Minecraft - alchemia, podstawy
Wytwarzanie mikstur w grze.
Dzięki alchemii w Minecraft stworzymy różne rodzaje mikstur, które spożyjemy, rzucimy w przeciwników albo użyjemy do wytworzenia zatrutych strzał. Warzenie substancji wymaga jednak pozyskania składników, które na początkowym etapie gry mogą być trudne do zdobycia. Na pewno musimy dotrzeć do Netheru, w którym pozyskamy niezbędne surowce.
- Do wytwarzania mikstur potrzebujemy statywu alchemicznego.
- Kolejne niezbędne przedmioty to szklane butelki, które napełnimy miksturami.
- Butelkę wytworzymy z trzech bloków szkła, którego źródłem jest stopiony w piecu piasek.
- Musimy mieć także dostęp do wody - możemy skorzystać z kotła i wiader wody lub umieścić statyw niedaleko źródła.
- Pustą butelkę napełniamy wodą przy użyciu PPM.
Statyw alchemiczny wykonamy na stole rzemieślniczym z trzech bloków bruku oraz z jednej płomiennej różdżki. Statyw alchemiczny niekiedy znajdziemy w osadach. Płomienna różdżka (1) to łup po mobie płomyku (2), który przebywa w twierdzach Netheru. Przemierzając ten wymiar prędzej czy później trafimy na fortyfikacje z agresywnymi mobami.
Aby skorzystać ze statywu, skierujmy na niego wzrok i wciśnijmy PPM. Paliwem alchemicznym jest płomienny proszek (3), który umieszczamy w specjalnym slocie. Reagenty (4) umieszczamy w głównym slocie statywu. Poniżej znajduje się miejsce na jedną do trzech szklanych butelek (5), które zamienią się w mikstury. Strzałka (6) informuje o przebiegu reakcji - jeśli nic się nie dzieje, to znaczy, że wybraliśmy złe składniki.
- Płomienny proszek uzyskamy przetwarzając płomienną różdżkę.
- Jedna sztuka proszku wystarczy na kilka akcji.
- Aby nadać konkretny efekt miksturze, musimy użyć reagentów - cukru, oczu pająka czy także płomiennego proszku.
- Potrzebujemy także netherowej brodawki, rośliny występującej w netherowych fortecach.
- Możemy ją uprawiać poza Netherem na blokach piasku dusz, który również pochodzi z tego wymiaru.
- Aby nie marnować składników, warto przećwiczyć warzenie mikstur w trybie kreatywnym.
Wytwarzanie bazowej mikstury
Pierwszym krokiem do mikstury jest stworzenie bazy. W tym celu użyjmy netherowej brodawki jako reagenta oraz butelki z wodą. W ten sposób uzyskamy niezgrabną miksturę, która jest bazą dla pozostałych mikstur i nie posiada efektów.
Wytwarzanie mikstury z efektem
Pozostawiamy niezgrabną miksturę w slocie butelek. Teraz wykorzystajmy jeden z kilku reagentów. Cukier doda szybkości bohaterowi, a płomienny proszek siły. Oko pająka służy do stworzenia trucizny. Gotową miksturę możemy dalej przetwarzać lub sprawdzić jej właściwości najeżdżając kursorem na jej ikonę.
Wzmacnianie efektu mikstur
Aby wzmocnić efekt mikstury, ale skrócić jej czas trwania, użyjemy jasnopyłu. Uzyskamy go niszcząc jasnogłaz, którego bloki znajdziemy w Netherze. Aby wydłużyć czas działania mikstury, ale osłabić jej efekt, użyjmy czerwonego kamienia. Uzyskamy go niszcząc rudę czerwonego kamienia. Część mikstur umożliwia skorzystanie z jednego z obu wymienionych reagentów.
Mikstury z negatywnym efektem
Kolejny ważny reagent to sfermentowane oko pająka, które zamienia pozytywny efekt mikstury na negatywny. Dzięki niemu, przykładowo, zamienimy miksturę szybkości w miksturę spowolnienia. Nie wszystkie mikstury poddają się takiej zamianie. Aby uzyskać sfermentowane oko pająka, połączmy oko pająka z cukrem i brązowym grzybem. Ten ostatni rośnie zwykle w jaskiniach lub w ciemnym lesie.
Tworzenie mikstury miotanej
Aby stworzyć miksturę miotaną (rzucaną), użyjemy prochu. Rzucając taką miksturą przeniesiemy na moby negatywne lub pozytywne efekty. Mikstura miotana ma krótszy czas działania niż nierzucane odpowiedniki. Źródłem prochu są pokonane wiedźmy, creepery oraz ghasty.
Tworzenie utrzymującej się mikstury (trwale miotanej)
Ostatnim ważnym składnikiem jest wyziew Smoka Kresu. Dzięki niemu przetworzymy miksturę miotaną w utrzymującą się miksturę. Po rzuceniu takiej mikstury sprawimy, że jej efekt utrzyma się przez pewien czas na danym obszarze.
Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady
Poprzednio: Minecraft - żelazne drzwi: otwieranie z użyciem czerwonego kamienia