Nvidia bada sprawę płonącego kabla zasilania RTX 4090
Problem 600 W w adapterze.
Skomplikowana kwestia zasilania nowych kart graficznych Nvidii staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Firma przyznaje, że bada obecnie przypadek stopionego adaptera kabli podłączanych do RTX 4090.
Nie od dzisiaj wiadomo, że nowe urządzenia potrzebują bardzo dużo prądu. Na tyle dużo, że wymagają 12-woltowego złącza 12VHPWR i to właśnie ono jest najwyraźniej źródłem kłopotów dla użytkowników.
Pomijamy już nawet wcześniejsze doniesienia, że takie wtyczki - według samych producentów - przeznaczone są jedynie do 30 „cykli” włączania i odłączania. Niejaki „reggie_gakil” podzielił się wczoraj w serwisie Reddit wiele mówiącymi zdjęciami stopionego adaptera i slotu na samej karcie.
„Nie wiem jak to się stało, ale zaczęło śmierdzieć i zobaczyłem dym” - napisał. Na całe szczęście, karta podobno nadal działa. W wątku szybko pojawiło się inne zgłoszenie. „Nie jesteś sam. To samo przydarzyło mi się wczoraj” - dodał inny posiadacz karty graficznej za ponad 12 tys. złotych.
Przypomnieć można, że złącza 12VHPWR cieszą się dość wątpliwą renomą od dłuższego czasu. PCI-SIG - organizacja ustalająca standardy PCI, PCI-X i PCI-Express - zdawała sobie sprawę z „zagrożeń bezpieczeństwa w określonych okolicznościach” już we wrześniu.
Jaki to okoliczności? Złącze 12VHPWR dostarcza do 600 W, lecz większość zasilaczy o standardzie ATX 2.0 nie jest w nie wyposażone. Dlatego też można je „zbudować” w formie adaptera, z czterech standardowych, 8-pinowych złączy, a stosowna przejściówka jest w komplecie z RTX 4090. Nowsze zasilacze ATX 3.0 mają już stosowny kabel na wyposażeniu.
Problem polega na tym, że choć 12VHPWR zaprojektowano z myślą o wytrzymaniu 600 W wymaganego przez kartę graficzną, to już złącza 8-pinowe - z których posiadacze „budują” adaptery, jeśli nie wymienili jednocześnie zasilacza - powstały już z myślą o maksymalnie 150 W. Można więc wyobrazić sobie, skąd topienie plastiku i mały pożar.
Nie jest obecnie jasne, jakie zasilacze posiadały osoby donoszące o problemach na Reddicie, lecz sam„reggie_gakil” pisze właśnie o adapterze. Nvidia zapewniła w oświadczeniu dla serwisu Kotaku, że jest z nim w kontakcie, chcąc właśnie zdobyć więcej informacji.
Sprawę wykorzystało już także AMD, które na Twitterze uspokaja sytuację i zapewnia, że „Radeony z serii RX 6000 i nadchodząca architektura RDNA 3 nie będą korzystały ze złącz 12VHPWR”.