Kupowanie używanego telefonu - jak rozpoznać potencjalne oszustwo
Jak bezpiecznie kupić telefon w sieci.
Ceny telefonów znacznie wzrosły w przeciągu ostatnich kilku lat. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na zakup używanego egzemplarza. Jest to dobre rozwiązanie, bo wiele flagowych modeli może pochwalić się bardzo dobrą wydajnością jeszcze kilka lat po premierze.
Niestety, na internetowych portalach z ogłoszeniami i serwisach handlowych oferty zamieszcza wielu oszustów. W tym poradniku zamieszczamy najlepsze porady, na co zwracać uwagę przy kupowaniu telefonu w sieci.
Na tej stronie:
Najczęstsze rodzaje oszustw
Na oszustwa najczęściej możemy natknąć się na portalach ogłoszeń lokalnych. Najbezpieczniejszymi, chociaż nie w pełni bezpiecznymi, portale handlowe, jak Allegro czy eBay - posiadający rozbudowane środki weryfikacji ofert oraz ochrony kupującego i sprzedawcy.
Często spotykanym oszustwem przy sprzedaży telefonów jest oferowanie urządzenia kupionego na raty u operatora. Zgodnie zawieraną wówczas umową między operatorem a kupującym, urządzenie pozostaje własnością sprzedawcy do czasu spłaty rat.
Fakt ten wykorzystują oszuści, biorąc na raty drogie telefony, a potem wystawiając je na portalach ogłoszeniowych. Gdy użytkownik kupi takie urządzenie, może zostać zdalnie zablokowane przez operatora, ze względu na nieuiszczone opłaty.
Na podobnej zasadzie działa proceder handlu zablokowanymi telefonami iPhone. Dla przykładu: oszust oferuje produkt Apple w atrakcyjnej cenie, jednak rozładowany i bez ładowarki. Klient nabywa telefon, kupuje ładowarkę i odkrywa, że urządzenie jest zabezpieczone zdalną blokadą iCloud.
Niestety, w obu przypadkach najczęściej kontakt ze sprzedającym się wtedy urywa, a ofiara kończy z, w zasadzie, bezwartościowym urządzeniem.
Nieco bardziej rozwiniętym oszustwem jest metoda podmiany płyty głównej urządzenia. Polega ona na tym, że sprzedający wystawia na sprzedaż pozornie w pełni sprawne urządzenie, co uwiarygadnia zdjęciami. Po otrzymaniu przesyłki, kupujący może porównać np. numer seryjny z tym na zdjęciach i wszystko się będzie zgadać.
Jednak po włączeniu urządzenia, zobaczymy, że jest zablokowane lub uszkodzone. Nieuczciwy sprzedający przed wysyłką podmienił płytę główną urządzenia na wybrakowany egzemplarz, którego wymiana może kosztować niemal tyle co kompletny telefon.
Zdarzają się również oszustwa phishingowe. W takim wypadku kupujący może stracić potencjalnie ogromne ilości pieniędzy. W tym scenariuszu, sprzedawca prosi o zapłatę za produkt, samemu wysyłając link do dokonania płatności.
Ofiara zostaje najczęściej przekierowana na fałszywą stronę banku, gdzie podaje swoje prawdziwe dane do konta, które trafiają w ręce oszusta.
Jak rozpoznać podejrzaną ofertę.
Nie ma uniwersalnej metody, by z całą pewnością rozpoznać ofertę złożoną przez oszusta. Niemniej, przy przeglądaniu ofert na portalach handlowych, warto kierować się poniższymi wskazówkami:
- Jeśli cena produktu jest bardzo niska, to bardzo możliwe, że nie trafiliśmy na okazję a próbę oszustwa;
- Warto sprawdzić za pomocą Google Grafika, czy sprzedawca nie skopiował zdjęć produktu z innego portalu aukcyjnego;
- Brak zdjęć produktu może oznaczać próbę oszustwa - warto skontaktować się ze sprzedającym i poprosić dla pewności o dodatkowe fotografie;
- Gdy sprzedawca kontaktuje się przez Whatsapp, powinniśmy mieć się na baczności. Niestety, wielu oszustów korzysta z popularnego komunikatora by ukryć swoją lokalizację;
- Nigdy nie klikaj w żaden link, który przysyła sprzedawca - szczególnie jeśli jest to rzekomy link do płatności. Tego typu załączniki są najczęściej narzędziami do kradzieży danych;
- Jeśli nie masz pewności, co do autentyczności oferty, zaproponuj sprzedawcy wysyłkę za pobraniem. Odmowa powinna być sygnałem, że oferta jest próbą oszustwa
Zobacz także: