Skip to main content

Gramy na ASUS ROG Strix G513 - idealny laptop na zimowe hity?

Do pracy, nauki i zabawy.

Mały, poręczny i o gamingowym charakterze - tymi słowami można określić ASUS ROG Strix G513. Wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne NVIDIA oraz kartę NVIDIA GeForce RTX 3050, kompaktowy laptop świetnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach i uruchomimy na nim nawet najnowsze, wymagające tytuły.

Komputer oferowany jest w kilku konfiguracjach - do nas trafił model o oznaczeniu G513QC-HN008T, w którym znajdziemy wspomnianą kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 oraz m.in. procesor Ryzen 5 5600H oraz 16 GB szybkiej pamięci RAM DDR4, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort pracy oraz bezproblemową grę w najnowsze tytuły.

ASUS ROG Strix G513 to nie tylko zjawiskowy wygląd, ale i mocne podzespoły

Dużym wsparciem dla możliwości multimedialnych laptopa jest też zastosowanie ekranu z szybkim odświeżaniem 144 Hz, głośników stereofonicznych działających w systemie Dolby Atmos i nowoczesnej karty sieciowej, certyfikowanej standardem WiFi 6, zapewniającej wysoką stabilność i szybkość połączenia.


Spis treści:


Technologie NVIDIA na pokładzie

Za generowanie grafiki w laptopie ASUS ROG Strix G513 odpowiada karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050. Jako przedstawiciel najnowszej rodziny układów NVIDIA Ampere, oferuje wsparcie dla najnowszych technologii producenta.

Przede wszystkim karta umożliwia włączenie w wybranych tytułach opcji ray-tracingu. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym to zupełnie nowa jakość na polu grafiki w grach wideo - dzięki RTX, gry zyskują efekty świetlne o niespotykanej dotąd jakości.

Dynamiczne cienie, nieupraszczane refleksy na błyszczących powierzchniach oraz subtelne odbicia światła od dodatkowych obiektów czy nawet realistyczne lustra - efekty wizualne widziane jeszcze niedawno jedynie w hollywoodzkich filmach są obecnie dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego posiadacza kart serii GeForce RTX.

Poprawa systemu globalnego oświetlenia w Minecrafcie na karcie serii NVIDIA GeForce RTX

Drugą technologią NVIDIA, która znajduje szerokie zastosowanie w grach jest DLSS - obecnie w ulepszonej wersji 2.3. Oparte na sieci neuronowej i najnowszych rdzeniach Tensor, zaprojektowanych z myślą o obliczeniach sztucznej inteligencji, DLSS to nie tylko jeszcze lepsze wygładzanie krawędzi niż w do tej pory stosowanych rozwiązaniach, ale też znaczący skok wydajności lub jakości grafiki w grach - zależnie od preferencji gracza.

DLSS, za pomocą odpowiednio wyszkolonej sztucznej inteligencji, pozwala dynamicznie dostosowywać rozdzielczość wyświetlanego obrazu w taki sposób, aby zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek bez pogorszenia efektów wizualnych, albo uzyskać wrażenie znacznie wyższej rozdzielczości, niż umożliwia to natywna specyfikacja wyświetlacza. Obraz 4K na monitorze 1080p? Z NVIDIA DLSS to możliwe.

Różnica ilości wyświetlanych klatek po włączeniu funkcji DLSS w Red Dead Redemption 2

Graczom, którzy preferują starcia w trybie multiplayer, z pewnością przypadnie do gustu technologia NVIDIA Reflex. Pozwala ona, by sygnał wejściowy z myszki był idealnie zsynchronizowany z klatkami obrazu, który widzimy na ekranie.

W praktyce pozwala to zmniejszyć opóźnienie myszy - a więc precyzję celowania i szybkość reakcji, nawet o kilkanaście milisekund. W rywalizacyjnych tytułach esportowych są to znaczne wartości, które niejednokrotnie mogą decydować o zwycięstwie lub porażce. Technologia Reflex jest wspierana przez najpopularniejsze tytuły esportowe, jak Fortnite, Valorant czy Apex Legeds.

Różnica opóźnienia reakcji myszy w wybranych tytułach, przed i po użyciu technologii NVIDIA Refelx (mniej = lepiej)

NVIDIA przygotowała również funkcje dedykowane streamerom, youtuberom oraz osobom uczestniczącym w wideokonferencjach. Aplikacja NVIDIA Broadcast pozwala w prosty sposób podnieść jakość swoich transmisji, jednocześnie zapewniając kontrolę z poziomu przejrzystej, intuicyjnej aplikacji.

Broadcast, w przeciwieństwie do innych programów, takich jak OBS, umożliwia wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego do łatwej poprawy jakości obrazu z twojej kamerki internetowej:

    Interfejs aplikacji NVIDIA Broadcast
  • Możesz podmienić tło za sobą bez inwestowania w kosztowne, specjalne zielone plansze do green screenu;
  • Bądź gwiazdą show - twoja kamera będzie inteligentnie śledziła, kadrowała, przybliżała i oddalała obraz, żebyś zawsze był w centrum nagrania, nawet jeśli się poruszasz;
  • Automatycznie usuń szum i zniekształcenia obrazu wynikające z niedostatecznego oświetlenia.

Aplikacja NVIDIA Broadcast do działania wymaga karty graficznej serii RTX 2060 lub nowszej, a więc zadziała na laptopie ASUS ROG Strix G513. Nie jest domyślnie zainstalowana na komputerze - należy ją pobrać ze strony NVIDIA.


Design, konstrukcja i podświetlenie

ASUS ROG Strix G513 wykonany jest z metalu oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Całość utrzymana jest w matowej czerni z subtelnymi, czerwonymi akcentami. Po otwarciu laptopa widzimy również przyjemny dla oka ozdobny wzór na powierzchni użytkowej.

Urządzenie wyposażono, dla utrzymania niskich temperatur pracy, w otwory wentylacyjne z niemal każdej strony - znajdziemy je zarówno na froncie, jak i obu brzegach, oraz tylnym panelu.

Nie można również narzekać na wybór złącz - znajdziemy tu trzy klasyczne USB-A w standardzie USB SuperSpeed 3.2, gniazdo Ethernet, port HDMI 2.0, standardowe złącze słuchawek/mikrofonu 3,5 mm Jack, wejście ładowarki oraz jedno USB-C 3.2.

Gniazda rozmieszczono na tylnym i lewym brzegu urządzenia

Samo USB-C spełnia jednocześnie wiele funkcji. Możemy za jego pomocą szybko ładować laptopa (maksymalnie 100 watów), podłączyć akcesoria, jak przez klasyczne USB, czy wyprowadzić obraz na dodatkowy ekran - a to dzięki wsparciu standardu DisplayPort.

Od spodu, ASUS ROG Strix G513 wyposażony jest w sześć, dość wysokich gumowych podkładek, dzięki czemu nie przesuwa się na biurku, a dolne otwory wentylacyjne mają zapewniony dopływ powietrza.

Po wewnętrznej stronie laptopa znajdziemy niskoprofilową klawiaturę bez bocznej sekcji numerycznej, duży, szeroki i niezwykle gładki touchpad oraz ekran, zajmujący niemal całą powierzchnię pokrywy. Jego ramki są bardzo cienkie i dzięki temu, komputer jest o około 7 proc. mniejszy od innych konstrukcji w podobnym rozmiarze. Na minus brak kamerki internetowej - ze względu na bardzo smukłe ramki zabrakło na nią miejsca.

Dzięki smukłym ramkom wokół matrycy, laptop prezentuje się bardziej kompaktowo niż inne konstrukcje w podobnym rozmiarze

Po włączeniu urządzenia, laptop w pełni zradza gamingowy charakter. Dzięki zjawiskowemu systemowi iluminacji ASUS Aura, laptop mieni się kolorami, zarówno w formie podświetlenia klawiatury, jak i LED-owego paska na spodzie konstrukcji.

Tryb iluminacji można konfigurować w dołączonych aplikacjach ARMOURY CRATE oraz Aura Creator. Dodatkowa kombinacja klawiszy funkcyjnych pozwala szybko zmieniać tryb podświetlenia. Laptop bezsprzecznie będzie prawdziwą ozdobą pokoju każdego gracza.


Parametry techniczne, wydajność, bateria

Producent wyposażył model ASUS ROG Strix G513 w najnowsze rozwiązania technologiczne. Mózgiem urządzenia jest sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5600H, który wydajnościowo plasuje się jako odpowiednik znanego z komputerów stacjonarnych Ryzena 5 3600 - a więc bardzo popularnego układu, jaki możemy znaleźć w wielu gamingowych zestawach.

Ryzen 5 5600H wykorzystuje w pełni możliwości najnowszej architektury Zen3 - w tym funkcje Precision Boost 2 oraz Precision Boost Overdrive, która automatycznie podkręca procesor dla najbardziej wymagających zadań. CPU wykonano w procesie technologicznym 7 nanometrów, dzięki czemu zużywa mniej energii niż starsze układy przy znacznie większej wydajności.

Procesor wspierany jest przez 16 GB szybkiej pamięci DDR4 (z możliwością rozbudowy do 32 GB), o taktowaniu 3200 MHz, w formie dwóch kości pracujących w trybie Dual Chanel.

Ze względu na kilka punktów odprowadzania ciepła, laptop zachowuje niskie temperatury i wysoką kulturę pracy

Na pliki użytkownika producent przeznaczył 512-gigabajtowy dysk SSD w formie nowoczesnej kości M.2 NMVe PCIe 3.0 - jest to wystarczająca pojemność, by zmieścić na dysku do kilku najnowszych gier.

Przechodząc do karty graficznej, na pokładzie ASUSa ROG Strix G513 znajdziemy dwa układy. Kiedy nie gramy, za wyświetlanie obrazu odpowiada energooszczędna karta AMD Radeon zintegrowana w procesorze, natomiast przy uruchomieniu gry, praca zostaje przeniesiona na dedykowaną kartę NVIDIA GeForce RTX 3050 wyposażoną w 4 GB pamięci VRAM.

Jest to przedstawiciel najnowszej rodziny układów graficznych NVIDIA, przeznaczony ekskluzywnie do obsługi platform mobilnych. Przy niskiej temperaturze pracy i niewielkim zużyciu energii, wciąż oferuje bardzo dobrą wydajność, radząc sobie z uruchamianiem nawet najnowszych produkcji.

Wyświetlacz natomiast to matowa matryca o rozmiarze 15,6 cala, rozdzielczości FullHD i odświeżaniu na poziomie 144 Hz. Producent nie precyzuje dokładnego parametru zagęszczenia pikseli na cal, jest to wartość bardzo wysoka - wyświetlany obraz jest niezwykle ostry, co sprawia, że korzystanie z wbudowanego ekranu jest przyjemne dla oka.

Ostry obraz i żywe kolory sprawiają, że na laptopie ASUS ROG Strix G513 każdy film i gra wyglądają fenomenalnie

Warto dodać, że ekran obsługuje funkcję Adaptive Sync. Oznacza to, że prędkość odświeżania zostaje automatycznie dostosowana do tego, co robimy. Jeśli, na przykład, oglądamy film kinowy w standardowych 24 klatkach, na sekundę to odświeżanie ekranu zostaje spowolnione do takiego samego parametru. Dzięki temu zyskujemy dłuższy czas pracy na baterii.

W kwestii samej baterii, laptop według specyfikacji producenta potrafi wytrzymać nawet do 12 godzin na jednym ładowaniu. Oczywiście, jest to zależne w dużej mierze od tego, jak korzystamy z urządzenia, gdy nie jest podłączone do prądu.

Niemniej, w trybie oszczędzania energii ASUS ROG Strix G513 zapewni co najmniej kilka godzin pracy podczas zasilania z baterii. Ponadto, funkcja szybkiego ładowania Power Delivery umożliwia naładowanie urządzenia do pełna w około godzinę.


Parametry techniczne, wydajność, bateria

W codziennej pracy laptop ASUS ROG Strix G513 sprawdza się wyśmienicie. Wysoka szybkość odświeżania ekranu znacznie poprawia komfort pracy i zwiększa poczucie płynności działania systemu. Szczególnie dostrzegą to osoby, które wcześniej miały monitor o standardowym taktowaniu 60 Hz.

Potężne podzespoły sprawiają, że komputerowi niestraszne są żadne codzienne zadania - niezależnie, czy oglądamy film w wysokiej rozdzielczości, przeglądamy strony internetowe, czy redagujemy tekst w programie biurowym.

Na wszystkie polecenia, laptop reaguje błyskawicznie, a szybki dysk SSD i złącza USB o wysokiej prędkości transferu danych, pozwalają w krótką chwilę przekopiować pliki np. z pendrive'a, telefonu czy aparatu cyfrowego.

ASUSa ROG Strix G513 cechuje również solidna konstrukcja z wytrzymałych materiałów

Klawiatura urządzenia jest bardzo wygodna oraz cicha, a klawisze nie są rozmieszczone bardzo gęsto, więc unikniemy sytuacji wciśnięcia przypadkowo dwóch przycisków jednocześnie. Na pochwałę zasługuje również touchpad - jest duży, precyzyjny i bardzo gładki. Korzystanie z niego to prawdziwa przyjemność.

Bardzo przyjemnym dodatkiem jest fakt, że laptop został wyposażony w stereofoniczne głośniki działające w systemie Dolby Atmos. Dzięki temu, we wspierających standard Dolby grach i filmach, uzyskamy głęboki i imersyjny dźwięk przestrzenny.

Komputer dostarczany jest razem z systemem operacyjnym Windows 10 Home, wraz z możliwością darmowej aktualizacji do wersji Windows 11. W pakiecie otrzymujemy niezbędne oprogramowanie, które pozwoli rozpocząć pracę zaraz po wyjęciu laptopa z pudełka.

Laptop dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, czerwonej oraz różowej

Oprócz wersji testowej pakietu biurowego Microsoft Office 365 i licencji na program antywirusowy McAfee LiveSafe, w pakiecie również otrzymujemy trzy programy od ASUS.

MyASUS, wraz z dedykowanym kontem, umożliwia szybkie i wygodne zarządzanie pracą komputera. Możemy monitorować jego stan techniczny, zmieniać opcje systemu poprzez intuicyjny interfejs, aktualizować oprogramowanie, uzyskać ekskluzywne zniżki na popularne aplikacje.

Można również łatwo skontaktować się z profesjonalną pomocą techniczną w razie jakichkolwiek problemów z urządzeniem, a nawet umożliwić konsultantowi zdalne naprawienie usterki, bez czasochłonnego wysyłania komputera do serwisu.

Interfejs aplikacji MyASUS

Oprócz MyASUS, otrzymujemy również dwa programy dedykowane graczom. ARMORY CRATE to kolejny panel sterowania, tym razem przemyślany pod kątem zwiększania wydajności urządzenia.

ARMOURY CRATE umożliwia łatwą konfigurację komputera

Z jego pomocą, możemy dostosować zużycie zasobów podczas gry, zmienić profile zarządzania energią, ustawić konfigurację kolorów wyświetlacza czy przeprogramować klawisze funkcyjne klawiatury.

W Aura Creator, projektując wymarzone efekty wizualne, ogranicza nas jedynie wyobraźnia

Natomiast Aura Creator, to program pozwalający nam wyzwolić swoją kreatywność i dokładnie zaprojektować wzór podświetlenia RGB - nie tylko w samym laptopie, ale również w kompatybilnych, podłączonych urządzeniach.


Wydajność w grach

W czasie testów sprawdziliśmy ASUS ROG Strix G513 w kilku popularnych produkcjach. Używaliśmy ustawień graficznych, które dany tytuł automatycznie dobrał do specyfikacji urządzenia i we wspieranych produkcjach włączaliśmy funkcję NVIDIA DLSS, która pozwala, dzięki sztucznej inteligencji, uzyskać znacznie lepszą wydajność lub jakość gry, bez dodatkowego obciążania podzespołów.

Cyberpunk 2077, chociaż ma już niemal rok na karku, to wciąż warty uwagi tytuł z wciągającą fabułą i światem o unikalnym klimacie. W czasie przechadzki po zatłoczonym centrum Night City, gra utrzymywała framerate na poziomie 50 kl./s. W ostrej wymianie ognia płynność spadała do ok. 35 FPS-ów, jednak ustawienie funkcji DLSS na tryb ultrawydajny poprawiło osiągnięte rezultaty. Włączenie ray-tracingu w połączeniu z trybem ultrawydajnym DLSS zapewniło rozgrywkę o płynności ok. 30 klatek. Warto dodać, że Cyberpunk otrzymał niedawno aktualizację funkcji DLSS do najnowszej wersji 2.3, co niweluje niepożądany efekt ghostingu.

Cyberpunk 2077 działa bez problemów na laptopie ASUSa

Świeża Forza Horizon 5 to tytuł świetnie zoptymalizowany, więc testowany sprzęt nie miał z nią najmniejszych problemów. Na automatycznie dobranych ustawieniach, gra zachowywała stałe 60 klatek, niezależnie czy bierzemy udział w dynamicznym wyścigu, czy przemierzamy bezkresy Meksyku.

Pozytywnym zaskoczeniem był niezwykle wymagający sprzętowo Battlefield 2042. Po ustawieniu funkcji DLSS, produkcja utrzymywała płynność na poziomie 45-50 kl./s. Chociaż klatki spadały przy bardziej zaciętych walkach, to gra ani razu nie zaczęła się „ścinać” i utrzymywała zadowalające minimum 30 FPS-ów. Wyniki są lepsze w trybie Battlefield Portal, gdzie na mniejszych mapach, komputer generował nawet 60 klatek. Przydatne jest również wsparcie tytułu dla wspomnianej wyżej technologii NVIDIA Reflex.

Ogromne mapy i zacięte bitwy najnowszego Battlefielda nie stanową żadnej przeszkody dla laptopa ROG Strix G513

Również niedawno wydany moduł wieloosobowy Halo Infinite nie sprawiał problemów - chociaż tutaj trzeba było ustawić w opcjach minimalną liczbę klatek na 60 FPS. Wówczas, gra faktycznie nie spadała poniżej ustalonego poziomu, zarówno na ciasnych mapach trybu Arena, jak i podczas rozbudowanego meczu Bitwy z Dużymi Drużynami.

Darmowy multiplayer Halo Infinite jest pozytywnym zaskoczeniem dla wielu graczy. Natomiast bez zaskoczenia - nasz komputer pozwala na komfortową grę w 60 klatkach

Nieustannie popularny Fortnite również działał płynnie, nie spadając w czasie właściwego meczu poniżej 60 klatek. Pewne spadki płynności zdarzały się jedynie na wyspie początkowej, podczas wczytywania mapy i graczy. Dużym atutem tytułu jest wsparcie technologii NVIDIA Reflex, pozwalającej karcie graficznej zmniejszyć opóźnienia sygnałów z myszki.

W grach sieciowych stabilna płynność rozgrywki to podstawa. Podczas naszych testów, Fortnite nie spowolnił nawet na chwil

Warto podkreślić, że testy prowadzone były na ustawieniach domyślnych. Wystarczy krótka chwila zabawy w ustawieniach grafiki poszczególnych tytułów i obniżenie wybranych parametrów, by bez problemu osiągnąć stabilne 60 kl/s.

Na marginesie: stabilność połączenia z serwerami gier umożliwia wbudowana karta bezprzewodowa, certyfikowana standardem WiFi 6. Dzięki temu możliwe jest granie bez opóźnień sygnału przy prędkości transferu danych zbliżonej do korzystania z kabla Ethernet.

Jest to również bardzo ważny dodatek przy rosnącej popularności usług gry w chmurze, takich jak Google Stadia, NVIDIA GeForce Now czy Microsoft xCloud, gdzie szybkie i stabilne połączenie jest kluczowe do zapewnienia najwyższej jakości i responsywności rozgrywki.


Podsumowanie

ASUS ROG Strix G513 to bardzo przyjemny, kompaktowy laptop do pracy, nauki i zabawy. Wysoka szybkość odświeżania ekranu, wygodna klawiatura, precyzyjny gładzik i mocne podzespoły zapewniają maksymalny komfort codziennej pracy. Również chłodzenie nie zawodzi - jeśli nie uruchamiamy bardzo wymagających aplikacji, laptop pozostaje całkowicie bezgłośny.

Oglądanie filmów jest szczególnie przyjemne, zwłaszcza dzięki świetnemu wyświetlaczowi o wysokim zagęszczeniu pikseli - a więc niezwykle ostrym obrazie oraz dobrym głośnikom stereo, działającym w systemie Dolby Atmos.

ASUS ROG Strix G513 to bardzo dobry laptop, nie tylko dla gracza

Kiedy natomiast zabieramy się do gry, wówczas testowany sprzęt zapewnia zadowalającą płynność nawet w najnowszych, wymagających sprzętowo grach i to bez zagłębiania się w ustawienia graficzne danego tytułu.

W zbliżającym się sezonie świątecznym ASUS ROG Strix G513 może być udanym prezentem, pozwalając na komfortową pracę i naukę, jak również nieskrępowaną rozrywkę w najnowsze, nawet najbardziej wymagające tytuły.

Materiał powstał we współpracy z firmą ASUS.

Zobacz także