Kingdom Come: Deliverance z odniesieniami do serii Wiedźmin
Oraz „Gry o Tron” i „Władcy Pierścieni”.
Kingdom Come: Deliverance dostępne jest na rynku od ponad tygodnia. Gracze zdołali już odkryć szereg tajemnic gry - natrafili między innymi na odniesienia do innych produktów popkultury, w tym serii Wiedźmin.
Wygląda na to, że deweloperzy ze studia Warhorse szczególnie upodobali sobie cykl od CD Projekt Red. W średniowiecznym przedstawicielu gatunku RPG pojawiło się co najmniej pięć nawiązań do przygód Geralta z Rivii.
Płotka i Kelpie
Pierwszy easter-egg to nawiązanie do Płotki, a więc słynnego wierzchowca Białego Wilka. We wsi Merchojedy można natknąć się na handlarza, który ma w swoim asortymencie konia, pozyskanego od „pewnego dziwnego Polaka”.
Sprzedawca wyjaśnia, że poprzedni właściciel klaczy pozbył się zwierzaka, ponieważ „ustatkował się przy żonie i boi się, że ta mogłaby jeszcze wypchać” rumaka. Wspomnianą białogłową najprawdopodobniej jest Yennefer, która w wolnym czasie uwielbia wypychać jednorożce - także istoty czterokopytne.
Tak wyraźne nawiązanie do serii Wiedźmin może jednak umknąć graczom znad Wisły. Twórcy polskiej lokalizacji nie przetłumaczyli imienia wierzchowca. Koń wabi się więc Roach - tak jak w angielskiej wersji produkcji studia CD Projekt Red.
To jednak nie wszystko, bo w rozmowie z handlarzem klacz określana jest jeszcze inaczej. W trakcie konwersacji zwierzę ochrzczono mianem „Karalucha” (od angielskiego „roach”). Co ciekawe, za przygotowanie rodzimej edycji Kingdom Come: Deliverance odpowiada CDP, czyli firma, która powinna bez problemu poradzić sobie z odniesieniami do losów Geralta.
W produkcji czeskiego studia spotkać można nie tylko Płotkę, ale także Kelpie - konia należącego do Ciri. Wierzchowca - obecnego jedynie w książkach Andrzeja Sapkowskiego - gracze kupią w miejscowości Neuhof. Na związek z polskimi powieściami wskazuje nie tylko imię, ale i umaszczenie - czarne.
Alchemia
Deweloperzy umieścili jednak też znacznie bardziej bezpośrednie odniesienie do Geralta. W grze dostępny jest powiązany z alchemią bonus o nazwie „witcher” (angielskie określenie wiedźmina) sprawiający, że spożywane mikstury zatruwają organizm o 30% wolniej.
Dzięki temu podopieczny może skonsumować więcej rożnych trunków, co oczywiście nawiązuje do wzmocnionej odporności zabójcy potworów na eliksiry. Do tego obok perka widnieje wizerunek wilka - słynny symbol z wiedźmińskiego medalionu.
Gryf?
Ponadto w pobliżu wsi Ledeczko zlokalizowano wielkie gniazdo z ciałem zmarłego konia. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w ten sposób nawiązano do pierwszego potężniejszego bossa z Wiedźmina 3 - gryfa, który porwał zwłoki zwierzęcia.
Dziki Gon
Na tym nie koniec - w Ratajach nad Sázavou jeden z mieszkańców wspomina o zjawisku, które najprawdopodobniej jest Dzikim Gonem, czyli tytułowym zagrożeniem z trzeciej odsłony cyklu studia CD Projekt Red.
- Ah, to mroczna sprawa. Kawalkada duchów jeźdźców pojawiła się na niebie nad Polską. Ludzie powiadają, że wchodzą do położonych w odosobnieniu domostw i porywają dzieci - opowiada [tłumaczenie własne - red.].
Miecz z Gry o Tron
Kingdom Come: Deliverance oferuje „mrugnięcia okiem” nie tylko do przygód Geralta. Podróżując przez średniowieczne Czechy gracze mogą znaleźć miecz zwany Igłą. Ostrze o takiej samej nazwie posiada Arya z serialu „Gra o Tron” i powieści „Pieśń lodu i ognia”.
Cytat z Galadrieli
Twórcy najwyraźniej są miłośnikami gatunku fantasy, ponieważ nawiązali także do „Władcy Pierścieni”. Za opis pochodni posłużył cytat z trylogii Tolkiena, a konkretnie słowa Galadriel do Frodo, gdy hobbit otrzymywał od elfki buteleczkę ze światłem Eärendila - „Niech ci rozświetli mrok w ponurych miejscach, gdzie wszelkie inne światła wygasną”.
Tak jak w przypadku Płotki należącej do Geralta, osoby odpowiedzialne za polskie wydanie gry dokonali jednak zmiany w przekładzie, przez co niektórzy mogą nie być świadomi, skąd pochodzi tekst. Po przetłumaczeniu brzmi: „Będzie twoim światłem w ciemnych miejscach, gdy wszystko inne zgaśnie”.
Logan
Uważni gracze mogą również odnaleźć pozostałości Wolverine'a. W pewnym miejscu, pogrzebane pod stertą kamieni, leżą szczątki słynnego członka drużyny X-Menów w formie dłoni z ostrzami wykonanymi z adamantium.
Kingdom Come jest dostępne na PC, PS4 i Xbox One od 13 lutego. To średniowieczne RPG stawiające na realizm, a nie elementy fantastyczne. Historia skupia się na synu kowala, który chce pomścić rodzinę i zostać rycerzem.
Gracze czekają obecnie na aktualizację 1.3 produkcji. Twórcy zamierzają wprowadzić między innymi funkcję „zapisz i wyjdź”, która pozwoli zachowywać stan rozgrywki przy kończeniu zabawy.
Autorzy poprawią też kradzieże kieszonkowe, które w opinii części osób są zbyt trudne. Udoskonalą również sterowanie padem w trakcie otwierania zamków w drzwiach i skrzyniach.
Niektórzy uważają zaś, że deweloperzy ze studia Warhorse obniżyli jakość grafiki względem wersji beta. Z obrazków porównawczych wynika, że pogorszono na przykład wygląd oświetlenia.