Skip to main content

Monitory gamingowe - Ranking 2020: 4K, Full HD, 144 Hz, G-Sync i FreeSync

Dla każdego coś dobrego.

Monitor do gier to w wielu przypadkach zakup na długie lata, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Pomocna może się w tym okazać nasza ściągawka.

Oto najlepsze monitory gamingowe w 2019 roku podzielone na kilka kategorii. Przyglądamy się ekranom o różnych rozdzielczościach i częstotliwości odświeżania.

Bardzo ważnym parametrem w przypadku monitorów do gier jest obsługiwana rozdzielczość. Obecnie absolutnym minimum jest Full HD (1920x1080), które w wielu przypadkach w zupełności wystarczy do komfortowej zabawy. Coraz popularniejsze robią się także modele QHD (2560x1440) i 4K/UHD (3840x2160).

Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem rozdzielczości wymagana będzie mocniejsza karta graficzna. Jeżeli nie posiadamy i nie planujemy nabyć w najbliższym czasie układu z najwyższej półki, rozdzielczości rzędu 4K nie są dla nas. Do komfortowej gry w 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD wystarczą natomiast układy graficzne pokroju Nvidia GeForce GTX 1660 (lub nawet 1060) czy AMD Radeon RX 590.

Innym ważnym parametrem w przypadku monitorów gamingowych jest częstotliwość odświeżania ekranu. Większość modeli dysponuje obecnie odświeżaniem przynajmniej na poziomie 75 Hz, jednak jeżeli zależy nam na wyższych wartościach, przydatnych chociażby w szybkich grach sieciowych (np. CS:GO), warto celować w 120 lub 144 Hz.

Do tego dochodzi jeszcze technologia AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync. Odpowiadają one za synchronizowanie liczby wyświetlanych klatek na sekundę z częstotliwością odświeżania monitora. Ta pierwsza jest dostępna w większości monitorów (nawet tych tańszych), jednak działa wyłącznie z kartami graficznymi od AMD. Posiadając układ od „zielonych”, warto poszukać monitora z G-Sync, choć będzie on nieco droższy.


Najlepsze monitory gamingowe Full HD

AOC C24G1

24-calowy model z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Czas reakcji na poziomie 1 ms i wsparcie dla technologii FreeSync - to wystarczy, by przekonać do siebie wielu graczy. Cieszący się popularnością AOC C24G1 oparty został na matrycy VA oferującej jasność 250 cd/m2.

Producent zastosował również zakrzywiony ekran, zapewniający lepsze kąty widzenia, choć przy 24-calowej przekątnej jest to bardziej chwyt marketingowy niż rzeczywisty atut. Gracze docenią też regulowaną podstawkę z możliwością dostosowania wysokości ekranu. W cenie około 800 złotych to solidna gamingowa propozycja.


Asus ROG Swift PG248Q

Znacznie droższa, bo kosztująca obecnie około 1800 złotych, propozycja od ASUS-a. ROG Swift PG248Q to przede wszystkim 24-calowy ekran TN odświeżany z częstotliwością aż 180 Hz. Do tego producent zaimplementował technologię Nvidia G-Sync, dzięki czemu monitor świetnie współpracuje z kartami graficznymi od „zielonych”.

Zastosowana matryca TN gwarantuje bardzo szybki czas reakcji na poziomie 1 ms. Do tego wysoka ergonomia użytkowania. Oprócz regulacji wysokości i kąta nachylenia jest tu także tryb pivot, umożliwiający ustawienie ekranu w pionie. Gracze docenią również ciekawy wygląd, funkcje GamePlus (np. możliwość wyświetlenia niezależnego celownika) i łatwo dostępne złącza USB 3.0, pełniące funkcję HUB-a.


Samsung C27FG73FQUX

Nieco tańszą propozycją jest Samsung C27FG73FQUX. To model dla osób, którym podobają się zakrzywione ekrany. Zastosowany tu wyświetlacz o przekątnej 27 cali charakteryzuje się bowiem krzywizną o promieniu 1800 R. Matryca VA gwarantuje natomiast szybkie czasy reakcji (1 ms) i świetne odświeżanie - 144 Hz.

Do pełni szczęścia zabrakło obsługi technologii G-Sync. Model ten jest jednak kompatybilny z FreeSync. Na plus należy natomiast zaliczyć podstawkę, która umożliwia pełną regulację, włącznie z trybem pivot. Nieźle wypada też zastosowana technologia Quantum Dot, znana z telewizorów Samsunga. Dzięki niej monitor może się pochwalić świetnym odwzorowaniem kolorów.


Acer Predator XB241HBMIPR

Acer Predator XB241HBMIPR to alternatywa dla osób posiadających w swoich komputerach grafikę od Nvidii. 24-calowy monitor z matrycą TN obsługuje bowiem technologię G-Sync, oferując przy okazji odświeżanie na poziomie 144 Hz. Dla tych, którym to wciąż mało, przygotowano funkcję OC, podkręcającą tę wartość nawet do 180 Hz.

Gracze mogą oczywiście liczyć na czas reakcji na poziomie 1 ms i całkiem niezłą ergonomię użytkowania. Jest to możliwe dzięki kosmicznie wyglądającej podstawce, która oferuje zmianę wysokości ułożenia ekranu oraz kąta jego nachylenia.


Najlepsze monitory gamingowe QHD

HP Omen 27 (Z4D33AA)

Rozdzielczość 1440p to domena monitorów o przekątnej przynajmniej 27 cali. Tak też jest z HP Omen 27, w którym znajdziemy matrycę TN odświeżaną z częstotliwością 165 Hz. Dużym atutem tego modelu jest obsługa G-Sync. Z oczywistych względów jest zatem kierowany do posiadaczy GeForce'ów.

HP Omen 27 cechuje się bezramkowym designem i wysoką ergonomią. Mowa między innymi o dodatkowych złączach USB, gnieździe audio, a także stojaku, na którym po zakończeniu rozgrywki można powiesić słuchawki. Jest też regulacja wysokości, kąta nachylenia ekranu i podświetlenie zewnętrzne, które kolorystycznie dopasowuje się do wyświetlanych obrazów.

  • Sprawdź cenę monitora w X-Kom

LG 32GK850G-B

Propozycja dla osób szukających jeszcze większego ekranu. LG 32GK850G-B to aż 31,5-calowy wyświetlacz VA, odznaczający się między innymi niezłym odwzorowaniem czerni. Rozmiar idzie jednak w parze z ceną - za sprzęt trzeba zapłacić około 3 tys. złotych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się wysupłać tyle z portfela, w zamian otrzymamy nie tylko odświeżanie ekranu na poziomie 144 Hz, ale również wsparcie dla technologii G-Sync. Do tego funkcja zmiany koloru podświetlenia monitora czy możliwość wyświetlenia dodatkowego celownika w grach. Z tyłu znalazło się natomiast miejsce dla HUB-a USB z funkcją szybkiego ładowania urządzeń mobilnych dzięki technologii Quick Charge.


LG 27GL850

27-calowa matryca IPS, która pod względem szybkości działania nie ustępuje niczym typowym panelom TN. Wszystko dzięki odświeżaniu na poziomie 144 Hz i reakcji 1 ms. Dużym atutem tego monitora jest kompatybilność zarówno z technologią FreeSync, jak i G-Sync. Jest to zatem odpowiednia propozycja niezależnie od tego, jaką kartę graficzną posiadamy.

Producent nie zapomniał o kwestiach związanych z ergonomią. Podstawa jest regulowana w wielu płaszczyznach (możliwość korzystania w trybie pionowym). Monitor oferuje też dwie technologie związane z ochroną oczu - redukcję migotania oraz filtr światła niebieskiego. Gracze docenią ponadto HDR10 oraz wysokie (98%) pokrycie palety kolorów gamy DCI-P3.


Gigabyte Aorus FI27Q

27-calowa propozycja od Gigabyte to kolejny pokaz sił tego producenta w zupełnie nowej dla niego kategorii. Aorus FI27Q to model, który imponuje swoją specyfikacją. 27-calowa matryca IPS odświeżana jest z częstotliwością aż 165 Hz. Pomimo zastosowania tego panelu udało się uzyskać czas reakcji na poziomie 1 ms.

Aorus FI27Q oferuje niezłe pokrycie palety barw gamy DCI-P3 - 90%. Do tego wsparcie dla technologii HDR, G-Sync oraz FreeSync. Gracze lubiący podświetlane elementy docenią natomiast solidną obudowę z systemem LED RGB. Trwała, metalowa podstawa umożliwia regulację pozycji monitora we wszystkich zakresach, włącznie z pionowym trybem pivot.


Dell Alienware AW3418DW

Drogi, aczkolwiek niezwykle ceniony przedstawiciel monitorów UltraWide o proporcjach ekranu 21:9. Oparty na zakrzywionej, 32-calowej matrycy IPS, oferującej świetne odwzorowanie kolorów i przyzwoity czas reakcji - 4 ms. Do tego odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz i wsparcie dla technologii G-Sync. To jeden z najlepszych monitorów gamingowych w swojej klasie.

Alienware AW3418DW ma cztery niezależne strefy podświetlenia, których kolor można dowolnie modyfikować. Producent zadbał też o szereg przydatnych portów (w tym USB 3.0 i audio) i możliwość wygodnej konfiguracji położenia ekranu (wysokość, kąt nachylenia, kąt obrotu). Pamiętajmy jednak, że ze względu na swoje wymiary, zajmuje on całkiem sporo miejsca na biurku.


Najlepsze monitory gamingowe 4K

Acer Predator XB273K

Rozdzielczość 4K, zadowalające odświeżanie obrazu (144 Hz) i wsparcie dla technologii HDR - gamingowe monitory z najwyższej półki niestety nie należą do najtańszych. Tak też jest z Predatorem XB273K od Acera (kosztuje ok. 5 tys. złotych). Jest to jednak model, któremu ciężko coś zarzucić.

Producent postawił na matrycę IPS, dzięki której odwzorowanie kolorów (wspierane przez technologię Quantum Dot) stoi na najwyższym poziomie. Przy tym wszystkim udało się uzyskać zadowalający czas reakcji na poziomie 4 ms. Nie zabrakło oczywiście gamingowych funkcji Acera - specjalnych trybów gry czy możliwości wyświetlenia celownika na ekranie.

  • Sprawdź cenę monitora w X-Kom

BenQ EL2870U

Zejdźmy do nieco bardziej przyziemnych cen. BenQ EL2870U jest z kolei modelem wejściowym do świata 4K. Zakupimy go za nieco powyżej 1000 złotych. To 28-calowa matryca TN, która również otrzymała wsparcie dla technologii HDR. Nieźle prezentuje się czas reakcji, który typowo dla takiej matrycy wynosi 1 ms.

Doskwierać mogą jednak kąty widzenia - również charakterystyczne dla „TN-ek” i przeciętna częstotliwość odświeżania ekranu - zaledwie 60 Hz, choć w przypadku rozdzielczości 4K wygenerowanie nawet takiej wartości dla wielu kart graficznych może być kłopotliwe. Producent zadbał też o złącze słuchawkowe, ale np. regulacja podstawy sprowadza się wyłącznie do kąta nachylenia ekranu. W tej cenie nie można jednak mieć wszystkiego. Do pełni szczęścia zabrakło jednak obsługi FreeSync lub G-Sync.


AOC U2879VF

Niewymagający pod względem finansowym będzie też AOC U2879VF. To 28-calowa konstrukcja 4K oparta na matrycy TN, zapewniającej czas reakcji na poziomie 1 ms. Graczy ucieszy też wsparcie dla technologii FreeSync, choć odświeżanie obrazu to „zaledwie” 60 Hz.

Budżetowa propozycja firmy AOC nie zachwyca ergonomią - możliwa jest wyłącznie regulacja kąta nachylenia ekranu, choć znalazło się miejsce na złącze słuchawkowe. Do tego nierzucający się w oczy design - niektórym będzie się podobać, dla innych będzie nijaki. W tej cenie to jednak dobra okazja, by niewielkim kosztem zasmakować rozdzielczości 4K.


ASUS ROG Swift PG27UQ

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć absolutnego topu, jeżeli chodzi o gamingowe monitory 4K. ASUS ROG Swift PG27UQ to świetna matryca IPS, niezły czas reakcji na poziomie 4 s, odświeżanie 144 Hz, wsparcie dla technologii HDR10 i Nvidii G-Sync. Niestety wszystko to okupione jest ogromną ceną - około 9 tys. złotych.

Warto pamiętać, że wydobycie pełni możliwości tego monitora wiąże się z posiadaniem komputera z najwyższej półki. Przeszkadzać może także głośna praca wentylatora, choć wrażenia płynące z rozgrywki z pewnością zrekompensują nam te mankamenty.


Najlepsze monitory gamingowe 240 Hz

BenQ Zowie XL2540

Jeżeli na poważnie chcemy zająć się e-sportem i poszukujemy monitora z najlepszym odświeżaniem, odpowiedzią na nasze potrzeby może być BenQ Zowie XL2540. Ten 25-calowy model oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz! Matryca TN zapewnia ponadto świetny czas reakcji - 1 ms.

Co prawda sprzęt działa w rozdzielczości Full HD, ale w tej cenie (ok. 1600 zł) i przy tych parametrach jest to zrozumiałe. Z myślą o e-sportowcach zaprojektowano też specjalny pilot, dzięki któremu szybko zmienimy ustawienia wyświetlacza. Specjalna ramka wokół ekranu pozwoli natomiast lepiej skoncentrować się na rozgrywce.


Dell Alienware AW2518HF

Przedstawicielem monitorów 240 Hz jest również Dell Alienware AW2518HF. To 24,5-calowa konstrukcja z matrycą TN, czasem reakcji 1 ms, rozdzielczością Full HD i obsługą AMD FreeSync. Przeznaczony dla graczy, dla których płynność rozgrywki ma największe znaczenie.

Monitor posiada wyjątkowo rozbudowany zestaw złącz dodatkowych. Znajdziemy tu aż cztery USB 3.0, jedno USB 3.0 Type-B i wyjście słuchawkowe. Jest też odpowiedni wachlarz możliwości regulacji pozycji ekranu - zarówno wysokości, kąta nachylenia, jak i kąta obrotu. A wszystko to zamknięte w futurystycznej, gamingowej obudowie. Dostępna jest też droższa wersja AW2518H z podświetleniem i obsługą G-Sync.


Acer Predator XB252QBMIPRZX

Acer Predator XB252QBMIPRZX to podobna konstrukcja, również oferująca 24,5 cali w rozdzielczości Full HD. Zastosowana tu matryca TN zapewnia niskie czasy reakcji (1 ms). Różnicą jest jednak wsparcie dla technologii Nvidia G-Sync, stąd też nieco wyższa cena (około 1900 złotych). W stronę monitora powinni zatem spoglądać głównie fani GeForce'ów.

Podobnie jak inne urządzenia z serii Predator, także i to charakteryzuje się agresywnym wyglądem i ciekawą podstawą, umożliwiającą komfortową regulację położenia ekranu, włącznie z pionowym trybem pivot. Gracze mogą ponadto korzystać z dedykowanych profili ustawień obrazu, jak również tworzyć i zapisywać własne. Otrzymują też wygodny dostęp do aż pięciu USB 3.0.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Zobacz także