Metacritic zaostrza moderację po hejcie na Horizon: Burning Shores
O jedno bombardowanie za dużo.
Popularny portal agregujący recenzje postanowił zaostrzyć zasady i ulepszyć narzędzia moderacji po fali negatywnych ocen użytkowników, jaka zalała stronę Horizon Forbidden West: Burning Shores. Metacritic zamierza walczyć z bombardowaniem.
Krytycy i gracze rzadko są ze sobą zgodni, czego najświeższym przykładem jest Horizon Forbidden West: Burning Shores. Choć średnia dodatku w serwisie Metacritic wynosi 82/100 (na podstawie 43 profesjonalnych recenzji), użytkownicy wystawili DLC notę 3,8/10. Rozstrzał nie bierze się w tym przypadku znikąd - graczy rozsierdził jeden z wątków fabularnych wprowadzonych przez twórców.
Część fanów postanowiła zaprotestować przez celowe wystawianie dodatkowi najniższych ocen, czyli tzw. bombardowanie negatywnymi recenzjami. W momencie pisania tego tekstu Burning Shores dostało 1491 ocen użytkowników, z czego 911 to oceny negatywne, pośród których dominują 0/10 i 1/10. To, czy bombardowanie jest uzasadnione, czy nie pozostawimy waszej ocenie.
Jednak bez względu na zasadność prostestów - lub jej brak - tego typu działania najzwyczajniej wprowadzają zbędny chaos i zmieniają platformę do agregowania ocen w pole bitew na tle politycznym czy ideologicznym, co mija się z założeniami platformy. Najwyraźniej Metacritic również doszło do podobnych wniosków, ponieważ platforma zapowiedziała zaostrzenie moderacji.
"Nasz zespół sprawdza wszystkie zgłoszone nadużycia (w tym między innymi na tle rasistowskim, seksistowskim i homofobicznym, czy obrażające użytkowników w inny sposób), a jeśli potwierdzimy naruszenie regulaminu, recenzje są usuwane. Obecnie rozwijamy nasze procesy i narzędzia, aby w nadchodzących miesiącach wprowadzić bardziej rygorystyczną moderację" - przekazały Metacritic i Fandom (właściciel portalu) we wspólnym oświadczeniu dla Eurogamera.
Obecnie nie są znane szczegóły planowanych zmian ani nie wiadomo, jak konkretnie portal zamierza ulepszyć moderację oraz jakie dodatkowe procesy chce wprowadzić, jednak możemy spodziewać się, że sprawa zostanie potraktowana z odpowiednią powagą. Tego typu sytuacje i afery negatywnie odbijają się na prestiżu portalu oraz komforcie jego użytkowania, więc decyzja wydaje się zrozumiała.
Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?
Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.
Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.