Nasze Gry Roku 2022 - ranking redakcji
Podsumowań czas.
Nie było w tym roku zbyt wielu premier gier wysokobudżetowych, ale trzeba przyznać, że gdy już jakiś tytuł się pojawił, to gromadził przed ekranami dużą widownię. Rok i dobry, i rozczarowujący - bo choć zobaczyliśmy kilka fenomenalnych tytułów, chyba każdy z nas liczył na jeszcze więcej.
Przedstawiamy nasze Gry Roku 2022. To nie jest klasyczny ranking, bowiem każdy z autorów mógł wskazać dowolny tytuł i uzasadnić swój wybór. Znacie już nas trochę i mniej więcej wiecie, czego się spodziewać, ale na pewno będzie kilka zaskoczeń.
A po lekturze zadanie specjalne: napiszcie w komentarzach Wasze podsumowania roku i wskażcie Wasze najlepsze gry. Natomiast w kolejnych dniach spodziewajcie się u nas dalszych rankingów i zaskakujących zestawień. Już dziś gorąco zapraszamy!
Przemek Wańtuchowicz
God of War z 2018 tego roku nie był moim ulubionym tytułem. Nie podobała mi się struktura świata, pustka, powtarzalność przeciwników, mało walk z bossami. W GOD OF WAR RAGNAROK twórcom nie tylko udało się naprawić wszystkie te elementy, ale historią, narracją i dialogami przebili poprzednią część, która wydawała się pod tymi względami idealna. Każda składowa tej gry nie pozostawia wątpliwości, że wpakowano w nią gigantyczną sumę pieniędzy, ale wydanych w przemyślany sposób. To pierwsza gra od czasów Wiedźmina 3, która wzbudziła we mnie podobną radość eksploracji i chłonięcia świata.
Marcin Dolata
O żadnym zaskoczeniu nie może być mowy.ELDEN RING to gra wybitna i prawie doskonała. Prawie, bo miała pewne problemy na premierę, ale kto by o nich dziś pamiętał. Żadnemu studiu wcześniej nie udało się stworzyć tak fascynującego otwartego świata, co, w połączeniu z dopracowaną rozgrywką, dało fenomenalny rezultat. Nic więcej nie trzeba dodawać. Każdy bowiem, kto spędził w Ziemiach Pomiędzy dziesiątki godzin, rozumie to doskonale. Zmatowieńcy i łowcy (lub, jeśli wolicie polski przekład, tropiciele), taka gra zdarza się raz na siedem lat!
Maciej Żbik
W moim prywatnym rankingu rzutem na taśmę wygrywa NEED FOR SPEED UNBOUND. Miałem w tym roku okazję zagrać w wiele świetnych gier, ale jedynie najnowsza odsłona kultowej serii ściganek wciągnęła mnie na tyle, nawet po zakończeniu „obowiązków służbowych” z nią związanych, wciąż chciałem powracać do miasta Lakeshore w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. Zebrałem już wszystkie znajdźki - co samo w sobie zajęło kilka dobrych godzin gry - i jestem w trakcie zaliczania porozrzucanych po mapie wyzwań. W nowym roku zajrzę też do trybu multiplayer, który w okolicach premiery nie działał stabilnie.
Squallu Winkel
ELDEN RING zdecydowanie pochłonął mnie bez pamięci, zajmując spokojnie na pół roku. Wracałem, by szukać sekretów i ukrytych lochów, bawiłem się różnymi buildami i po prostu dobrze się czułem na terenach The Lands Between. Zainteresowania nie zaburzyła nawet powtarzalność części mini-bossów czy recykling innych assetów. To mimo wszystko najprzyjemniejsza gra studia FromSoftware. Wciąż pozostawała wymagająca i przypominała mi, jak za nieuwagę i głupotę łatwo dostać w tyłek. Zdecydowanie na jakiś czas mam dość gier z tego gatunku, a mój apetyt został w pełni nasycony. Dobra robota!
Marcin Wronka
Byłem pewien, że A PLAGUE TALE: REQUIEM będzie udaną grą, ale nowa przygoda Amicii i Hugo okazała się podróżą pełną osobistych emocji. Uwielbiam, gdy gry podświadomie ekscytują i sprawiają, że naprawdę niepokoję się o bohaterów. Poruszenie było tym większe, gdyż mam syna, rówieśnika Hugo, i jeszcze bardziej próbowałem zrozumieć cierpienie małego bohatera. Więź między bratem i siostrą, walka do samego końca, odwaga chłopczyka - wydarzenia na ekranie dosłownie chwytały mnie za serce. Mimo kilku mało znaczących mankamentów, na długo zapamiętam tę przygodę.
Zbigniew Jankowski
Nie mogłem się zdecydować, więc ex aequo dwie gry. Pierwszą jest ELDEN RING - fenomenalna wizja artystyczna, w której czuć rękę George'a R.R. Martina. Gdy zagłębiasz się w ten świat, jesteś jak niemowlę, które niczego nie rozumie i wszystko wydaje się dziwne. Gdy zaś odkładasz grę na półkę, uświadamiasz sobie, że przeżyłeś mroczną, wyczerpującą przygodę życia i pragniesz więcej. Drugą jest GOD OF WAR RAGNAROK - fantastyczna przygoda z refleksją, dopracowana do granic możliwości, idealna dla każdego miłośnika gier single-player. Tak świetna, że w zasadzie nie ma się do czego przyczepić.
Marek Makuła
Zdecydowanie ELDEN RING, choć nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Początkowo czułem się absolutnie przytłoczony ogromem świata, a drobne zmiany klimatu i struktury rozgrywki w stosunku do Dark Souls sprawiły, że krótko po premierze mocno odbiłem się od tej gry. Dopiero za trzecim podejściem coś między nami zaiskrzyło i w końcu zakochałem się w największej produkcji FromSoftwere. Bez wzajemności, bo gra potrafi dać w kość - nawet takim weteranom „soulsów” jak ja.
Tomasz Orłowski
Mam słabość do gier z segmentu AA+, czyli średniobudżetowych produkcji z dużymi ambicjami. Dlatego w tym roku moje serce skradło polskie EVIL WEST - dynamiczna strzelanka osadzona w klimatach gotyckiego horroru i spaghetti westernu. Siekanie upiornych kreatur jest wyjątkowo satysfakcjonujące i solidnie zrealizowane - czuć tu silnie inspiracje God of War z 2018 roku. Urzekła mnie też warstwa narracyjna - choć fabułę można potraktować wyłącznie jako tło dla wyjątkowo krwawej rozwałki, to historia ma do zaoferowania znacznie więcej. Po cichu liczę, że to początek nowej serii. Chętnie wrócę po więcej!
Tomasz Rosłon
W przeciwieństwie do zeszłego roku, ostatnie dwanaście miesięcy pozwoliło mi bawić się przy sporej liczbie nowych tytułów. Zabawnym jest więc fakt, że moim osobistym faworytem jest gra wydana dopiero w ostatnich tygodniach. Dla wielu nie będzie żadnym zaskoczeniem, gdyż mówię o GOD OF WAR RAGNAROK. Studio Santa Monica po raz kolejny nie zawiodło i dostarczyło rewelacyjną historię opakowaną w piękną oprawę graficzną oraz emocjonujący gameplay. Przygody Kratosa jeszcze niejednokrotnie wymienię w tym zestawieniu, więc na tę chwilę zakończę swoje zachwyty.
Od dziś do końca roku codziennie, o godz. 9:00, nowe i zaskakujące zestawienia na Eurogamer.pl - zapraszamy!