Jak płacić telefonem i co to jest NFC - poradnik i wskazówki
Google Wallet i Apple Pay.
Płatności dokonujemy codziennie. Kiedyś normą były transakcje gotówkowe, później w Polsce popularne stały się karty płatnicze - korzystamy z nich częściej niż mieszkańcy wielu krajów Europy Zachodniej. Płatności zbliżeniowych możemy też dokonać telefonem.
Jak płacić telefonem (a raczej smartfonem) - właśnie na to pytanie chcemy tutaj odpowiedzieć. Nie wszyscy muszą orientować się w temacie, który wymaga spełnienia kilku warunków.
Płacenie telefonem - NFC
By korzystać z płatności mobilnych musimy przede wszystkim upewnić się, że nasze urządzenie wspiera NFC (z angielskiego: Near Field Communication, czyli komunikacja zbliżeniowa).
Dziś praktycznie każdy smartfon z wyższej czy średniej półki cenowej oferuje NFC, choć zdarzają się niechlubne wyjątki - jak choćby Xiaomi POCO F1 z 2018 roku czy Huawei Mate 10 Lite z 2017 roku.
Podczas zakupu starszego urządzenia warto więc sprawdzić wcześniej, czy NFC jest obsługiwane. Niektóre najtańsze modele (przykładowo, poniżej 500 zł) nowych telefonów też mogą nie wspierać NFC.
Jak działa NFC? W skrócie - zamienia nasz telefon w kartę to płatności zbliżeniowych. W odpowiedniej aplikacji przypisujemy do telefonu dane naszej karty płatniczej, ale podczas transakcji dane te nie są wykorzystywane. Aplikacje płatnicze tworzą zamiast tego różne tymczasowe numery karty przypisane do naszego urządzenia.
Współczesne telefony mają też opcję aktywacji płatności po zeskanowaniu odcisku naszego palca - po włączeniu takiego zabezpieczenia nie trzeba się martwić, że po ewentualnej utracie telefonu (na przykład kradzieży) ktoś zapłaci nim w sklepie.
Jak płacić smartfonem?
Obecnie istnieją dwie główne, najbardziej powszechne i najwygodniejsze w użytkowaniu metody płatności telefonem - wybór jest w ich przypadku zależny od systemu, na jakim działa nasz smartfon. Mamy więc Google Pay na urządzeniach z Androidem oraz Apple Pay na iPhone'ach.
Google Pay pobrać można ze sklepu Google Play na każdym telefonie wspierającym NFC. Po zainstalowaniu aplikacji przypisujemy do niej konto Google, a następnie możemy dodać kartę płatniczą.
Płatność odbywa się po prostu poprzez zbliżenie odblokowanego telefonu do terminalu NFC w sklepie. Nie musisz nawet otwierać aplikacji Google Pay.
Apple Pay działa w niemal identyczny sposób, tyle że na urządzeniach z iOS - w tym także na zegarkach Apple Watch czy nowych iPodach. Nowsze modele iPhone'ów używają dla bezpieczeństwa Face ID, czyli rozpoznawania naszej twarzy przed rozpoczęciem procesu płatności.
Alternatywą są aplikacje niektórych banków czy producentów telefonów. Najpopularniejszy wydaje się Samsung Pay, ponieważ - oferując podobne funkcje - pozwala na płatność w niektórych starszych terminalach, które nie wspierają nowoczesnej technologii NFC.
Płatność telefonem a bezpieczeństwo
Choć płacenie telefonem wciąż wzbudza u niektórych wątpliwości i wydaje się niezbyt bezpieczne, obawy są w dużej mierze nieuzasadnione, a nasz smartfon z aktywnym NFC i przypisaną kartą płatniczą jest często bezpieczniejszą opcją niż tradycyjna karta, którą nosimy w portfelu.
Wszystkie najbardziej popularne aplikacje płatnicze oferują bowiem specjalne zabezpieczenia. Najczęściej możemy ustawić aktywację transakcji poprzez skan linii papilarnych (samo urządzenie można zresztą zablokować w ten sposób coraz częściej), a iPhone'y oferują świetny system rozpoznawania twarzy.
Jeśli ktoś ukradnie nasz telefon i będzie chciał dokonać płatności zbliżeniowej, w przypadku ustawionych zabezpieczeń, będzie to po prostu niewykonalne - w przeciwieństwie do płatności do 50 zł zwykłą kartą.