Skip to main content

Jakie problemy? Activision Blizzard chwali się świetnym kwartałem

Choć są też gorsze wieści.

Inwestorzy Activision Blizzard mają za sobą emocjonujący dzień. Najpierw brytyjscy urzędnicy nie zgodzili się na przejęcie firmy przez Microsoft, a kilka godzin później korporacja opublikowała bardzo dobre wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku.

Korporacja opublikowała raport dzień wcześniej niż planowano, co było bez wątpienia próbą podparcia spadającej ceny akcji - wywołanej przez decyzję z Wielkiej Brytanii. Pochwalono się między innymi, że zyski wzrosły aż o 87 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do poziomu 720 milionów dolarów. Podobnie przychody - wzrosły o 36 proc., do 2,38 mld dol.

Co ważne, nie wyróżnił się specjalnie żaden tytuł i firma wyjaśnia, że świetne wyniki to zasługa wszystkich segmentów działalności (Activision, Blizzard oraz King). Podkreślono właśnie udział tego ostatniego działu, odpowiedzialnego za produkcje mobilne.

„Kontynuowaliśmy generowanie silnych wyników z naszych licencji na strategicznie ważnej platformie mobilnej, ze sprzedażą rosnącą w tym segmencie dwucyfrowo rok do roku, napędzaną przez Candy Crush, Call of Duty Mobile i zeszłoroczną premierę Diablo Immortal” - napisano w raporcie.

Największe wzrosty przychodów - aż o 62 proc. - wygenerował jednak Blizzard, co korporacja tłumaczy między innymi dużym zainteresowaniem zamówieniami przedpremierowymi na Diablo 4. „Wskaźniki popytu dla debiutującego w czerwcu Diablo 4 są silne, choć nadal planujemy ostrożnie” - zapewniono.

Teraz czas na gorsze informacje. Pomimo Warzone 2.0 i Modern Warfare 2, nadal spada średnia liczba aktywnych użytkowników każdego miesiąca, tym razem o 4 miliony. Spadek dzieli się na Activision (2 mln mniej) oraz King (7 mln mniej), równoważony przez Blizzard (5 mln więcej).

Po drugie, cena akcji Activision Blizzard na giełdzie w Nowym Jorku poszybowała w dół o niemal 11,5 procent na wieści o zablokowaniu przejęcia przez Microsoft. Raport finansowy opublikowano już po zamknięciu parkietu, więc możliwe, że dobre wieści tchną nowe nadzieje w inwestorów.

Tymczasem posiadacze akcji Microsoftu najwyraźniej cieszą się, że transakcja przynajmniej na razie nie dojdzie do skutku - cena akcji producenta Xboksów wzrosła o ponad 7 procent.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Zobacz także