Skip to main content

Jak Football Manager 2017 zasymuluje Brexit

Szereg dostępnych opcji.

Football Manager słynie z realizmu i ścisłego trzymania się najdrobniejszych nawet zasad piłki nożnej. Co roku oznacza to najczęściej drobne modyfikacje, lecz najnowsza odsłona serii stanie przed dużo większym problemem - Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Proces ten trwa i jego konsekwencje nie są jeszcze w pełni znane, lecz twórcy z odpowiedzialnego za prace studia SI Games postanowili pobawić się w przewidywanie przyszłości i przygotowali trzy główne warianty:

  • „Miękki” Brexit - piłkarze nadal mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami.
  • Piłkarze otrzymują status artystów, więc mogą bez większych problemów pozyskiwać pozwolenie na „występy” w Wielkiej Brytanii.
  • „Twardy” Brexit - zasady dotyczące obecnie piłkarzy spoza Unii Europejskiej dotyczą teraz wszystkich osób. Oznacza to konieczność pozyskiwania pozwoleń na prace.

Właśnie ta trzecia opcja w największym stopniu wpłynęłaby na zabawę i znacznie utrudniałaby zabawę jako menedżer w lidze angielskiej, zwłaszcza w kwestii pozyskiwania młodych talentów.

Obecnie system pozwoleń na pracę działa na zasadzie punktowej. Górne 25 procent piłkarzy z największymi zarobkami w danym kraju lub lidze łatwiej dostaje pozwolenie na pracę. Pomaga także duża suma transferu i/lub regularne występy w reprezentacji.

„Twardy” Brexit z niezależną Szkocją - jeden z możliwych wariantów

Jak komentuje Miles Jacobson, szef studia SI Games, takie zasady sprawiłyby, że obecnie w Premier League nie graliby na przykład N'Golo Kante i Dimitri Payet, jedni z najlepszych piłkarzy w lidze w ubiegłym roku.

Ale jak gra określi, który punkt zastosować w naszej kampanii? Będzie to losowe, co ma uczynić każdą rozgrywkę unikatową. Decyzję wirtualnego rządu poznamy w okresie od 2 do 10 lat po rozpoczęciu save'a.

Jest jednak szereg innych opcji, jakie mogą pojawić się w naszej kampanii, jak włoski system limitujący liczbę graczy spoza Unii Europejskiej, w zakresie od kilku do nawet siedemnastu.

To jeszcze nie koniec: przygotowany algorytm może ustalić na przykład, że Szkocja i/lub Irlandia Północna w referendach postanowią pozostać w Unii Europejskiej i opuścić UK.

Taki poziom komplikacji na pewno utrudni rozgrywkę w Wielkiej Brytanii, czyli w jednym z popularniejszych krajów w serii Football Manager. Trzeba jednak przyznać, że dążenie do realizmu jest imponujące.

- Z brytyjskiego punktu widzenia może to być coś pozytywnego dla reprezentacji narodowej. Ale z ogólnego punktu widzenia nie wpłynie to zbyt dobrze na piłkę nożna w kraju - dodaje Jacobson w rozmowie z dziennikiem Telegraph.

Football Manager 2017 ukaże się 4 listopada, tylko na PC. Po raz pierwsze z w pełni licencjonowaną Ekstraklasą. Może polska liga wkróce przebije popularnością Premier League?

Zobacz także