Skip to main content

Minecraft - przetrwanie: schron, budowa (dzień 1)

Jak zbudować schron pierwszego dnia w grze.

Przetrwanie pierwszych dni w Minecraft stanowi nie lada wyzwanie. Najważniejszym celem pierwszej doby jest zbudowanie tymczasowego schronienia, poznanie podstawowych mechanik rozgrywki i zebranie zapasu surowców na początek.

W trybie przetrwania bohater odczuwa głód, ale pierwszego dnia nie powinien mu doskwierać zbyt szybko. Z tego powodu przyrządzaniem posiłków zajmiemy się drugiego dnia w grze. Wskaźnik głodu (1) znajduje się u dołu ekranu po prawej. Po lewej zauważymy wskaźnik zdrowia bohatera (2) - jeśli spadnie do zera, Steve umiera i wraca do punktu odrodzenia.

Poniżej wskaźników znajduje się pasek doświadczenia (3), który wypełnia się, jeśli bohater pokona moby czy wydobywa konkretne surowce. Jeśli zginie, połowa punktów przepada. Aktualny poziom doświadczenia zobaczymy pod postacią liczby pomiędzy wskaźnikiem zdrowia i głodu. Ostatnim elementem HUD jest pasek szybkiego dostępu (4), gdzie przypisujemy bloki i przedmioty do aktywnego użycia.

  • Po stworzeniu świata gra przenosi Steve'a do głównego punktu odrodzenia na mapie.
  • Nie należy się od niego oddalać, ponieważ jeżeli bohater zginie, wróci do niego.
  • Dopiero stworzenie łóżka i skorzystanie z niego zmienia punkt odrodzenia Steve'a.

Po pojawieniu się w świecie rozejrzyjmy się dookoła. Warto od razu ustalić, czy nieopodal znajduje się las lub przynajmniej kilka drzew. Jeżeli punkt odrodzenia znajduje się na względnie równym terenie, możemy przystąpić od razu do budowy schronienia. W przeciwnym razie warto od razu zacząć przekształcać teren - w ten sposób zyskamy surowiec do budowy.

Budowa schronienia

Do zbudowania prostej, tymczasowej bazy potrzebujemy około 60 bloków ziemi. Wystarczą na zbudowanie schronu o długości 5 bloków, szerokości 6 bloków i wysokości 3 bloków. Aby zdobyć surowiec, wystarczy skierować wzrok na dowolny blok gruntu (5) przed sobą i przytrzymać LPM, aby rozpocząć jego niszczenie.

Po zniszczeniu bloku wypadnie mały sześcian (6) w kolorze ziemi. Przejdźmy obok niego, aby trafił do paska szybkiego dostępu. Kolejne bloki ziemi będą zapełniać ten sam slot (7). Ręczne wydobycie ziemi nie zajmuje zbyt wiele czasu, więc warto zająć się tym w pierwszej kolejności.

Następnym surowcem do zdobycia jest drewno, o ile w okolicy znajdziemy drzewa. Możemy wyruszyć na krótki spacer w poszukiwaniu lasu, ale starajmy się nie oddalać od punktu początkowego gry.

  • Po zlokalizowaniu lasu podchodzimy do wybranego drzewa i uderzamy w kolejne bloki pnia, dopóki nie rozpadną się na małe sześciany.
  • Zniszczmy w ten sposób co najmniej kilka drzew.
  • Pamiętajmy także o zniszczeniu korony.
  • Patyki i drewno wykorzystamy do wytworzenia stołu rzemieślniczego, drzwi, drabiny czy schodów.

Po zdobyciu powyższych materiałów przystępujemy do budowy schronienia. Bazę warto ulokować na szczycie góry i/lub nieopodal wody, która utrudnia wrogom poruszanie się. Na wybranym terenie umieszczamy kolejne bloki ziemi, tworząc prostokąt (8). Możemy w tym celu wykorzystać aktualną rzeźbę terenu. Pierwsza budowla nie musi być zbyt duża, dlatego proponujemy wymiary 5x6x3.

Aby ułożyć bloki, wybieramy z paska szybkiego dostępu ziemię za pomocą kółka myszki lub klawisza 1-9. Teraz należy skierować wzrok w wybrane miejsce i wcisnąć PPM. Czynność należy powtórzyć do momentu, aż ułożymy pierwszą warstwę muru. Następnie stwórzmy kolejne dwie warstwy murów. Trzy warstwy ścian sprawdzą się w większości sytuacji. Nie musimy tworzyć od razu dachu, choć niektóre wrogie moby (stworzenia) mogą atakować z powietrza.

Kolejnym krokiem jest stworzenie pojedynczych otworów okiennych w ścianach. Możemy je zachować w trakcie budowy murów lub zrobić już po zbudowaniu wszystkich ścian. Wystarczy w tym celu zniszczyć jeden blok ziemi w wybranym miejscu. Taki otwór (9) uniemożliwi wrogom wejście do naszej budowli, a pozwoli na ograniczoną obserwację otoczenia. Należy jednak uważać na przeciwników, którzy strzelają z łuku - przez otwór mogą trafić bohatera strzałą.

Aby móc chodzić po murach, wewnątrz budowli ustawmy bloki ziemi tak, aby tworzyły prowizoryczne schody. Możemy również stworzyć zewnętrzne schody, ale należy pamiętać, że moby potrafią skakać i w ten sposób dostać się do budynków. Przerywane schody (10), czyli coraz wyższe bloki postawione z odstępami (blok-odstęp-blok-odstęp), są dla większości z nich nie do pokonania.

Następnie: Minecraft - przetrwanie: stół rzemieślniczy i skrzynia, crafting (dzień 1)

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także