Skip to main content

Komputer lub laptop głośno chodzi: jak wyciszyć

Usunięcie szkodliwego oprogramowania i wyczyszczenie chłodzenia.

Nawet drogi i bardzo wydajny komputer bądź laptop z czasem zacznie głośno chodzić - szczególnie jeśli odpowiednio o niego nie zadbasz. Przyczyn hałaśliwej pracy może być wiele - na tej stronie znajdziesz kilka najczęściej występujących, a także sposoby jak sobie z nimi poradzić i tym samym wyciszyć komputer.

Główną przyczyną głośno działającego komputera jest jego system chłodzenia. Gdy mocno się zagrzeje, wentylatory potrafią wskoczyć na naprawdę wysokie obroty by wychłodzić komponenty i tym samym zapobiec ich uszkodzeniu. System chłodzenia może działać głośno z kilku powodów, takich jak:

  • Kurz wewnątrz komputera. Im więcej kurzu w obudowie komputera stacjonarnego czy laptopa, tym trudniejsze zadanie ma system chłodzenia. To z kolei sprawia że wentylatory muszą uruchamiać się częściej i na wyższych obrotach, co generuje hałas. Regularne czyszczenie wnętrza komputera (na przykład sprężonym powietrzem) rozwiąże ten problem.
  • Uszkodzony lub zużyty wentylator. Po kilku latach intensywnej pracy wentylatory mogą ulec zużyciu bądź wręcz uszkodzeniu. Zmniejszy to ich wydajność, co z kolei wymusi dłuższą i cięższą pracę. Co więcej, w przypadku uszkodzonego wentylatora - gdy na przykład jedna z łopatek się wyłamała - może on wibrować, tworząc dodatkowy hałas. Jeśli masz tylko taką możliwość to wymień wadliwy element chłodzenia;
MSI Afterburner to jeden z wielu programów z pomocą którego wyregulujesz pracę wentylatorów na karcie graficznej
  • Brak cyrkulacji powietrza. Upchnięty pod biurkiem komputer stacjonarny czy laptop leżący na kocu to najgorsze, co możesz zrobić dla swojego sprzętu. By system chłodzenia mógł sprawnie (i cicho) działać, musisz zapewnić mu do tego odpowiednie warunki. Ustawienie obudowy w miejscu z dostępem do chłodnego powietrza czy laptopa na twardej powierzchni (niekoniecznie podkładce chłodzącej) potrafi zdziałać cuda;
  • Źle ustawione chłodzenie. Jeśli korzystasz z oprogramowania do monitorowania i regulacji systemu chłodzenia, być może źle je skonfigurowałeś. Narzędzia tego typu dają możliwość ustawienia krzywej działania wentylatorów - pozwalają określić przy jakiej temperaturze wentylatory wskoczą na konkretne obroty. Wykorzystaj je odpowiednio i ustaw tak, by komputer się nie gotował, ale też by wentylatory cały czas nie hałasowały;
  • Wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Działający w tle bloatware czy popularne ostatnio programy kopiące kryptowalutę potrafią obciążyć komponenty komputera czy laptopa, nawet wtedy, gdy sam nic wiele na nich nie robisz. To z kolei podniesie temperaturę i w rezultacie także wzmoże pracę systemu chłodzenia doprowadzając do nadmiernego hałasu. Regularnie czyść komputer ze szkodliwego oprogramowania by temu zapobiec.

Przedstawione powyżej porady powinny pozwolić ci zredukować ilość hałasu wydobywającego się z twojego komputera. Najlepiej oczywiście stosować je wszystkie. Jeśli mimo tego nie uda ci się go ograniczyć, możesz rozważyć wymianę obudowy i/lub dołożenie dodatkowego chłodzenia do komputera stacjonarnego bądź kupić dobrej jakości podkładkę chłodzącą pod laptopa.

Poprzednio: Plik wymiany, stronicowania: co to jest, czy warto go wyłączyć

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Jak sprawdzić szybkość Internetu: ping, download i upload

Zobacz także