Skip to main content

Karty graficzne - ranking 2016 od Digital Foundry

Specjalistyczny poradnik: test kart graficznych w różnych cenach.

Witamy w poradniku zakupowym Digital Foundry, poświęconym wymianie najważniejszego elementu komputera do gier, czyli karty graficznej. Staramy się kompleksowo przedstawić temat, zaczynając od samej wymiany karty, kończąc na dokładnych testach sprzętu w różnych tytułach.

Temat jest bardzo rozbudowany, więc niezbędne są pewne uproszczenia. Podzieliliśmy karty na kilka kategorii cenowych, zaczynając od około 600 zł, aż do najmocniejszych - i najdroższych - modeli kosztujących ponad 2500 złotych. Testujemy produkcje działające w oparciu o DirectX 11; oferujemy też porady, które pomogą w uzyskaniu kilku dodatkowych klatek na sekundę, bez znaczącej zmiany jakości obrazu. Koncentrujemy się głównie na wydajności odpowiadającej lub przewyższającej PlayStation 4 i Xbox One - dlatego nie uwzględniamy w naszym poradniku tańszych kart graficznych, których zakup byłby raczej mało perspektywiczny.

Jak wynika z ankiety Steama, zdecydowana większość monitorów graczy wyświetla rozdzielczość 1080p, więc na tym polu koncentrujemy nasze główne wysiłki. Zdajemy sobie jednak sprawę z rosnącego znaczenia monitorów 2.5K z rozdzielczością 2560×1440, a w przypadku najmocniejszych kart przyglądamy się także 4K.

Zobacz: Nvidia GeForce: karty graficzne - wszystko, co warto wiedzieć

Naszym celem jest zbudowanie ciągle rozwijanego poradnika dla graczy, którzy dysponują różnymi budżetami. Będzie aktualizować niniejszą publikację, gdy tylko pojawią się na rynku nowe, warte uwagi modele kart. Nie chcemy się przy tym ograniczać jedynie do typowych testów benchmarkowych, ale zwrócić uwagę również na inne elementy mogące mieć wpływ na decyzję o zakupie, jak chociażby energooszczędność.

Spis treści:

Zacznijmy od podstaw

Wymiana karty graficznej jest stosunkowo prostym zadaniem. Należy upewnić się, że komputer jest odłączony od prądu, po czym można już odkręcić obudowę, odkręcić kartę i wyjąć ją ze slotu. Trzeba oczywiście pamiętać o uprzednim odpięciu od niej kabli zasilających. Następnie wkładamy w slot nową kartę w to samo miejsce, podłączamy kable, przykręcamy, zamykamy obudowę i jesteśmy gotowi do instalacji sterowników w systemie operacyjnym.

Brzmi prosto? Jest tak, ponieważ proces rzeczywiście nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Czy nasz zasilacz poradzi sobie z kartą graficzną?
  • Czy zasilacz ma wymagane kable zasilające?

Karty graficzne czerpią część prądu z płyty głównej, ale większość potrzebuje dodatkowych zasobów prosto z zasilacza. Potrzebne są kable 6- lub 8-pinowe, oznaczane najczęściej jako „PCI Express”. Przed zakupem warto upewnić się, czy przypadkiem nie musimy najpierw wymienić zasilacza. W przypadku tańszych i mniej wydajnych kart można także zastosować adaptery zamieniające kable zasilające dyski twarde na kable zasilające kartę graficzną, ale w przypadku droższych modeli nie warto stawiać na taką prowizorkę.

Jak ujawniają nasze tabele z poborem prądu, zapotrzebowanie na moc zasilacza jest dużo niższe niż jego maksymalne możliwości. W przypadku tańszych kart powinno wystarczyć urządzenie z zasilaczem 400W, 450W dla średniego zakresu i 500W dla najmocniejszych modeli w naszym poradniku.

Drugi ważny czynnik przy zakupie nowej karty to posiadany procesor. Trzeba zachować odpowiedni balans - słabe CPU ograniczy mocne karty, co na dobrą sprawę oznacza marnowanie pieniędzy. W przypadku droższych modeli proponujemy procesory Intela z rodziny i5 i i7. W przypadku tańszych modeli sytuacja jest już dużo bardziej skomplikowana.

Po pierwszych poradach można przejść do rekomendacji i testów.