GTA 5 - jak zwiększyć FPS i poprawić płynność gry
Najlepsze rozwiązania.
Grand Theft Auto 5 to jedna z najpopularniejszych gier wideo na świecie - nie ma się więc co dziwić, że każdy chciałby mieć możliwość uruchomienia jej na swoim komputerze. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na odpowiedni sprzęt.
Produkcja studia Rockstar jest jedną z bardziej wymagających gier dostępnych na rynku. Duży, otwarty świat, gęsta roślinność, odbicia czy spora liczba przechodniów wykorzystują zasoby sprzętowe do granic możliwości - szczególnie w przypadku nieco słabszych podzespołów.
Dzięki temu poradnikowi łatwo poprawisz płynność GTA 5 i zwiększysz liczbę wyświetlanych klatek. Znajdują się tu zarówno porady związane z ustawieniami graficznymi gry, jak i dodatkowe sztuczki.
Wymagania sprzętowe
Dla części czytelników ten fragment poradnika nie będzie najważniejszy, ale jeśli masz wątpliwości co do swojego sprzętu, powinieneś sobie postawić pytanie: czy twój komputer jest w stanie osiągnąć pożądany przez ciebie rezultat?
Według producenta, do uruchomienia GTA 5 potrzebujemy procesora Intel Core 2 Quad Q6600 lub AMD Phenom 9850, a także co najmniej 4 GB pamięci RAM. Do komfortowej rozgrywki w 1080p zalecamy natomiast jeden z nowszych procesorów Intel Core i5 oraz przynajmniej kartę GTX 960. Przyda się też co najmniej 8 GB pamięci RAM. Żeby sprawdzić szczegółowe wymagania sprzętowe, kliknij w poniższy odnośnik:
Jeżeli twój komputer nie spełnia podanych w artykule wymagań, trudno będzie poprawić płynność gry (choć jest to możliwe - zachęcamy do przeczytania kolejnych sekcji poradnika).
Ustawienia graficzne
Grand Theft Auto 5 na najwyższych ustawieniach sprawia niemałe kłopoty nawet nowoczesnym komputerom z drogim sprzętem. Płynność gry można jednak poprawić, dostosowując grafikę.
Zadanie wydaje się proste, ale zapewniamy - wiedza o tym, które parametry zużywają dużo mocy komputera, a przy okazji nie przyczyniają się zbyt mocno do upiększenia wirtualnego świata, jest kluczowa.
Aby przejść do ustawień graficznych, naciśnij przycisk ESC, z góry wybierz zakładkę Ustawienia, a potem z lewej Grafika.
Na pewno zauważysz na górze pasek, podpisany „Pamięć wideo”. To dynamiczny wskaźnik, który pokazuje, jak wybrany przez ciebie zestaw ustawień graficznych wpływa na dostępną na twojej karcie pamięć.
Im mniej wypełniony pasek, tym lepiej, choć w pewnym momencie nie doświadczysz już poprawy płynności gry. Wskaźnik nie jest też stuprocentowo dokładny, ale pozwala zorientować się w sytuacji. Jeżeli pasek ma kolor czerwony, zabierz się za obniżanie ustawień.
Oto parametry, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę:
MSAA zamiast FXAA
Antyaliasing (od którego pochodzi skrót AA) to zespół technik służących wygładzaniu krawędzi. FXAA lepiej wykonuje swoją pracę, ale jest też bardzo wymagający sprzętowo. Użyj MSAA zamiast FXAA (wartość 4 lub 2), a zobaczysz znaczny wzrost liczby wyświetlanych FPS.
Post FX
Gdy po przełączeniu na MSAA nie uzyskałeś pożądanego rezultatu, spróbuj obniżyć jakość efektów. Chodzi o rozmycie w ruchu, tzw. bloom czy głębię ostrości.
Różnice zauważysz w sposobie renderowania dymu, podczas spoglądania na wschodzące słońce czy - jeśli chodzi o głębię ostrości - cały czas, ale nie są to opcje, które mają duży wpływ na prezentację gry.
Wyłącz synchronizację pionową
Kolejna technika, która ma ogromny wpływ na płynność gry. Spróbuj wyłączyć ten parametr i zobacz, czy czujesz się komfortowo z nowym obrazem. Prawdopodobnie szybko zauważysz, że ekran „rozrywa się”, powodując niewielkie zniekształcenia.
Jeżeli ci to nie przeszkadza, zdecydowanie rekomendujemy wyłączenie opcji.
Jakość trawy
Pod tą niepozorną, ukrytą w ustawieniach opcją kryje się ogromny potencjał do zwiększenia liczby wyświetlanych klatek. Mowa jednak głównie o obszarach poza miastem, gdzie jest więcej zieleni.
Jeżeli właśnie tam „gubisz” klatki, to na pewno częściowo dzieje się to przez gęstą trawę.
Zagęszczenie ludności i zróżnicowanie przechodniów
To dwie opcje, które mogą ci dać naprawdę ogromny skok płynności - szczególnie na słabszym sprzęcie. Zmniejszając zagęszczenie ludności, sprawisz, że na ulicach będzie się pojawiać mniej osób. Natomiast zmniejszenie zróżnicowania wpłynie na ich różnorodność (zwiększy liczbę „klonów”).
Przesunięcie wartości maksymalnie w lewo sprawi, że miasto będzie trochę przypominać wymarłą metropolię, ale zwiększenie liczby FPS powinno być zauważalne.
Jakość tekstur i jakość cieni
Tekstury to kolejna zmienna, która ma ogromny wpływ na sposób działania gry. Różnica między niską a wysoką jakością tekstur jest zauważalna, ale średnia jakość to najbardziej optymalny wybór.
Rekomendujemy również obniżenie jakości cieni, ponieważ nie wpływa to mocno na prezentację obrazu, ale poprawia płynność gry.
Refleksy MSAA
Wyłączenie tej opcji powinno pozwolić ci uzyskać kilka dodatkowych klatek na sekundę, bez widocznej różnicy wizualnej. Refleksy MSAA to lepsza jakość odbić na samochodach czy mokrych ulicach.
Metody niestandardowe
Jeżeli wykorzystałeś już wszystkie powyższe sposoby na zwiększenie płynności GTA 5, ale wciąż nie jesteś zadowolony, czas przejść do mniej oficjalnych metod, odkrytych i opisanych przez internautów.
Większość wymaga ingerencji w pliki gry lub pliki systemowe - jeżeli czujesz się na siłach, aby to zrobić, zaczynajmy.
Rozmiar pliku stronicowania
To dość skomplikowana metoda, ale stosując się do wskazówek, powinieneś sobie poradzić.
- Najpierw kliknij Start, wpisz w pasek wyszukiwarki słowo „zaawansowane”, a potem wybierz Wyświetl zaawansowane ustawienia systemu.
- W zakładce Zaawansowane znajdź Wydajność i kliknij ustawienia.
- W nowo otwartym oknie znów przejdź na zakładkę Zaawansowane i w miejscu Pamięć wirtualna kliknij Zmień.
- Odznacz „Automatycznie zarządzaj rozmiarem...” i wybierz dysk lub partycję, na której zainstalowałeś GTA 5.
- Edytuj Rozmiar początkowy i Rozmiar maksymalny. W Początkowym wpisz wartość Zalecaną, która znajduje się poniżej.
- W Maksymalnym wpisz dwa razy większą wartość niż ma twoja pamięć RAM. Przykładowo, jeżeli masz 8192 MB, ustaw na 16384 MB.
- Kliknij OK.
Coś dla właścicieli kart Nvidia i użytkowników programu GeForce Experience
Metoda, która powinna pomóc użytkownikom wspomnianych GPU. Szybka zmiana, którą wykonasz w mgnieniu oka.
- Kliknij Start i wyszukaj „usługi”.
- W nowym oknie znajdź NVIDIA Streamer Service, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości.
- Zmień Typ uruchomienia na Wyłączony, kliknij OK i zrestartuj komputer.
Ustawianie priorytetu
Metoda, która sprawdza się nie tylko przy okazji GTA 5, ale w omawianej grze powinna zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek o ok. 10.
- Włącz GTA 5, a potem naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Alt+Delete i wejdź w Menedżera zadań.
- Znajdź na liście GTA 5, kliknij grę prawym przyciskiem myszy i wybierz Przejdź do szczegółów.
- Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na GTA 5, wybierz Ustaw priorytet i kliknij na Wysoki.
- Aby dodatkowo zwiększyć płynność gry, możesz spróbować zmniejszyć priorytet Rockstar Social Club i GTALauncher na niski.
Upewnij się, że GTA 5 i Rockstar Social Club są na tym samym dysku
Jeżeli tak nie jest, przeinstaluj grę lub program, wybierając dysk i partycję, na której znajduje się drugi element. Ta drobna zmiana pomogła już wielu osobom.
Najlepiej zainstalować programy na dysku SSD, by skrócić czas ładowania.
Usuń własne utwory i wykonaj skan
Metoda wyłącznie dla osób, które przeniosły własne ulubione utwory muzyczne do folderu, by słuchać ich podczas jazdy.
- Wejdź w ścieżkę Dokumenty -> Rockstar Games -> GTA V -> User music.
- Usuń wszystkie utwory z folderu.
- Uruchom grę, wejdź w ustawienia dźwięku, wyłącz auto skanowanie w poszukiwaniu muzyki, a także wykonaj pełny skan (jednorazowo).
Powrót do spisu treści: GTA 5 - Poradnik, Solucja