Ładowanie telefonu przez noc - jak wpływa na baterię
Czy nocne ładowanie telefonu niszczy baterię
Jednym z częstych nawyków użytkowników smartfonów jest podłączanie telefonu na noc do ładowania. W ciągu lat powstało wiele mitów na temat tej praktyki. Na tej stronie wyjaśniamy, czy pozostawienie telefonu na noc do ładowania może wpływać na żywotność baterii.
Na tej stronie:
- Wpływ nocnego ładowania na baterię
- Dlaczego ładowanie telefonu przez noc nie jest zalecane
Wpływ nocnego ładowania na baterię
Ładowanie telefonu przez noc samo w sobie nie wpływa obecnie na żywotność akumulatora. Najnowsze modele smartfonów mają specjalne zabezpieczenia, niepozwalające układowi zasilania „przeładować” baterii.
Co więcej, niektóre modele telefonów w momencie, gdy są w pełni naładowane, a wciąż pozostają podpięte do ładowarki, to przełączają się na zasilanie z gniazdka, odciążając baterię - jest to podobne rozwiązanie jak w laptopach.
Wspomniane wyżej problemy występowały w modelach smartfonów sprzed kilku lat, jednak aktualnie, w większości przypadków, nie należy się nimi martwić. Nie oznacza to jednak, że ładowanie telefonu przez noc jest zalecane.
Dlaczego ładowanie telefonu przez noc nie jest zalecane
Współcześnie stosowane baterie litowo-jonowe, w porównaniu do popularnych dawniej niklowo-kadmowych oraz niklowo-metalowo-wodorkowych, utrzymują najlepszą wydajność pracy (a co za tym idzie żywotność), gdy nie zostaną w pełni rozładowane, ani nie są ładowane do pełna.
Z tego powodu, pozostawienie telefonu pod ładowarką na całą noc z dużym prawdopodobieństwem naładuje go do pełna, negatywnie wpływając na żywotność ogniw. Najlepiej utrzymywać telefon w stanie 15 - 80 proc. naładowania.
Naładowanie do pełna zamyka również cykl ładowania. Producenci współczesnych baterii określają jej teoretyczną żywotność na daną liczbę cykli ładowania - po przekroczeniu ustalonego limitu, sprzętowe zabezpieczenie będzie ograniczać pojemność akumulatora, aby zapobiec nadwyrężaniu zużytego i niestabilnego elektrolitu.
Ładowanie telefonu powoduje również nagrzewanie się baterii. Jest to wynik normalnego procesu chemicznego, jaki wówczas zachodzi.
Chociaż znaczna większość współczesnych telefonów posiada przynajmniej podstawowe zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu, to wciąż można usłyszeć o sytuacjach, gdy akumulator telefonu zapalił się w wyniku długotrwałego podłączenia do ładowarki.
Natomiast względnie bezpieczne jest używanie ładowarek indukcyjnych w przypadku nocnego ładowania. Obecne ładowarki bezprzewodowe dostarczają względnie niskie napięcie, przez co ładowanie trwa stosunkowo długo, jednak nie nadwyręża baterii w takim stopniu, jak ładowanie przez przewód.
Zobacz także:
Jak zwiększyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu
Bluetooth, GPS, NFC, WiFi - czy wpływają na czas pracy telefonu
Czy pozostawienie ładowarki w gniazdku zużywa prąd