Skip to main content

Kwaśniewski o branży komputerowej - wywiad z 1987 roku

„Bajtek może założyć firmę, która powtórzy sukces Apple'a.”

Portal Onet.pl przypomniał wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, opublikowany w kwietniowym numerze magazynu Bajtek z 1987 roku. Były prezydent - wtedy jeszcze minister d/s młodzieży - opowiadał o własnych doświadczeniach z komputerami i przyszłości rynku w Polsce.

Fragment wywiadu z 1987 roku

Jak się okazuje, właśnie gry pozwoliły Kwaśniewskiemu opanować obsługę innowacyjnego wówczas sprzętu. - Oswajanie się z komputerem zacząłem jak inni poprzez gry. Starałem się wybierać te najbardziej kształcące i grać późnymi wieczorami, ale paru moim pracownikom, którzy grali w godzinach pracy musiałem zagrozić sankcjami.

W co grał były prezydent? Tego niestety nie wiemy. Rok 1987 był udany na rynku wirtualnej rozrywki: ukazały się pierwsze odsłony serii The Legend of Zelda, Mega Man czy Street Fighter. Tytuły edukacyjne? Może chodzi o Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards.

Komputer w ministerstwie wykorzystywany był jednak do innych zadań. - Przejął na siebie prowadzenie banku danych. Służy także jako najnowocześniejsza maszyna do pisania, przydatna szczególnie wówczas, gdy trzeba przygotować kilkanaście lub kilkadziesiąt podobnych pism do różnych adresatów - mówił polityk. - Teraz marzymy o połączeniu używanych przez nas komputerów w sieć - dodał. Pierwsza część serii Quake ukazała się dopiero w 1996 roku.

Kwaśniewski został poproszony o komentarz na temat przyszłości branży. - Komputery pojawią się jednak szybko w naszym życiu, tak jak pojawi się wideo i kilka innych rzeczy - przewidywał trafnie. - Będzie to najprawdopodobniej „komputeryzacja po Polsku”. Ze sprzętem od Sasa od Lasa, bez zintegrowanego systemu, z dużym udziałem importu prywatnego - mówił.

Zapytany o możliwości rozwoju polskiej informatyki, były prezydent miał duże ambicje. - Uważam, że firmę, która może powtórzyć karierę Apple'a może założyć „Bajtek”. Spróbujcie skrzyknąć waszych czytelników pod hasłem polskiej Krzemowej Doliny.

Z tych planów nic jednak nie wynikło. Po transformacji ustroju monopolistyczne wydawnictwo Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa Książka Ruch” zostało zlikwidowane w 1990 roku. Byli redaktorzy czasopisma założyli Spółdzielnię Wydawniczą „Bajtek”, która kontynuowała wydawanie Bajtka, a także stworzyła kilka innych magazynów poświęconych komputerom i grom, m.in. Top Secret i Commodore&Amiga. Firma przetrwała do 1996 roku.

Zobacz także