Skip to main content

Nioh 2 - walka: porady i wskazówki, jak walczyć

Wszystko, co musisz wiedzieć o ataku i obronie.

Nioh 2 to przede wszystkim gra akcji, w której większą część czasu spędzimy walcząc z przeciwnikami. Gra charakteryzuje się dosyć skomplikowaną mechaniką walki, którą opisujemy na kolejnych stronach naszego poradnika. Na tej stronie znajdziesz zbiór przydatnych informacji, które pomogą lepiej atakować i bronić się przed obrażeniami.

  • Używaj broni dystansowych - słabszych przeciwników możemy likwidować jednym celnym strzałem w głowę. Szczególnie przydaje się to, gdy przed sobą widzimy grupę przeciwników. Wówczas, przynajmniej jednego z nich, możemy szybko się pozbyć. Szanuj strzały i pociski - nie marnuj ich. Staraj się korzystać z broni dystansowych, tylko w ważnych sytuacjach. W przypadku walki z jednym słabszym wrogiem, zdecyduj się na pojedynek w zwarciu. W przypadku walki z yokai warto strzelić im w głowę, często bowiem padają na ziemię, co stwarza sytuację do dobicia leżącego przeciwnika.
  • Rzucaj kamieniami w przeciwników - wydawać by się mogło, że to mało znaczący przedmiot. A jednak! Mimo bardzo małych obrażeń, które zadamy wrogom za pomocą tego przedmiotu, ma on bardzo istotną funkcję - odciąga pojedynczego oponenta od grupy przeciwników, który pobiegnie w naszą stronę, a pozostali pozostaną na swoich miejscach. To stwarza idealną sytuację do eliminowania wrogów po kolei. Walka z kilkoma przeciwnikami naraz bowiem jest bardzo ryzykowna i trudna.
  • Atakuj przeciwników od tyłu - gdy stoisz za plecami wrogów, zadajesz im większe obrażenia. Dlatego staraj się zachodzić oponentów od tyłu, by zadawać im zwiększone obrażenia. Tyczy się to wszystkich rodzajów przeciwników - zwykłych, yokai i bossów.
  • Umiejętność ducha opiekuńczego zostawiaj na ważne walki - nie marnuj tej jakże potężnej siły, jaką jest zdolność ducha opiekuńczego, na zwykłych przeciwników. Szczególnie w początkowym etapie gry zabijanie dużych yokai może stanowić problem, a dzięki tej umiejętności zadasz im ogromne obrażenia. Co więcej, warto też zostawić zdolność ducha na koniec walki z bossem, aby go dobić i nie ryzykować przegranej.
  • Zeskok z góry na przeciwnika - czasami będziesz miał okazję do zadania dużych obrażeń skacząc z góry na wroga. Jeśli zobaczysz poniżej oponenta, zeskocz na niego, trzymając wciśnięty przycisk R1. W ten sposób zadasz mu potężne obrażenia, które często kończą walkę.
  • Obserwuj mini mapę - jeśli zobaczysz czerwony okrąg, który obejmuje obwód mini mapy i usłyszysz charakterystyczny dźwięk, znaczy to, że przeciwnik cię wykrył. Często możesz go w ogóle nie dostrzec, dlatego przygotuj się na zablokowanie ciosu. Łucznicy lub inni wrogowie dzierżący broń dystansową potrafią być bardzo groźni.
  • Wyekwipuj różne rodzaje broni, które możesz szybko zmienić - dotyczy to broni dystansowej i do walki wręcz. Broń biała charakteryzuje się między innymi zasięgiem, dlatego warto mieć pod ręką krótszą i dłuższą wersję oręża. Dzięki włóczniom, mieczom, odachi czy kusarigamom możesz prowadzić walkę zachowując większy odstęp, co sprawia, że łatwiej unikniesz obrażeń. W przypadku tonf, dwóch mieczy czy siekier walczysz bliżej przeciwnika, ale twoja mobilność zwiększa się i szybciej wyprowadzasz ciosy. Różnorodność oręża warto również zachować w przypadku broni dystansowej. W jeden slot umieść łuk a w drugi np. karabin. Dzięki temu do dyspozycji będziesz miał więcej rodzajów pocisków, a to przełoży się na większą liczbę strzałów, które będziesz mógł oddać.
  • Czasami najlepszym sposobem na walki z przeciwnikiem jest… ucieczka - może to niehonorowe zachowanie z punktu widzenia samuraja, ale skuteczne. Jeśli nie widzisz szansy, by pokonać oponentów, a skończył się zapas eliksirów, lepiej wziąć nogi za pas i wycofać sięć. Wróć do potyczki, gdy zregenerujesz zdrowie i zapas mikstur leczniczych.
  • Dostosuj postawę do przeciwnika - najbardziej uniwersalną postawą jest średnia, która jest kompromisem pomiędzy zadawanymi obrażeniami, szybkością ataku i zużyciem Ki. Jednak w niektórych przypadkach warto zmienić postawę, która będzie bardziej skuteczna w przypadku danej jednostki. Na przykład: gdy walczymy z silnym yokai, który rzadko daje nam możliwość do wyprowadzenia ataku, warto zmienić postawę na wysoką. Wówczas po jednym, ale potężnym uderzeniu, należy się wycofać i spróbować ponowić ten atak, gdy nadarzy się kolejna okazja.
  • Obserwuj pasek Ki przeciwnika - szczególnie silne ataki zmniejszają poziom wytrzymałości oponenta, z czasem doprowadzając do tego, że wrogowi zabraknie tchu. To doskonała okazja do dobicia przeciwnika. W wielu przypadkach właśnie w ten sposób warto rozstrzygać pojedynki. Zamiast skupiać się zadawaniu ran i zmniejszaniu paska życia oponenta, można spróbować zasypać go gradem ciosów, stopniowo zmniejszając jego Ki. Co ważne, każdy atak wroga również zmniejsza jego staminę.

Następnie: Nioh 2 - walka: atak, garda, blok, unik, uskok, poruszanie się

Spis treści: Nioh 2 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także