Skip to main content

Klawiatura mechaniczna czy membranowa - jaka najlepsza do gier

Wszystko, co musisz wiedzieć o klawiaturach dla graczy.

Klawiatura to jedno z podstawowych akcesoriów, jakich używa każdy gracz. Na rynku znajdziemy mnóstwo konstrukcji, różniących się rozmiarem, zasadą działania i dodatkowymi funkcjami.

Dobór odpowiedniej klawiatury może nierzadko przesądzić o naszym zwycięstwie lub porażce w grze online, co staje się jeszcze istotniejsze, jeśli gramy w produkcje kompetytywne z systemem rankingowym.

Na tej stronie wyjaśniamy, czym różnią się najpopularniejsze rodzaje klawiatur i jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie.


Na tej stronie:


Jaką klawiaturę wybrać?

Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie, to poniżej znajdziesz ogóle podpowiedzi, dotyczące wyboru klawiatury.

Do gier online najlepsza będzie klawiatura:

  • Przewodowa
  • Mechaniczna
  • Przełączniki typu Brown lub odpowiednik
  • Rozmiar turniejowy - TKL (chociaż to kwestia indywidualnych preferencji)
  • Polecane modele: Krux Atax Pro RGB Otemu Brown, Razer Huntsman V2 TKL, SteelSeries Apex 3 TKL

Do przeglądania internetu i okazjonalnego grania sprawdzi się sprzęt:

  • Przewodowy
  • Membranowy
  • Z anti-ghostingiem i n-key rollover
  • Pełnowymiarowa
  • Polecane modele: Logitech G123 Prodigy, KRUX Frost RGB, MSI Vigor GK20

W dalszej części tekstu zamieszczamy bardziej szczegółowe informacje o wszelkich aspektach omawianego sprzętu.


Membrana a przełączniki mechaniczne - wady i zalety

Oba najpopularniejsze rodzaje klawiatur różnią się sposobem działania. Wyjaśniamy je poniżej

Klawiatura membranowa

W przypadku klawiatury membranowych, pod warstwą klawiszy znajduje się gumowa membrana z płytkami stykowymi. Gdy naciskamy klawisz, element pod keycapem dotyka płytki i zamyka obwód elektryczny, co elektronika w klawiaturze interpretuje jako naciśnięcie danego przycisku.

Dzięki takiej konstrukcji, klawiatury membranowe są tanie w produkcji, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ciche. Posiadają jednak znaczące wady.

MSI Vigor GK20 to popularny model klawiatury membranowej

Po pierwsze, klawisze klawiatur membranowych nie są tak precyzyjne, jak odpowiedniki mechaniczne. W codziennym użytkowaniu nie robi to dużej różnicy, jednak w rozgrywce sportowej tworzy niemożliwy do zaakceptowania margines błędu.

Dodatkowo, często wciskana membrana się wyrabia, nieodwracalnie tracąc elastyczność. Powoduje to, że z czasem potrzebujemy coraz większej siły do wciśnięcia klawisza. Nie jest to jednak zjawisko częste, ponieważ współczesne konstrukcje mają żywotność określaną na kilka milionów kliknięć.

Ostatnią, chociaż dzisiaj już praktycznie nie występującą, wadą jest ghosting i rollover. Ghosting oznacza niezamierzone wciskanie się dodatkowych klawiszy, z powodu nacisku na membranę w miejscach blisko siebie. Większość klawiatur posiada odpowiednie zabezpieczenia programowe, eliminujące tego typu zjawisko.

Rollover natomiast oznacza, jak dużo klawiszy wciśniętych jednocześnie może odczytać sprzęt. Tę niedogodność również znajdziemy jedynie w najtańszych, najgorszej jakości produktach, ponieważ większość producentów stosuje technologię N-key Rollover, pozwalającą na wciśnięcie nawet wszystkich przycisków jednocześnie.

Przykład hybrydowej klawiatury mecha-membranowej: Trust GTX 881 Odyss

Ciekawym przypadkiem są klawiatury hybrydowe, membrano-mechaniczne. Są to de facto konstrukcje membranowe, jednak wyposażone w elementy przełącznika i sprężynę zwrotną, co pozwala na znacznie bardziej precyzyjne wciśnięcia.

Klawiatura mechaniczna

Sprzęt mechaniczny to zazwyczaj droższe i bardziej skomplikowane konstrukcje. W tego typu klawiaturach, pod każdym klawiszem znajduje się indywidualny mikroprzełącznik. Nie tylko całkowicie chroni to przed wspomnianym Ghostingiem i Rolloverem, ale też pozwala na szybsze ruchy i bardziej precyzyjne wciskanie klawiszy - najwyższej jakości przełączniki rejestrują wciśnięcie nawet po lekkim muśnięciu klawisza.

Jest to również bardzo trwały sprzęt. Przełączniki posiadają żywotność określaną na kilka do kilkunastu milionów kliknięć, a w wielu modelach można wymieniać indywidualne moduły w razie uszkodzenia. Dzięki temu lepiej sprawdzą się dla osób, które dużo grają i piszą.

SteelSeries Apex 3 TKL - jedna z najpopularniejszych klawiatur mechanicznych

Do wad konstrukcji mechanicznych z pewnością należy zaliczyć znaczny ciężar i dość wysoką cenę. Wielu użytkownikom nie spodoba się również fakt, że generują znacznie więcej hałasu, chociaż w nie każdym przypadku - więcej o rodzajach przełączników w następnej części materiału.


Kolory i rodzaje przełączników

Nie każda klawiatura mechaniczna jest taka sama, a za „charakter” indywidualnego modelu w dużej mierze odpowiadają zastosowane przełączniki. W tej sekcji przybliżymy ich rodzaje i wyjaśnimy, do czego najlepiej się nadadzą.

Wyznaczamy przełączniki liniowe (miękkie i ciche), dotykowe (z wyczuwalnym oporem) oraz klikające (z głośnym dźwiękiem i wyraźnym feedbackiem).

Różne rodzaje przełączników firmy Cherry

Przez lata najbardziej znanym wytwórcą przełączników była niemiecka firma Cherry, która Rodzaje swoich produktów oznaczała kolorami. Chociaż dzisiaj na rynku znajdziemy ofertę znacznie więcej liczby producentów, to wprowadzony przez Cherry system kolorów stał się nieoficjalnym branżowym standardem w określaniu charakterystyki przełącznika.

Do najczęściej spotykanych kolorów zaliczamy:

  • Czerwone - liniowe, bardzo miękkie i z gładkim ruchem. Bardzo dobre do grania, ale mogą sprawiać problemy przy pisaniu;
  • Niebieskie - dotykowe i bardzo głośne. Stosunkowo długi czas powrotu ułatwia pisanie, ale niezbyt nadają się do grania;
  • Brązowe - produkt pośredni, pomiędzy czerwonymi a niebieskimi. Zapewniają wyraźny feedback, a jednocześnie wciskają się dość miękko. Są stosunkowo ciche;
  • Clear (przezroczyste) - modyfikacja przełączników brązowych, dedykowana klawiaturom z podświetleniem RGB;
  • Czarne - wariant przełączników czerwonych, jednak wymagające większej siły nacisku;
  • Zielone, szare - wersje przełączników niebieskich, wymagające większej siły nacisku;
  • Wersje speed - specjalne warianty przełączników ze znacznie niższą siłą potrzebną do wciśnięcia.

Na rynku znajdziemy produkty z przełącznikami takich firm, jak wspomniane Cherry, ale także Kailh, Greetech, DMET, Omron, Otemu i Gateron. Oprócz klasycznych przełączników mechanicznych, na rynku znajdziemy również przełączniki optyczne, w których wciśnięcie jest rejestrowane, w momencie, gdy plastikowy element pod klawiszem przecina wiązkę podczerwieni.


Rozmiary klawiatur - pełna, turniejowa, 60 procent

Rozmiar klawiatury to oczywiście kwestia osobistych preferencji. Każdy z trzech najpopularniejszych rozmiarów ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, czego oczekujemy od kupowanego sprzętu

Klawiatury pełnowymiarowe

Pełne klawiatury są oczywiście największe. Jest to konstrukcja wyposażona we wszystkie standardowe klawisze. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się do użytkowania w domu i nigdy nie będziemy mieli problemu, że gra czy system wymaga wciśnięcia klawisza, którego nie posiadamy.

Klawiatura Razer Huntsman V2 w wersji pełnowymiarowej

Producenci często wykorzystują rozmiar klawiatur full-size, aby umieszczać na nich dodatkowe klawisze do wygodnego sterowania multimediami.

Klawiatury TKL (Turniejowe)

Sprzęt o mniejszym rozmiarze, pozbawiony bocznej sekcji numerycznej. Popularne określenie wzięło się z faktu, że jest to rodzaj klawiatur najczęściej używany przez profesjonalnych graczy. Są mniejsze i lżejsze, ale jednocześnie posiadają wszystkie najważniejsze przyciski.

Klawiatura Razer Huntsman V2 w wersji turniejowej

Jeśli ktoś nie korzysta z numpada, to klawiatury TKL będą idealnym wyborem do codziennych zastosowań. Dodatkowo są niejednokrotnie tańsze, niż pełnowymiarowe odpowiedniki.

Klawiatury 60 proc. (mini)

Najbardziej kompaktowa forma klawiatur. Tego typu konstrukcje nie tylko nie posiadają sekcji numerycznej, w zasadzie wszelkich klawiszy, których się zwykle nie używa w grach. Tutaj znajdziemy różne formy - czasami producent usuwa tylko rząd klawiszy funkcyjnych, a czasem nawet strzałki.

Klawiatura Razer Huntsman V2 w wersji 60 proc.

Jeśli ktoś często podróżuje, albo zależy mu na oszczędności miejsca, to tego typu sprzęt będzie najlepszym wyborem.

Zobacz także