Skip to main content

Kuriozalne błędy w polskiej wersji Assassin's Creed Valhalla

Niecodzienne tłumaczenia.

  • W polskiej wersji Assassin's Creed Valhalla zauważono źle przetłumaczone zwroty
  • Przyspieszenie nazwano „premią”, a klatkę piersiową określono jako „skrzynię”

Od kilku dni Assassin's Creed Valhalla dostępne jest na rynku. Uwagę graczy z Polski zwróciły jednak kuriozalne błędy językowe w polskiej wersji gry.

O źle przełożonych wyrazach napisał między innymi serwis Polygamia, a redakcja Eurogamer.pl także natknęła się na niewłaściwie zlokalizowane słowa. Przykładem jest narzędzie do nakładania tatuaży bohaterowi, gdzie klatkę piersiową i plecy opisano jako „skrzynia” i „wstecz”.

To najprawdopodobniej efekt bezpośredniego tłumaczenia. W angielskiej wersji językowej wspomniane części ciała to bowiem „chest” i „back”, które mogą oznaczać właśnie także „skrzynię” i „wstecz”.

Inny błąd zauważyć można sterując krukiem. W dolnej części ekranu przy opisie działania przycisków przy jednej z funkcji widnieje słowo „premia”- w rzeczywistości opcja nie oferuje żadnych bonusów, a przyspiesza lot ptaka. Tłumacze niepoprawnie przełożyli wyrażenie „boost”, które faktycznie może oznaczać premię, ale w tym kontekście dotyczy przyspieszenia.

Eurogamer.pl zauważył też inne, choć mniej oczywiste problemy językowe. W ekwipunku widnieje możliwość „uzupełnienia kołczanu”. Nie jest to jednak odnowienie - jak mógłby sugerować opis - zapasu strzał, a udoskonalenie kołczanu ze zwiększeniem maksymalnej liczby pocisków. W oryginalnej wersji użyto określenia „quiver upgrade”, co wskazuje na ulepszenie.

Na kolejny błąd natrafić można na ekranie z umiejętnościami. Jedną ze zdolności nazwano „obrażenia przy zabójstwie”, co mogłoby wskazywać na zwiększenie ran zadawanych w bezpośredniej walce. Skill - w angielskim wydaniu gry opisany jako „assassination damage” - podnosi jednak obrażenia tylko przy skrytobójstwie.

Źle przetłumaczone wyrażenie w ustawieniach produkcji. Ostatnią zakładkę nazwano „strona 3.” - to niepoprawne przełożenie określenia „3rd party”, które odnosiło się do zewnętrznego oprogramowania, które można wykorzystać w tytule.

Assassin's Creed Valhalla dostępne jest na PC i konsolach.

Zobacz także