Skip to main content

Niewydany remake Fantasy World Dizzy dostępny za darmo

Z okazji 30. urodzin cyklu.

W czerwcu minie 30 lat od premiery pierwszej odsłony Dizzy - znanej z ZX Spectrum serii platformówek z tytułowym jajkiem w roli głównej. W związku z tym udostępniono za darmo nową grę z cyklu - Mystery World Dizzy.

W produkcję można zagrać bezpłatnie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej projektu.

Dizzy powraca

Wkrótce pojawi się też możliwość kupna wydania przygotowanego z myślą o konsoli Nintendo Entertainment System. Kartridż nabędziemy w ramach zbiórki pieniędzy, która niedługo wystartuje w serwisie Kickstarter. Zgromadzone fundusze autorzy przekażą na organizacje charytatywne wspierające niepełnosprawnych graczy.

Gra to remake Fantasy World Dizzy, który miał ukazać się w 1993 roku na NES. Ze względów finansowych tytuł nie ujrzał jednak światła dziennego. Za powstanie produkcji odpowiadają twórcy cyklu - bracia Philip i Andrew Oliverowie.

W pracach nad nową wersją platformówki deweloperom pomógł Łukasz Kur - Polak, który w przeszłości na PC przeniósł Wonderland Dizzy, czyli również oficjalnie niewydaną odświeżoną edycję czwartej części serii.

„Mieliśmy utalentowaną ekipę i myśleliśmy, że możemy skierować ją do prac nad ulepszoną wersją naszej ulubionej gry z Dizzym - Fantasy World Dizzy” - wspominał Andrew Oliver w książkowej biografii braci.

„Zawsze chcieliśmy wrócić i zmienić kilka rzeczy. Oryginał stworzyliśmy sami, bez pomocy innych osób. Teraz mieliśmy okazję zmodyfikować pierwowzór, w sposób, który uważaliśmy, że ulepszy tytuł. Niestety produkcji nigdy nie ukończyliśmy” - dodał.

Poziom Castle Dungeon w wersji NES (po lewej) i ZX Spectrum (po prawej)

Pierwsza odsłona cyklu zadebiutowała w 1987 roku. Głównym bohaterem serii jest tytułowa postać - istota w kształcie jajka. Rozgrywka polega na skakaniu między platformami, omijaniu przeszkód i walce z napotykanymi przeciwnikami.

W ramach cyklu wydano szereg gier, które ukazały się na różnych platformach sprzętowych. Poza głównymi odsłonami, powstało też kilka produkcji pobocznych (tak zwanych spin-offów).

W 2012 roku bracia Oliverowie podjęli próbę stworzenia zupełnie nowej części. Zbiórka pieniędzy na Kickstarterze zakończyła się jednak niepowodzeniem - twórcy zgromadzili jedynie nieco ponad 25 tysięcy funtów, podczas gdy potrzebowali co najmniej 350 tysięcy.

Zobacz także