Skip to main content

Jak zwiększyć FPS i płynność w grach

Lepsza wydajność bez dodatkowych kosztów.

Każdy z posiadaczy PC chciałby się cieszyć komfortową zabawą we wszystkich grach. Nie zawsze jest to jednak możliwe - wszystko zależy od mocy podzespołów komputerowych, a także wymagań gry i wysiłków twórców włożonych w optymalizację.

Przyjęło się, że granicą wyznaczającą początek komfortowej zabawy jest próg 30 FPS, czyli wartość, jaką osiąga większość gier na konsolach. Wszystkie niższe liczby są w ogólnym pojęciu uznawane za niedopuszczalne. Natomiast 60 FPS, a szczególnie 120 FPS, to już prawdziwy komfort - ideał graczy komputerowych.

W tym poradniku dowiesz się, jak zoptymalizować swój komputer oraz gry tak, by wydobyć ze sprzętu maksymalną moc i zwiększyć liczbę wyświetlanych na sekundę klatek.

Podstawy - sterowniki, programy działające w tle

Dla niektórych użytkowników ta sekcja poradnika nie będzie niezbędna, ale musimy poruszyć podstawowe kwestie, aby przejść dalej. Na samym początku powinieneś upewnić się, że masz aktualne sterowniki sprzętowe.

Niezaktualizowane oprogramowanie może bowiem negatywnie wpłynąć na sposób działania gry - szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy producenci podzespołów na krótko przed premierą dużych gier publikują sterowniki dopasowane do konkretnej produkcji.

GeForce Experience automatyzuje proces pobierania i instalacji sterowników kart graficznych

Interesują cię właściwie tylko aktualizacje sterowników kart graficznych i procesorów - z czego te pierwsze są o wiele częstsze. Upewnij się, jaki model GPU i CPU ma twój komputer, a następnie udaj się na stronę producenta:

W niektórych przypadkach nie musisz pobierać sterowników ręcznie. Przykładowo po zainstalowaniu GeForce Experience program sam powiadomi cię o nowej wersji, pobierze ją i zainstaluje.


Kolejną podstawową czynnością, jaką powinieneś wykonać przed rozpoczęciem gry - szczególnie w przypadku nieco słabszych sprzętów - jest wyłączenie wszystkich niepotrzebnych programów działających w tle.

Postaraj się więc, aby w czasie gry komputer mógł skupić się wyłącznie na obliczaniu wyświetlanego obrazu, a nie innych niepotrzebnych procesach. Szczególnie znaczący wpływ na wydajność mają wszelkie aplikacje nagrywające rozgrywkę.

Warto skorzystać z menedżera zadań i zobaczyć, co może negatywnie wpływać na działanie gry

Procedura nie dotyczy oczywiście platform typu Steam, Uplay, Origin czy Epic Games Store - nie dość, że bez nich nie uruchomimy gry, to jeszcze mają znikomy wpływ na wydajność.

Aby przejrzeć uruchomione aplikacje i zobaczyć, jaki wpływ wywierają na procesor i pamięć, użyj kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Delete, a potem wybierz Menedżer zadań. W zakładce Procesy zobaczysz szczegółową listę.

Ustawienia graficzne gry - które obniżyć?

Niemal wszystkie gry na PC oferują opcję zmiany ustawień graficznych. Obniżenie pewnych parametrów pociąga za sobą oczywiście również obniżenie jakości, ale warto wiedzieć, które ustawienia nie mają zbyt dużego wpływu na grafikę, ale są bardzo obciążające dla komputera.

  • Realistyczne włosy - opcja, która nie jest dostępna we wszystkich grach, ale ze względu na ogromny wpływ na wydajność umieszczamy ją na szczycie listy. Wyłączenie Hairworks od Nvidii czy PureHair od AMD to spokojnie co najmniej kilkanaście klatek w górę, przy niemal niewidocznym wpływie na obraz. Techniki powodują po prostu, że włosy postaci czy przeciwników wyglądają i zachowują się bardziej naturalnie, co przekłada się na bardziej skomplikowane obliczenia silnika graficznego.
Zobacz na YouTube
  • Wygładzanie krawędzi, czyli antyaliasing (AA) - prawdziwy zabójca FPS, szczególnie w przypadku wymagających technik. Rodzajów wygładzania krawędzi jest bardzo dużo i wiele zależy od konkretnej gry. Podstawowym antyaliasingiem jest zazwyczaj FXAA, ale wcale nie musi on mieć najmniej negatywny wpływ na wydajność. Eksperymentuj i zobacz, która technika zapewnia najwięcej klatek. Alternatywą jest oczywiście całkowite wyłączenie parametru, które nie wpłynie tak mocno na prezentację gry.
  • Cienie - warto zastanowić się nad obniżeniem jakości cieni, bo mocno wpływają na wydajność gry. Szczególnie zalecamy zrezygnowanie z jakości Ultra i Wysokich, które są dość wymagające, a wizualnie nie odbiegają znacząco od opcji Średnich.
  • Ambient occlusion, czyli okluzja otoczenia - oblicza światłocień na obiektach wystawionych na tzw. światło ambientowe, czyli rozproszone. Warto zmienić wariant z mocniejszego HBAO czy HBAO+ na SSAO, aby zyskać kilka klatek.
Zobacz na YouTube
  • Roślinność - szczegółowe listowie może naprawdę dać się we znaki starszym komputerom. Przykładowo w GTA 5 różnica między ustawieniami Ultra a Średnimi to na porośniętych pagórkach i w lasach nawet 20 FPS-ów.
  • Synchronizacja pionowa - kolejna technika, która ma spory wpływ na płynność gry. Spróbuj wyłączyć ten parametr i zobacz, czy czujesz się komfortowo z nowym obrazem. Prawdopodobnie szybko zauważysz, że ekran „rozrywa się”, powodując niewielkie zniekształcenia, ale nie ma to wpływu na samą warstwę graficzną.
  • Rozdzielczość - modyfikacja tego parametru jest akurat najbardziej widoczna z podanej przez nas listy, ale wybierając podziałkę mniejszą niż natywna dla monitora gwarantujemy komputerowi ogromną ulgę. Warto się nad tym zastanowić, jeżeli wszystko inne zawiodło.

Programy do optymalizacji

Wspomnieliśmy wcześniej o wymogu wyłączenia wszystkich niepotrzebnie działających w tle aplikacji. Jeżeli chcesz nieco zautomatyzować ten proces (a może nawet lepiej go wykorzystać), warto skorzystać z darmowego oprogramowania do optymalizacji systemu.

Na początku warto jednak wspomnieć, że Windows 10 w kwietniu 2017 roku otrzymał aktualizację Creators Update, która wprowadziła automatyczny tryb gry. Narzędzie ustawia grę jako priorytet, przypisując procesy działające w tle do różnych rdzeni procesora, zwiększając nieco wydajność.


Jeżeli chcesz spróbować innego sposobu, sięgnij po Razer Cortex. To program, który automatycznie optymalizuje system i przygotowuje komputer do rozgrywki.

Plik pobierzesz z oficjalnej strony producenta.

Włącz Razer Cortex i przejdź do zakładki Boost. Zobaczysz listę problemów, które mogą zostać automatycznie naprawione przez program. Wystarczy kliknąć przycisk Boost Now. Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz też odznaczyć opcje, które cię nie interesują.

Zakładka Boost

Następnie przejdź do System Booster, czyli zakładki służącej do optymalizacji systemu. Znajdziesz tu narzędzia czyszczące i przyspieszające komputer, a także defragmentujące pliki wybranych gier. Wszystko odbywa się automatycznie.

Zakładka System Booster

Alternatywą jest Smart Game Booster - równie popularne, darmowe oprogramowanie dla graczy. Tutaj ponownie mamy opcję przyspieszenia i optymalizacji systemu. Ciekawą opcją jest też zakładka przedstawiająca temperaturę komponentów PC czy prędkość wentylatorów chłodzących.

Program pobierzesz z oficjalnej strony producenta.

Smart Game Booster to jedno z najczęściej wybieranych narzędzi optymalizujących

Podkręcanie sprzętu

To wariant przeznaczony tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy mają wystarczającą wiedzę o sprzęcie PC. Podkręcanie może znacząco poprawić możliwości sprzętu i jest dobrym sposobem na uzyskanie kilku dodatkowych FPS-ów bez dodatkowych kosztów.

Producenci komponentów coraz częściej umożliwiają łatwy overclocking, wydając chociażby karty graficzne z możliwością odblokowania regulacji napięcia czy zwiększenia ograniczeń mocy, a także procesory z odblokowanym mnożnikiem.

Przy podkręcaniu zawsze istnieje jednak ryzyko uszkodzenia sprzętu, więc proces wykonujemy na własną odpowiedzialność.

Niezwykle ważne jest również odpowiednie chłodzenie. Do utrzymania odpowiedniej temperatury procesora przyda się duży radiator i wysokiej jakości pasta termoprzewodząca (lepsza niż ta, którą otrzymujemy w pudełku ze sprzętem).

Zdecydowanie należy też zadbać o dobry przepływ powietrza w obudowie, więc montaż wentylatora z przodu i z tyłu obudowy jest konieczny.

Zobacz także