„Każdy będzie mógł zrobić grę, podając tylko jej opis”. Peter Molyneux uważa, że AI to przyszłość branży gier
Zgadza się z nim twórca Resident Evil.
Słynny deweloper Peter Molyneux podzielił się w niedawnym wywiadzie swoimi przewidywaniami na temat tego, jak będzie wyglądała branża gier za 25 lat. Twórca m.in. Fable i Dungeon Keeper stwierdził, że algorytmy sztucznej inteligencji będą odgrywały jeszcze większą rolę w procesie tworzenia gier, umożliwiając tworzenie własnych produkcji wszystkim zainteresowanym.
Z okazji 25 rocznicy powstania portalu Eurogamer.net, redakcja serwisu zapytała się kilku weteranów branży, jak według nich świat gamedevu będzie wyglądał za kolejne dwie dekady. Jedną z osób, z którymi rozmawiali dziennikarze, był właśnie Molyneux.
„AI naprawdę zmieni zasady rządzące rynkiem. Nadejdą czasy, kiedy spore części gier będą tworzone przy pomocy AI: Generowane postacie, animacje, dialogi czy dubbing. Jest mnóstwo obszarów, którymi sztuczna inteligencja może się zająć” - opowiada twórca. „Myślę, że w końcu też AI pozwoli wszystkim zainteresowanym stworzyć własne gry. Każdy będzie mógł zrobić grę, podając tylko jej opis, na przykład »stwórz grę Battle Royale z akcją na pirackim statku«. I sztuczna inteligencja zrobi ją dla ciebie”
Oprócz tego Molyneux przewiduje też bliższą współpracę pomiędzy branżą gier i Hollywoodzkim przemysłem filmowym. „Sukces Fallouta i, w pewnym stopniu, Wiedźmina, a potem także podpisanie umowy między Remedy i Annapurna, aby przenieść Control i Alan Wake na duży ekran. To wszystko pokazuje, że gry oferują właśnie takie światy, jakich Hollywood zawsze poszukuje” - tłumaczy deweloper.
Podobne zdanie ma również Shinji Mikami - twórca serii Resident Evil, także zapytany przez Eurogamer.net o swoją wizję przyszłości branży. Przede wszystkim Japończyk uważa, że w perspektywie 25 lat wszystkie animacje w grach będą generowane przez sztuczną inteligencję. Widzi także miejsce dla algorytmów uczenia maszynowego przy generowaniu realistycznych zachowań NPC, niż teraz można to uzyskać za pomocą zestawu warunków, zmiennych i predefiniowanych rakcji.