Haker od wycieku GTA 6 nie stanie przed sądem. Trafi do szpitala psychiatrycznego
Leczenie przez czas nieokreślony.
18-letni Arion Kutraj, będący kluczowym członkiem hakerskiej grupy Lapsus$, która stała m.in. za włamaniami na serwery Ubera, Nvidii i Rockstara - z czego ten ostatni skończył się głośnym wyciekiem prototypu GTA 6 - został uznany za niezdolnego do stanięcia przed sądem. Zamiast tego sąd zarządził umieszczenie nastolatka w szpitalu psychiatrycznym na czas nieokreślony.
Jak informuje dziennik BBC, powodem do odwołania procesu i skierowania młodego mężczyznę na przymusowe leczenie jest zdiagnozowany u niego zaawansowany autyzm oraz negatywna ocena stanu zdrowia psychicznego. Według przytoczonych zeznań, Kutraj podczas pobytu w areszcie miał zachowywać się agresywnie, doprowadzając do dziesiątek przypadków uszkodzenia mienia i spowodowania obrażeń.
Nie został także wypuszczony na wolność ze względu na to, że w ocenie sędziego jego wysokie umiejętności łamania zabezpieczeń oraz nieustanna chęć dokonywania kolejnych włamań powodują, że wciąż jest wysoce niebezpieczny dla społeczeństwa. W raporcie medycznym badający oskarżonego lekarze wskazali, że „w dalszym ciągu wyrażał zamiar jak najszybszego powrotu do cyberprzestępczości oraz wysoką motywację do dalszego dokonywania przestępstw”.
Sąd zdecydował, że Kutraj zostanie w szpitalu tak długo, aż lekarze nie uznają, że nie stanowi już zagrożenia. Przypomnijmy, że nawet będąc już pod nadzorem policji i bez dostępu do laptopa, nastolatek nadal potrafił włamywać się na serwery. Przykładowo wspomnianego włamania będącego przyczyną wycieku GTA 6 miał dokonać za pomocą smartfona oraz przystawki do telewizora Amazon Fire Stick. Stanowiło to złamanie zasad zwolnienia warunkowego, wobec czego trafił do aresztu.
O współpracę z Kutrajem oskarżono także innego nastolatka, który przyznał się do dwóch zarzutów oraz udowodniono mu dwa kolejne - jego dane nie zostały ujawnione ze względu na młody wiek. Para działała wspólnie od 2021 roku, generując spore przychody dzięki włamaniom do sieci internetowych brytyjskich operatorów telefonicznych i żądając okupów za przechwycone dane.