Michał Kiciński: współzałożyciel CD Projektu o Wiedźminie i Cyberpunk
Odszedł z firmy w 2012 r.
Michał Kiciński pozostaje jednym z głównych udziałowców CD Projektu, dzięki czemu może pochwalić się miejscem na liście stu najbogatszych Polaków. Jak jednak przyznał w jednym z ostatnich wywiadów, po odejściu z firmy w 2012 roku nie zajmuje się już grami.
- Jeśli pojawia się we mnie jakieś ziarenko tęsknoty, to uruchamiam sobie jakąś grę strategiczną na iPadzie i to w zupełności mi wystarczy. Nie chodzi o to, że gry kompletnie przestały mnie interesować. Wciąż je lubię. Ale dziś mam po prostu mnóstwo innych zainteresowań i zajęć - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Gazeta Next.
Kiciński przyznaje otwarcie, że nie grał jeszcze w Wiedźmina 3, choć optymistycznie patrzy na przyszłość firmy, którą zakładał w 1994 roku razem z Marcinem Iwińskim.
- Myślę, że nikt z nas nie spodziewał się tak niewiarygodnego sukcesu Wiedźmina i samego CD Projektu. Mówimy o grze, która zdobyła praktycznie wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie tylko można zdobyć w tej branży.
- Jeśli moglibyśmy oczekiwać czegoś więcej, to jeszcze lepszej sprzedaży tej gry. Wiedźmin 3 był oczywiście gigantycznym komercyjnym sukcesem, ale pod względem sprzedażowym wciąż jest pole do rozwoju - przyznaje biznesmen.
Jak dodaje, okazją do zrealizowania takiej „pełni możliwości” powinien być właśnie Cyberpunk 2077, w którym CD Projekt nie będzie już tak ograniczany materiałem źródłowym.
- Jestem przekonany, że Cyberpunk 2077 może być dużo większym sukcesem komercyjnym od Wiedźmina 3. Futurystyczny świat Cyberpunka jest bliższy temu co znamy z codziennego życia.
- Jest też bardziej popularny, masowy, o czym świadczy jego obecność w wielu filmach, książkach, komiksach oraz grach. Trzeba pamiętać, że fantasy to jednak zdecydowanie bardziej niszowy temat - dodaje.
Kiciński nie mógł niestety zdradzić, kiedy można spodziewać się premiery oczekiwanej produkcji, ponieważ - jak przyznaje - nie ma dostępu do żadnych tajnych informacji. Spodziewa się jednak, że firma może postawić na bardzo krótki okres między zapowiedzią i debiutem.
Jeśli mowa o obecnych zainteresowaniach, to menadżer zainwestował niedawno w ośrodek medytacji w Peru, a w Polsce założył wegetariańską restaurację, nie wykluczając zamienienia jej w sieć.