekipa sama naprawiła ponad 100 gier
Ruszyła inicjatywa GOG Preservation Program.
GOG wyróżnia się na tle innych popularnych sklepów z grami nie tylko jako główna platforma dystrybucji tytułów od CD Projekt RED, ale też szerokim katalogiem starszych gier, często niedostępnych do kupienia w innych miejscach. Włodarze sklepu ogłosili rozszerzenie swojej inicjatywy ułatwiania dostępu do klasycznych produkcji, samodzielnie naprawiając ponad 100 tytułów, aby bez problemu działały na współczesnych systemach - a to rzekomo dopiero początek.
Firma ogłosiła dzisiaj wdrożenie programu GOG Preservation Program, w ramach którego wybrane, najbardziej kultowe tytuły z różnych powodów zasłużone dla branży gier będą niezależnie aktualizowane i usprawniane przez deweloperów sklepu, jeśli oryginalni twórcy przestali już je wspierać. W ten sposób zarówno osoby, które wychowały się na klasykach, jak i młodsi odbiorcy sięgający po nie po raz pierwszy, będą mogli bez mozolnego patchowania i konfigurowania po prostu pobrać grę, uruchomić ją i przystąpić do zabawy.
„Dzięki GOG Preservation Program możesz grać w klasyczne gry na nowoczesnych systemach, nawet jeżeli ich twórcy przestali je wspierać. Zachowując te kultowe tytuły, GOG pomaga Ci chronić i ponownie przeżywać wspomnienia, które ukształtowały Cię jako gracza, bez DRM i z dedykowanym wsparciem technicznym” - czytamy na stronie inicjatywy. Gry objęte kuratelą GOG zostały wyróżnione w sklepie odznaką „Good Old Game” i na ten moment potraktowano w ten sposób 100 tytułów. Sklep zaznacza jednak, że liczba ta wkrótce się powiększy, ponieważ sporo klasyków jest już o krok od zakwalifikowania się do odznaki.
„Aby gra mogła zakwalifikować się do GOG Preservation Program, nasz zespół musi poddać ją wielu testom jakości. Jeśli testy te zakończą się niepowodzeniem, nasz zespół aktualizuje i ulepsza grę, aż będzie ona spełniać nasze standardy jakości” - wyjaśnia sklep w sekcji pytań i odpowiedzi na stronie. „Istnieje wiele klasycznych gier dostępnych na GOG, które mogą już kwalifikować się do programu, ale nasz zespół nie był jeszcze w stanie tego potwierdzić”.
Jednocześnie doprecyzowano, że nie ma konkretnych kryteriów wieku gry, aby mogła się ona zakwalifikować do programu. Najważniejszym warunkiem jest to, aby tytuł nie był już rozwijany przez oryginalnego dewelopera poprzez oficjalne patche, DLC, reedycje itd. W innym wypadku, jeśli GOG jest w stanie udzielić grze wsparcia - zapewne zarówno ze strony technicznej, jak i praw autorskich oraz dystrybucji - wówczas do programu może zostać dodana gra „nawet wydana kilka miesięcy wcześniej”.