Skip to main content

Komputer restartuje się w trakcie gry i pod obciążeniem

Zbyt słaby zasilacz, przegrzewanie się komputera.

Każdy, kto lubi sobie czasami pograć przyzna zgodnie, że nie ma nic bardziej frustrującego niż nagłe wyłącznie się gry bądź zawieszenie się komputera. Choć Windows 10 jest znacznie mniej awaryjny od poprzednich wersji i tego typu problemy zdarzają się rzadziej, to wciąż mogą cię dotknąć. Co jednak jeśli z systemem i grą jest wszystko w porządku, a komputer i tak samoczynnie się restartuje gdy tylko uruchomisz coś bardziej wymagającego? Na tej stronie poznasz przyczyny tego problemu i jego rozwiązania.

Jeśli masz absolutną pewność, że z systemem, sterownikami ani samą grą nie ma żadnych problemów, a komputer i tak restartuje się po 5 minutach gry, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić zasilacz. Problemem prawie zawsze będzie linia 12V, która służy do zasilania karty graficznej.

Zbyt duże przeciążenie zasilacza może nawet doprowadzić do pojawienia się niebieskiego ekranu śmierci

Jeśli maksymalna moc, która może iść przez wspomnianą linię, będzie mniejsza niż zalecane zapotrzebowanie na energię karty graficznej to wtedy pojawią się problemy w bardziej wymagających grach. Może to być nagłe wyłączenie się gry bądź drastyczny spadek ilości klatek, lecz najczęściej jest to po prostu zawieszenie się komputera i restart. Problemem może być także nie sama moc, a jakość zasilacza - te z niskiej półki cenowej mają tendencje do skoków napięć, co także doprowadzić może do problemów.

Drugą przyczyną nagłego restartu może być przegrzewający się komputer. W trakcie obciążenia procesor i karta graficzna będą się nagrzewać. Jeśli system chłodzenia nie będzie w stanie dostatecznie szybko zmniejszyć ich temperatury, dojdzie do thermal throttlingu - szybkości tych komponentów spadną by chłodzenie mogło nadążyć. W skrajnych sytuacjach przegrzewanie się może także doprowadzić do restartu.

By rozwiązać problem z restartem w pierwszej kolejności wyczyść wnętrze komputera z kurzu. Znacząco poprawi to wentylację i pozwoli sprawniej schładzać komponenty. W przypadku zasilacza nie obędzie się bez zakupów - jeśli nie będzie on w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy, będziesz musiał kupić mocniejszy model. Warto tutaj kierować się zaleceniami producentów kart graficznych, w których podają rekomendowaną moc zasilacza do konkretnego modelu.

Poprzednio: Czyszczenie dysku PC: usuwanie wirusów i bloatware

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Procesor czy karta graficzna: na co wydać więcej

Zobacz także