Skip to main content

Nvidia usuwa możliwość podkręcania mobilnych kart graficznych - raport

AKTUALIZACJA: Firma zmienia zdanie.

Aktualizacja: Nvidia przywróci możliwość podkręcania kart graficznych w laptopach i notebookach. Jeden z przedstawicieli firmy poinformował o tym na oficjalnym forum.

„Wielu z Was ceni sobie overclockling. W opublikowanych niedawno sterownikach zablokowaliśmy tę funkcję na niektórych kartach GTX. Stwierdziliście jednak, że chcielibyście, by taką opcję przywrócić. Zaimplementujemy więc możliwość podkręcania w najnowszych sterownikach, które zostaną udostępnione w przyszłym miesiącu”.

Wszyscy, którzy nie mogą doczekać się przywrócenia możliwości podkręcania mogą zainstalować starszy sterownik 344.75.

*

Oryginalna wiadomość: Nvidia usunęła możliwość podkręcania mobilnych kart graficznych opartych na architekturze Maxwell.

Układy GTX 970M czy 980M zdobyły dobre opinie wśród użytkowników laptopów, zapewniając wysoką wydajność przy niskim zapotrzebowania na prąd. Można je było także podkręcić, gwarantując często dodatkowe klatki na sekundę w grach.

Ta reklama sprzętu Asusa stawia podkręcanie na pierwszym miejscu

Teraz jednak Nvidia przyznała, że możliwość podkręcania nie powinna nigdy być dostępna w tych modelach, a jej pozostawienie było wynikiem błędu. Za pomocą sterowników 347.09 i 347.52 usunięto więc stosowne opcje.

Problem dodatkowo komplikuje fakt, że niektóre firmy - Asus, MSI czy Alienware - wśród kluczowych funkcji swoich laptopów reklamowały właśnie możliwość podkręcania.

Jedną z opcji jest pozostanie przy starszych sterownikach, co oczywiście wprowadza inne problemy, zwłaszcza dla fanów gier.

Jak zauważył serwis ExtremeTech, Nvidia jest w korzystnej sytuacji, ponieważ zdominowała rynek kart graficznych „z wysokiej półki” w laptopach. AMD ma zaoferować nową rodzinę urządzeń w tym roku, ale nie jest jasne, czy planuje także modele dla komputerów przenośnych.

Kwestia podkręcania to kolejna fala krytyki, która spada w ostatnim okresie na amerykańską firmę. Wcześniej szeroko opisywano problem z zasobami pamięci w kartach GTX 970. Ostatnio ujawniono także, że technologia G-Sync zadziała także w urządzeniach mobilnych z poziomu oprogramowania, choć wcześniej zapewniano, że do jej funkcjonowania potrzebny jest zakup specjalnego monitora.

Zobacz także