Na PlayStation 5 dałoby się uruchomić gry z PS3. YouTuber przeprowadził ciekawy eksperyment
Zadowalające wyniki, pomimo ograniczonej mocy.
Chociaż w ramach abonamentu PS Plus Premium gracze PS5 oraz PS4 mogą ogrywać wybrane klasyki z biblioteki PS3, to ku niezadowoleniu części fanów Sony odbywa się to poprzez streamowanie rozgrywki w chmurze. Technologiczny YouTuber przeprowadził jednak eksperyment, którym udowodnił, że podzespoły PlayStation 5 są w stanie uruchamiać gry z klasycznej platformy lokalnie poprzez emulację.
Za projekt odpowiada YouTuber o pseudonimie Lowest Logan. Aby przeprowadzić doświadczenie, twórca wykorzystał urządzenie AMD BC-250, czyli w zasadzie kompletny komputer na pojedynczej karcie rozszerzeń. Model ten jest o tyle specyficzny, że jego sercem jest dokładnie ta sama jednostka APU (połączenie procesora i karty graficznej), którą znajdziemy w konsolach PS5 - jedyną, ale znaczącą, różnicą jest fabryczne wyłączenie dwóch rdzeni CPU oraz 12 rdzeni GPU, co znacząco zmniejsza maksymalną wydajność sprzętu.
Logan w opublikowanym na swoim kanale materiale wyjaśnił także, że do uruchamiania aplikacji na karcie musiał wykorzystać zmodyfikowaną wersję systemu operacyjnego Linux, ponieważ żadna wersja Windowsa ani oficjalne buildy Linuxa nie chciały z nią współpracować. Gdy w końcu się to udało, autor wykorzystał tworzony przez społeczność emulator RPCS3, aby uruchomić na sprzęcie kilka gier z PS3. Pomimo okrojonej mocy BC-250 w porównaniu do PS5, efekty eksperymentu były bardzo ciekawe.
Twórca jako pierwszą grę wypróbował Gran Turismo 5 Prologue, które „poza paroma glitchami shaderów” było w pełni grywalne i pozwalało na rozgrywkę nawet w 60 klatkach. Nawet podkręcenie rozdzielczości, w jakiej gra renderuje obraz, do 1440p pozwalało na zachowanie dostatecznej płynności. Podobnie Little Big Planet 2, które działając w rozdzielczości 4K, podczas ogrywania większości poziomów bez problemu osiągało swój limit 30 klatek na sekundę. Jeśli pojawiały się spadki, to rozwiązaniem było tymczasowe zmniejszenie rozdzielczości do 1440p i użycia upscalingu FSR do przeskalowania obrazu z powrotem do 4K.
Ostatnią z testowanych gier było pierwsze Watch Dogs w wydaniu na PS3. W tym wypadku, według słów YouTubera, „gra działała tak samo źle, jak na prawdziwym PS3”. Wyjaśnił jednak, że uruchamianie jakiejkolwiek gry z dużym otwartym światem jest bardzo wymagające dla emulatora i sprzętu, dlatego też osiągnięcie rezultatu porównywalnego z oryginalnym sprzętem jest jednak sporym osiągnięciem.