MH370 serial - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie
Omawiamy najważniejsze wątki produkcji.
Miniserial „MH370: Samolot, który zniknął” to najnowsza propozycja od Netflixa. Zaginięcie samolotu Boeing 777-200ER malezyjskiej linii lotniczej wstrząsnęło całym światem. Dokument przedstawia wydarzenia z 2014 roku oraz opisuje historie rodzin zaginionych. Na tej stronie wyjaśniamy zakończenie serialu.
- UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy fragmenty fabuły serialu MH370: Samolot, który zniknął. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Na tej stronie:
- Co się wydarzyło w serialu MH370: Samolot, który zniknął
- Jakie hipotezy przedstawia serial
- Zakończenie serialu
Co się wydarzyło w serialu MH370: Samolot, który zniknął
Serial przedstawiany jest zarówno z perspektywy rodzin zaginionych, jak i osób, które chcą rozwikłać jedną z najbardziej szokujących zagadek współczesnego świata. Produkcja przedstawia najważniejsze wątki historii. Specjaliści omawiają także hipotezy mające wyjaśniać, co stało się z samolotem.
W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne. Znalazły się tam również wypowiedzi ekspertów w dziedzinie lotnictwa, badaczy oraz amatorów zainteresowanych sprawą. Data wypuszczenia produkcji nie jest przypadkowa - to dziewiąta rocznica wydarzeń.
Nic nie zapowiadało, że dojdzie do tragedii, która wstrząśnie całym światem. Maszyna była sprawna, a pilot miał wieloletnie doświadczenie. Jak się jednak okazało, około 40 minut po starcie, samolot stracił jakikolwiek kontakt z wieżami kontrolnymi. Stało się to nad Morzem Południowochińskim.
Według brytyjskiego Immersat, samolot logował się za pośrednictwem satelitów i ostatni raz znajdował się nad Oceanem Indyjskim, do którego najprawdopodobniej runął po siedmiu godzinach lotu. Jak uznał Fuad Sharuji, były dyrektor do zarządzania sprawami kryzysowymi malezyjskich linii lotniczych, wtedy właśnie skończyłoby się paliwo. Na pokładzie zaginionego samolotu znajdowało się 239 osób, w tym 227 pasażerów i 12 członków załogi.
Serial obrazuje skalę tragedii poprzez ukazanie materiałów archiwalnych, gdzie rodziny zaginionych otrzymują tragiczne wieści. Dziennikarze zbierają się na lotnisku w Pekinie i Kuala Lumpur, aby zdobyć jak najcenniejsze zdjęcia i wypowiedzi krewnych ofiar.
Archiwalne wypowiedzi członków rodzin zaginionych są pełne nadziei na poznanie prawdy na temat lotu. W serialu wypowiadają się osoby z różnych zakątków świata, które chcą się dowiedzieć, co przydarzyło się ich bliskimi 8. marca 2014 roku.
Jakie hipotezy przedstawia serial
W serialu przedstawiane są trzy hipotezy tego, co mogło się wydarzyć. Każdy odcinek skupia się na przybliżeniu widzom innej teorii.Pierwszą z nich była hipoteza o pilocie. Według tego założenia, to kapitan stał za zniknięciem samolotu. Miał zamiar popełnić tzw. samobójstwo rozszerzone, celowo zmieniając trasę lotu i nurkując maszyną do Oceanu Indyjskiego.
FBI dowiedziało się, że miesiąc przed planowanym lotem kapitan Zaharie Ahmad Shah trenował bardzo zbliżoną trasę na swoim symulatorze lotu w domu. Ten fakt wyszedł na jaw dopiero po dwóch latach od katastrofy. To zdecydowanie obciążyło pilota w oczach opinii publicznej. Nie jest to jednak na tyle istotny dowód, by uznać tę teorię za prawdę.
Kolejną hipotezę przedstawił dziennikarz lotniczy, Jeff Wise. Stwierdził, że winę za zaginięcie samolotu ponoszą Rosjanie obecni na pokładzie. Jeden z nich miał znaleźć się w przedziale z elektroniką pod pokładem. Podłączył się do komputera sterowania lotem i celowo przekierował samolot w stronę Kazachstanu, jednej z byłych republik radzieckich. Rosjanin zmienił dane, by oszukać system Immersat, który zmylony miał nie zauważyć, że samolot skierował się na północ.
Wychodząc z sekcji elektronicznej samolotu, Rosjanin zakręca zawór butli tlenowej dla pilotów. Mike Exner, ekspert w dziedzinie lotnictwa, stanowczo zaprzecza, by teoria była prawdziwa. Fuad Sharuji obalił także teorię, by można było sterować samolotem za pomocą laptopa.
Ostatnią z teorii przedstawiła francuska dziennikarka, Florence de Changy. Jej hipoteza opiera się na przewożeniu 2,5 tonowego, tajemniczego ładunku, który nigdzie nie został zarejestrowany. Ponoć Chińczycy chcieli przewieźć amerykańską technologię, która miała dotyczyć dronów. Amerykanie mieli zestrzelić samolot w momencie utraty połączenia z wieżą kontrolną, aby technologia dostała się do Chin. Teoria ta nie jest jednak poparta żadnymi danymi, które mogłyby w jakikolwiek sposób uwiarygodnić historię.
Zakończenie serialu
Do dziś odnaleziono jedynie fragmenty samolotu, a całość wraku pozostaje zaginiona. Do części znaleziska przyczynić się miał, m.in. poszukiwacz przygód Blaine Gibson. Po przybyciu do Mozambiku szybko odnalazł fragment maszyny. Łącznie miał ich znaleźć 20, w czym siedem potwierdzonych jako szczątki poszukiwanego samolotu. Ma on jednak wielu sceptyków, w tym Jeffa Wise’a, który - choć nie wprost - oskarża go o działanie na rzecz Rosji.
Serial przedstawia historię z wielu perspektyw. Od tych najbardziej bolesnych po niezwykle wnikliwe i analityczne. Stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie - co się stało z zaginionym samolotem? Niestety żadna z przedstawionych hipotez nie może zostać oficjalnie potwierdzona przez zbyt małą ilość dowodów lub ich nadmierną abstrakcyjność.
Akcja poszukiwawcza samolotu została zakończona, a władze czekają na pojawienie się nowych dowodów i przełom w tej sprawie. Rodziny zaginionych potwierdzają, że nie tracą nadziei. Czekają na dzień, gdy dowiedzą się prawdy na temat tragedii, która spotkała ich najbliższych.
Więcej o serialu MH370: