Najlepsze komedie na Netflix i HBO Max - stare i nowe filmy
Zarówno klasyki, jak i nowe produkcje.
Niezależnie od tego, czy chcemy się odstresować po ciężkim dniu, czy szukamy czegoś do wspólnego oglądania w gronie znajomych, zawsze warto sięgnąć po dobry film komediowy. Ponieważ na platformach Netflix i HBO Max znajdziemy mnóstwo tego typów produkcji, poniżej zebraliśmy te najbardziej warte polecenia - docenione przez widzów i krytyków.
W poniższym zestawieniu najlepszych komedii znajdziemy zarówno klasyki gatunku, jak i nowsze produkcje, które trafiły na ekrany kin i telewizorów stosunkowo niedawno. Również różnorodność tematów przewodnich, jak i podgatunków - na przykład czarne komedie lub komedie romantyczne - sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Życzymy przyjemnej lektury i udanego seansu!
Jeśli zamiast komedii, masz ochotę na odrobinę grozy, zobacz także: Najlepsze horrory na Netflix i HBO Max.
Skocz do wybranej platformy:
Najlepsze komedie - Netflix
Shrek (2001)
Shrek to ogr, mieszkający na odludziu magicznego królestwa. Ponad wszystko ceni sobie ciszę i spokój, dlatego obecna sytuacja w pełni mu odpowiada. Życie samotnika zostaje wywrócone do góry nogami, gdy w jego chacie pojawia się plejada bajkowych postaci, wygnanych z miasta przez samolubnego Lorda Farquaada.
Nie mogąc znieść nieproszonych gości, w towarzystwie gadatliwego osła postanawia udać się z pretensjami do władcy. Historię cynicznego, zielonego stwora zna prawie każdy, ale ten ponadczasowy klasyk wciąż bawi i zawsze przyjemnie się do niego wraca.
Nie patrz w górę (2021)
Studentka astronomii Kate Dibiasky oraz jej promotor dr Randall Mindy odkrywają, że ziemi grozi zniszczenie w wyniku kolizji z olbrzymią kometą. Naukowcy próbują ludzkość przed zagrożeniem. Niestety rząd bagatelizuje ostrzeżenia, natomiast podczas próby występu w mediach, opinię publiczną bardziej interesował wygląd naukowców niż ich wypowiedź. Ogólna atmosfera obojętności i konflikty interesów rządzących uniemożliwiają podjęcie działań.
Wysokobudżetowych film oryginalny Netflixa, doceniony przez krytyków i nominowany do prestiżowych nagród. Produkcja jest satyrą na bierność ludzi wobec aktualnych problemów. W rolach głównych Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence.
Monty Python i Święty Grall (1975)
Tworząc listę najlepszych komedii nie sposób na niej nie umieścić dzieła legendarnej grupy Monty Pythona. Podczas oglądania filmu obserwujemy szalone przygody grupy rycerzy, poszukujących tytułowego Świętego Gralla. Bohaterów nie stać na koni, więc podążają za nimi słudzy, wydający końskie odgłosy. Z czasem jesteśmy świadkami coraz bardziej absurdalnych sytuacji.
Film często wskazywany jest jako najlepszy z całego dorobku brytyjskich komików. Ponadczasowy klasyk, który zdecydowanie powinno się nadrobić, jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji. Groteskowy humor i przełamywanie czwartej ściany, ale jednocześnie wysoka jakość produkcji i nietuzinkowe pomysły tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko.
Fanatyk (2017)
Propozycja raczej dla młodszych widzów, obeznanych z kulturą internetowego humoru. Krótkometrażowy tytuł przedstawia losy Jakuba oraz jego ojca Andrzeja. Pasja Andrzeja do wędkarstwa z czasem przeradza się w obsesję, powodując coraz poważniejsze konflikty z otoczeniem. Jakub próbuje w tym czasie wieść w miarę normalne życie, pozostając jednak ciągle pod silnym wpływem niezrównoważonego ojca.
Film powstawał przez dwa lata i jest oczywiście ekranizacją internetowego opowiadania (tzw. copypasty) autorstwa internauty ukrywającego się pod pseudonimem Malcolm XD. Dzięki udanej zbiórce pieniędzy oraz nagrodzie w konkursie Krakowskiego Klastra Filmowego udało się zaprosić do udziału znanych aktorów, takich jak Piotr Cyrwus, Marian Dziędziel czy Dariusz Kowalski.
LEGO Przygoda (2014)
Animacja przedstawia historię Emmeta - niczym nie wyróżniającego się ludzika LEGO, pracującego na budowie w mieście Klocburg. Przypadkowo zostaje on wzięty za wybrańca, mającego ocalić klockowy świat przed złym Lordem Biznesem. W tym celu zostaje włączony do oddziału zabawkowych wersji znanych superbohaterów.
Film zyskał bardzo pozytywne oceny od widzów i krytyków. Chwalono głównie uniwersalny, slapstickowy humor i wciągającą, jak na film kierowany raczej do młodszej widowni, historię oraz stronę wizualną, łączącą animacje poklatkową oraz CGI.
Małe Zło (2017)
Sprzedawca nieruchomości Gary Bloom poślubia Samanthę i staje się przybranym ojcem dla 5-letniego Lucasa. Z powodu serii niewyjaśnionych zjawisk, zaczyna podejrzewać, że jego pasierb jest wcieleniem diabła. Postanawia odszukać jednego z byłych mężów Samanthy, aby dowiedzieć się więcej o chłopcu.
Film spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyków, którzy chwalili ciekawe wykorzystanie utartych schematów z horrorów do stworzenia filmu o znacznie lżejszym tonie. Niektórzy również wskazywali go jako parabolę dla ukazania trudów bycia rodzicem zastępczym.
Gołąbeczki (2020)
Jibran i Leilani to niedobrana i wiecznie sprzeczająca się para. Przypadkowo zostają zamieszani w morderstwo, przez które zaczyna ich ścigać policja oraz wspólnicy ofiary. Postanawiają odnaleźć prawdziwego przestępcę, aby oczyścić swoje imię.
Film zebrał w większości dobre recenzje, głównie zwracające uwagę na dobre występy aktorów i przemyślane żarty, chociaż jednocześnie skrytykowano przewidywalny scenariusz i słabe próby ukrycia niezbyt wysokiego budżetu produkcji.
Between Two Ferns: Film (2019)
Zach jest prowadzącym niskobudżetowego talk-show. Ze względu na komicznie niską jakość produkcji, urywki programu stały się viralem w internecie, przynosząc bohaterowi niespodziewaną popularność. Otrzymuje lukratywną ofertę pracy w popularnym serwisie internetowym, jeśli tylko uda mu się dokończyć ostatni sezon swojego programu w zaledwie dwa tygodnie. Uważając to za życiową szansę, postanawia podjąć się wyzwania.
Film stanowi „prequel” rzeczywistego internetowego talk-show Between Two Ferns, prowadzonego przez znanego komika Zacha Galifianakisa. Krytycy pochwalili dobry występ aktora i komiczne dialogi między postaciami, jednak seans może najbardziej przypaść do gustu fanom oryginalnego show.
Zabójczy Rejs (2019)
Policjant Nick i fryzjerka Audrey to niezbyt dogadujące się małżeństwo z długim stażem. Podczas zorganizowanej naprędce wycieczce po Europie zbiegiem okoliczności zostają zaproszeni na przyjęcie bogatych i wpływowych ludzi. Impreza kończy się tragedią, ponieważ gospodarz został niespodziewanie zamordowany. Nick, który wcześniej skłamał, że jest detektywem, teraz musi rozwikłać tajemnicę.
Chociaż film zebrał raczej mieszane opinie, głównie wskazujące na przewidywalną fabułę, to pochwalono występ aktorów (w rolach głównych Adam Sandler i Jennifer Aniston). Najczęściej określany jest jako przyjemne i przystępne, ale niezbyt ambitne kino. Niemniej, produkcja zdobyła na tyle dużą popularność, że Netflix planuje wypuszczenie sequela.
Najlepsze komedie - HBO Max
Dzikie łowy (Hunt for the Wilderpeople, 2016)
Trzynastoletni Ricky to zdemoralizowany trzynastolatek, który decyzją opieki społecznej trafia do rodziny zastępczej Hectora i Belli na nowozelandzkiej prowincji. W wyniku niespodziewanej tragedii, chłopiec pozoruje samobójstwo i ucieka do lasu. Hector odnajduje go, ale przez nieporozumienie policja otrzymuje informację, że mężczyzna porwał chłopaka. Rozpoczyna się ogólnokrajowa obława.
Świetnie oceniany film, za który odpowiada ceniony reżyser Taika Waititi. Uwagę zwracano na wiarygodne relacje pomiędzy postaciami, świetnie dobraną obsadę, dobry humor i ogólną, wysoką jakość produkcji.
Czy leci z nami pilot? (1980)
Ted Striker to były pilot myśliwca, który po dramatycznych przeżyciach z wojny boi się latać. Ostatecznie przełamuje strach i udaje się w podróż samolotem. Niespodziewanie obaj piloci dostają zatrucia pokarmowego i Ted jako jedyny na pokładzie może opanować maszynę. W próbie zażegnania kryzysu pomagają mu dziewczyna Elaine i ekscentryczny psychiatra Dr Rumack.
Kolejny komediowy klasyk na naszej liście, tym razem w formie parodii filmów katastroficznych. Absurdalny humor, slapstickowe żarty i świetny występ Lesliego Nielsena sprawiają, że nawet ponad 40 lat od premiery film wciąż genialnie się ogląda.
Pełną parą (2021)
Przewrażliwiony Ricardo i ekscentryk Felipe otrzymują proste zadanie opieki nad grupą dzieci - wśród których jest syn Ricardo oraz wnuczęta Felipe - zmierzających na letni obóz w hiszpańskiej Asturii. Niestety piekunowie spóźniają się i pociąg z młodzieżą odjeżdża bez nich. Podczas gdy mężczyźni za wszelką cenę próbują go dogonić, pozostawione bez opieki dzieciaki zaczynają psocić.
Lekka i przystępna komedia rodzinna. W recenzjach chwalono między innymi dobre występy aktorów oraz malownicze krajobrazy Hiszpanii, przewijające się w czasie filmu. Film powstawał równocześnie z francuską wersją - w Polsce wydaną jako „Wszyscy na pokład” - o identycznym scenariuszu, jednak z innymi aktorami i miejscem akcji.
Czarna owca (2021)
Magda i Arek to pozornie wzorowe małżeństwo, zajmujące się chorym dziadkiem i wychowujące nastoletniego syna. Okazuje się jednak, że wewnątrz członkowie rodziny kryją tłumione przez lata frustracje i pragnienia. W końcu Magda postanawia zerwać z dotychczasowym życiem, co pociąga za sobą szereg niespodziewanych konsekwencji.
Polska tragikomedia to pozytywnie przyjęta przez krytyków tragikomedia - jest tu wiele momentów do śmiechu, ale też sceny skłaniające widza do refleksji. Według krytyków, głównym atutem filmu są dobrze napisane postacie oraz perfekcyjnie dobrani do nich aktorzy.
8-bitowe święta (2021)
Film śledzi losy młodego Jake’a, który bardzo chciałby dostać na święta najnowszą konsolę Nintendo. Ponieważ jego rodzice są przeciwni grom wideo, a najbogatszy chłopak w klasie - który jako jedyny posiada sprzęt - uparcie odmawia bohaterowi zagrania na konsoli, postanawia z kolegami na własną rękę uzbierać pieniądze na wspólny sprzęt, przy którym będą mogli się wspólnie bawić.
Film przedstawiony jest w formie retrospekcji, opowiadanej przez dorosłego już Jake’a w rozmowie z córką. Krytycy filmowi dostrzegają w produkcji nowego „świątecznego klasyka”, zdecydowanie lepiej pasującego do współczesnych odbiorców niż tytuły pokroju „Kevina samego w domu”. Chwalono występy aktorów i ciepły, rodzinny ton filmu.
Obsługiwałem angielskiego króla (2006)
Po wyjściu z więzienia Jan osiedla się na prowincji. Remontując opuszczony dom i poznając sąsiadów, zaczyna wspominać swoją młodość. Dzięki oportunizmowi i kokieterii od posady zwykłego kelnera, Jan szybko wzniósł się pomiędzy elity hotelarskiego świata. Z czasem staje się coraz bardziej zachłanny, a jego działania prowadzą do nieuchronnego upadku.
Jeden z najlepiej ocenianych filmów ostatnich lat, stanowiący ekranizację książki o tym samym tytule. W recenzjach krytyków obraz porównywano do między innymi do „Forresta Gumpa”. Na uwagę zasługuje świetnie wykonana scenografia, kostiumy z epoki i bardzo dobry pokaz umiejętności aktorów.
Birdman (2014)
Riggan Thomson to podstarzały aktor, który największe sukcesy ma już dawno za sobą. Problemy rodzinne i niemożność pogodzenia się z utratą sławy sprawiają, że zaczyna widzieć widmo jego najgłośniejszej roli - tytułowego superbohatera Birdmana. Próbuje odzyskać uznanie wystawiając sztukę teatralną, biorąc na siebie obowiązki scenarzysty, reżysera i aktora. Kolejne próby zwiastują katastrofę, jednak Thomson nie zamierza się poddać.
Film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów i recenzentów. Gwiazdorska obsada i ciekawy scenariusz sprawiają, że pomimo trwania aż dwóch godzin, film nie nudzi ani na chwilę.
Pogromcy duchów: Dziedzictwo (2021)
Callie - córka Egona, członka oryginalnej załogi „Pogromców duchów” - po śmierci ojca wprowadza się z dziećmi na jego farmę. Phoebe - wnuczka Egona - niedługo odkrywa, że w domu zainstalowano pułapkę na duchy, z której nieumyślnie uwalnia groźnego poltergeista. Z pomocą brata i poznanych przyjaciół postanawiają wykorzystać zachowane gadżety „Pogromców”, aby złapać upiora.
Obraz spotkał się z mieszanymi opiniami krytyków, jednak zyskał bardzo dużą aprobatę widowni. Chwalono głównie zachowanie klimatu oryginalnych filmów, jednocześnie uwspółcześniając akcję dla młodszej widowni. Aktorzy popisali się bardzo dobrymi umiejętnościami, a sam film zręcznie lawiruje między komedią a horrorem.
Amerykański Splendor (2003)
Harvey Pekar pracuje jako urzędnik w szpitalu i próbuje się pozbierać po niedawnym rozstaniu z żoną. Czas spędza na słuchaniu jazzu i czytaniu. Kiedy jego przyjaciel Robert odnosi sukces jako rysownik komiksów, Harvey postanawia spróbować tego samego. W przeciwieństwie do popularnych wówczas historii o superbohaterach, bohater postanawia opisywać na kartach historii swoje własne, monotonne życie.
Film ściśle oparto na prawdziwych wydarzeniach a fabularyzowane sceny przerywane są komentarzami rzeczywistych odpowiedników postaci. Dzięki temu możemy niemalże przeżywać wspomnienia Pekara, Roberta Crumba i innych przewijających się w obrazie artystów komiksowych.
France (2021)
France de Mours to bezkompromisowa dziennikarka i gwiazda prywatnej francuskiej stacji telewizyjnej. Jej uporządkowane życie staje na głowie z powodu dziwnego wypadku samochodowego. Kariera staje pod znakiem zapytania, a sama bohaterka zaczyna mierzyć się z coraz większym strachem o własną przyszłość.
Francuska produkcja to satyra na to, jak pozornie uporządkowani i wyrachowani zawodowcy mogą wpaść w panikę, gdy w ich życiową rutynę przerywają nieprzewidziane sytuacje. Na uwagę zwraca między innymi występ wcielającej się w tytułową rolę Lei Seydoux oraz artystycznie wykonane ujęcia.