Skip to main content

Microsoft otrzymał wstępną zgodę Brytyjczyków na przejęcie Activision

W październiku ma zapaść ostateczna decyzja.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) wydało wstępną zgodę na przejęcie Activision przez Microsoft. Regulator zaakceptował przedstawione przez firmy środki zaradcze, mające rozwiać wcześniejsze obawy na temat pozycji Microsoftu na rynku gier w chmurze.

CMA uważa, że nowy kształt umowy wprowadza istotne zmiany, które zasadniczo rozwiązuje problemy, jakie widzieliśmy w pierwotnej transakcji z początku tego roku. W szczególności sprzedaż praw do przesyłania strumieniowego gier Activision firmie Ubisoft zapobiegnie przejęciu ważnych treści - jak Call of Duty, Overwatch czy World of Warcraft - przez firmę Microsoft w związku z rynkiem gier w chmurze” - napisał w uzasadnieniu Urząd.

Jednocześnie rozpoczęto rozmowy konsultacyjne wszystkich zaangażowanych stron na temat wspólnego wypracowania rozwiązania dla „pomniejszych obaw” zgłoszonych przez CMA. Regulator uważa, że obecny kształt umowy z Ubisoftem może zezwalać na obchodzenie lub nieegzekwowanie umowy. W związku z tym Microsoft wstępnie zaproponował Urzędomi egzekwowalność transakcji. 6 października ma zostać wydana ostateczna decyzja.

Jesteśmy podbudowani pozytywnym rozwojem procesu sprawdzania umowy przez CMA. Zaprezentowaliśmy rozwiązania, które naszym zdaniem w pełni rozwiewają pozostałe obawy Urzędu związane ze strumieniowaniem gier w chmurze i będziemy nadal pracować nad uzyskaniem zgodny na domknięcie transakcji przed ostatecznym terminem 18 października” - napisał w mediach społecznościowych wiceprezes Microsoftu Brad Smith.

Przypomnijmy, że wcześniej Komisja Europejska zaakceptowała umowę w pierwotnym kształcie bez zastrzeżeń, natomiast na terenie Stanów Zjednoczonych Microsoft wygrał rozprawę sądową przeciwko amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), która uważała, że fuzja zapewni producentowi Xboxa nieuczciwą przewagę na rynku. Przejęcie Activision przez Microsoft uważane jest za jedną z największych transakcji w branży, wycenianą na kwotę 69 miliardów dolarów.

Zobacz także