Netflix wydał 55 mln dolarów na projekt, który nie powstanie
Reżyser kupował samochody.
Choć Carl Erik Rinsch miał w dorobku tylko jeden film i historię konfliktów z producentami i rodziną, Netflix wręczył filmowcowi 55 milionów dolarów na projekt serialu. Ten nigdy nie powstał.
Jak opisuje dziennik The New York Times, historia zaczęła się jesienią 2018 roku, u szczytu wydatków na treści przez platformy streamingowe. Rinsch był twórcą „47 Ronin” z 2013 roku i poza tym słynął z kontrowersji, lecz firmy ścigały się, by pozyskać jego projekt. Na czele był Amazon z ośmiocyfrową sumą, lecz ostatecznie do akcji wkroczył Netflix, przebijając ofertę.
Co więcej, reżyser otrzymał niemal wolną rękę w temacie tego, jak wydawać pieniądze, z czego szybko skorzystał. Niestety, w sposób nieco inny i bardziej kreatywny, niż realizowanie projektu. Część przeznaczył podobno na giełdę i na kryptowaluty (na Dogecoin nawet nieźle zarobił dwa lata później), część wydał na samochody Rolls-Royce (w liczbie mnogiej), a także drogie meble i ubrania.
Rinsch, który w przeszłości twierdził, że poznał tajemnicę transmisji Covid-19 i potrafi przewidzieć, gdzie podczas burzy uderzy piorun, prowadzi teraz sprawę sądową z Netfliksem. Co interesujące, to on domaga się od firmy pieniędzy, co najmniej 14 milionów dolarów odszkodowania za skasowanie projektu.
Przedstawiciel korporacji wyjaśnia, że filmowiec dostał szerokie wsparcie na każdym etapie, lecz „po długim czasie i wysiłkach stało się jasne, że Rinsch nigdy nie dokończy projektu, który zgodził się wyprodukować, więc spisaliśmy go na straty” - wyjaśnił.
Pomijająca na chwilę kolorową osobę samego filmowca, przykład pokazuje, jakim „dzikim zachodem” jeszcze kilka lat temu była produkcja dla platform streamingowych, które prześcigały się w podpisywaniu kolejnych umów, nie bacząc na jakiekolwiek ostrzeżenia. Kredyty były wtedy tanie, inflacja niska, a wojny i pandemie stanowiły właśnie temat z filmów, a nie gazet.
Wracając do Rinscha, jego nieistniejący projekt nosił tytuł „Organic Intelligent”. Pomysł science-fiction opowiadał o sztucznych ludziach, którzy pomagali tym prawdziwym w przypadku katastrof naturalnych i wojen, ale ze spiskiem na drugim planie. Netflix po zakupie zmienił tytuł na „Conqust”.