„Kopacze” kryptowalut kupili 3 miliony kart graficznych w 2017 roku
Wysokie ceny GPU utrzymają się.
Osoby zajmujące się tzw. „kopaniem” - czyli generowaniem - kryptowalut kupiły w ubiegłym roku 3 miliony kart graficznych wartych 776 milionów dolarów - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Jon Peddie Research.
W zeszłym roku temat kryptowalut stał się niezwykle popularny. Efektem są braki kart graficznych w sprzedaży i nawet trzykrotnie zawyżone ceny.
Dr. Jon Peddie - prezes Jon Peddie Research - twierdzi, że koszty związane z kupnem GPU nie obniżą się w najbliższej przyszłości (dzięki, PC Gamer).
„Kopanie kryptowalut na pewno w dalszym ciągu będzie zwiększać popyt na karty graficzne, jednak nie należy zapomnieć, że głównym źródłem zarobku dla firm produkujących sprzęt wciąż są komputery do gier” - zapewnia Peddie.
Produkcja GPU dla „górników” może być kusząca, jednak trend może za jakiś czas stać się nieopłacalny. Główną grupą docelową dla wytwórni sprzętu wciąż muszą więc pozostać gracze - stałe źródło zarobku.
Z raportu wynika, że na popularności inwestowania w zwiększoną moc obliczeniową najlepiej skorzystała firma AMD. Producent zanotował w ubiegłym kwartale ponad ośmioprocentowy wzrost udziału w rynku, kosztem Nvidii i Intela, które straciły odpowiednio 6 i 2 proc. udziałów. Wartość całego rynku PC wzrosła o niemal 6 proc. biorąc pod uwagę kwartały, lecz nieznacznie zmniejszyła się porównując rok 2017 z 2016.
Proceder „kopania” kryptowalut związany jest z udostępnianiem mocy obliczeniowej własnego sprzętu do obliczania matematycznych formuł. Po zaakceptowaniu danych użytkownik otrzymuje w nagrodę niewielką sumę wirtualnej waluty.
Na początku miesiąca informowaliśmy o grupie naukowców z fabryki broni jądrowej, którzy wykorzystali komputer o ogromnej mocy obliczeniowej do zdobycia kryptowaluty.