Skip to main content

Intel niezadowolony z podkręcania tanich procesorów - ostrzega przed możliwymi uszkodzeniami

Overclocking „zablokowanych” procesorów.

Intel wydał oświadczenie, w którym nie rekomenduje podkręcania modeli procesorów nieprzystosowanych do tego fabrycznie. Producent ostrzega o możliwości uszkodzenia CPU oraz innych komponentów komputera.

Jak informuje serwis Tom's Hardware, w ciągu ostatnich kilku tygodni entuzjaści overclockingu odkryli, że niektóre tańsze modele procesorów Intel 12. Generacji, jak Core i3-12300 i Celeron G6900, można podkręcać z bardzo dobrymi rezultatami na płytach głównych z chipsetem B660.

Jest to o tyle nietypowe, że tańsze modele bez oznaczenia „K” powinny mieć całkowicie zablokowaną możliwość ręcznego dostrajania częstotliwości pracy. Według niepotwierdzonych informacji, jeden z „dużych producentów” płyt głównych, ma nawet pracować nad modelem przystosowanym do podkręcania tanich CPU.

Procesor Core i3-12300 podkręcony do niemal 5,7 GHz - fabrycznie 3,5 GHz (źródło hwbot.org)

Poproszony o oświadczenie w tej sprawie Intel odpowiedział, że „Procesorów bez dopisku »K« nie zaprojektowano do przetaktowywania. Firma nie gwarantuje działania procesorów w warunkach wykraczających poza fabryczną specyfikację. Ręczne dostrajanie parametrów może skrócić żywotność CPU i innych elementów systemu” - czytamy w oświadczeniu.

Za możliwość overclockingu tanich procesorów odpowiada rzekomo błąd w mikrokontrolerze, chociaż nie zostało to na ten moment potwierdzone. Niewykluczone, że niezamierzona funkcja zostanie wyłączona w przyszłych aktualizacjach BIOS-u płyt głównych.

Zobacz także