Skip to main content

OMEN Gaming Hub od HP - przewodnik po wszystkich funkcjach

Wszystko, co warto wiedzieć.

OMEN Gaming Hub to oprogramowanie przeznaczone dla graczy, których pierwszym wyborem jest gamingowy laptop lub komputer stacjonarny. Wygodne zarządzanie grami, możliwość synchronizacji podświetlenia urządzeń peryferyjnych, a także podkręcanie podzespołów - to tylko niektóre z oferowanych funkcji.

Z niniejszego przewodnika dowiesz się, w jaki sposób - dzięki OMEN Gaming Hub - usprawnić zarządzanie laptopem gamingowym oraz do czego jeszcze aplikacja może się przydać. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze funkcje i ich praktyczne zastosowanie.


Spis treści - skocz do sekcji:

Dowiedz się więcej o laptopach OMEN od HP


Co to jest OMEN Gaming Hub

Platforma OMEN Gaming Hub aspiruje do miana nowego centrum gracza. Aplikacja oferuje szereg przydatnych funkcji. To między innymi możliwość kontrolowania podstawowych parametrów laptopa i sterowania jego wydajnością. Przygotowane scenariusze pozwalają szybko dostosować osiągi do konkretnych sytuacji - przekazać podzespołom pełnię mocy, gdy tego potrzeba lub ograniczyć hałas i wydłużyć czas pracy na baterii w warunkach biurowych.

Do tego dochodzi opcja zwiększania możliwości procesora poprzez inteligentny undervolting, co poskutkuje zmniejszeniem temperatury komputera i generowanego hałasu. Wszystko to bez konieczności włączania BIOS-u i zgłębiania specjalistycznej wiedzy. Gracze docenią też automatyczną optymalizację połączenia sieciowego.

OMEN Gaming Hub może także pełnić funkcję głównego launchera dla gier, niezależnie od tego, z jaką platformą są powiązane. Dzięki temu gracze mogą zgromadzić wszystkie zainstalowane na komputerze tytuły w jednym miejscu i nie tracić czasu na ich wyszukiwanie.

Istnieje również możliwość tworzenia profilu dla każdej gry z osobna. Dzięki temu poszczególne tytuły mogą się wyróżniać np. innym podświetleniem klawiszy czy odpowiednio dostosowanym poziomem wydajności.

Wkrótce OMEN Gaming Hub otrzyma też darmowy moduł Oasis, będący wirtualnym pokojem dla graczy. Funkcja umożliwi streamowanie rozgrywki z gier w kilku prostych krokach, bez zagłębiania się w szczegóły. Możliwe będzie wspólne spędzanie czasu z maksymalnie 15 zaproszonymi znajomymi. Wyróżnikiem ma być m.in. wysoka jakość połączeń głosowych.


Wszystkie gry w jednym miejscu

Steam, Origin, Epic Games Store, Game Pass, Ubisoft Connect - ciągle rosnąca liczba platform z grami sprawia, że zapanowanie nad własną biblioteką tytułów może być utrudnione. OMEN Gaming Hub może pełnić funkcję nadrzędnego programu, uruchamiającego wszystkie pozycje, ułatwiając tym samym dostęp do ulubionych gier.

Dzięki aplikacji gracze nie muszą zastanawiać się, na jakiej platformie posiadają daną grę, by ją włączyć. W zakładce Moje Gry wyświetlane są wszystkie aktualnie zainstalowane tytuły. Można je z tego miejsca w prosty sposób uruchomić, oszczędzając czas potrzebny na ich odszukanie.

Zobacz na YouTube

OMEN Gaming Hub umożliwia też wygodną segregację zainstalowanych gier. Możemy tworzyć własne grupy i filtrować je np. według gatunku, motywu przewodniego, roku wydania czy chociażby platformy, na której produkcje zakupili. Po ukończeniu Cyberpunka 2077 pojawiła się ochota na coś podobnego? A może western lub klasyczne fantasy? Wystarczy wybrać odpowiednie filtry, by wyświetlić gry o danej tematyce.

Szczegółowy widok gry

Nowo zainstalowane tytuły są dodawane do listy automatycznie, ale można je też wprowadzać manualnie, wskazując miejsce instalacji. Po kliknięciu karty gry otrzymujemy dodatkowe informacje na jej temat. Oprócz szybkiego dostępu do zrzutów ekranu, zwiastunów i gameplayów, to między innymi recenzje z popularnych serwisów czy oficjalne kanały twórców.

OMEN Gaming Hub to wygodny dostęp do zainstalowanych gier

OMEN Gaming Hub mierzy też czas spędzony w poszczególnych tytułach i wyświetla statystyki z tym związane. Informuje między innymi, czy w przeciągu ostatnich dwóch tygodni graliśmy więcej czy mniej niż zazwyczaj. Pozwala to lepiej zapanować nad swoimi nawykami.


Galeria tapet

Ciekawym, choć niewielkim dodatkiem w oprogramowaniu HP jest galeria tapet. To nic innego, jak zestaw obrazów w wysokiej rozdzielczości, które można ustawić jako tapetę systemu za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Twórcy przygotowali dla graczy szereg tematycznych tapet nawiązujących do marki OMEN, a także kolekcje związane z popularnymi grami. Wśród nich między innymi Far Cry 6, Assassin's Creed Valhalla czy Immortal Fenix Rising. Każdy gracz znajdzie coś dla siebie i nie musi w tym celu przeszukiwać Internetu, bo ma wszystko pod ręką.

Wybraną tapetę można ustawić jednym kliknięciem myszki

Dostosowywanie i synchronizacja podświetlenia

OMEN Light Studio to moduł, który umożliwia dostosowanie podświetlenia nie tylko laptopa, ale również urządzeń peryferyjnych z serii OMEN. Najciekawiej prezentuje się możliwość zsynchronizowania stylu podświetlenia dla wszystkich sprzętów, dzięki czemu będą stanowić spójną całość. Fani serii Call of Duty mogą np. sprawić, że zarówno laptop, jak i myszka będą emanować wojskową zielenią, a grając w Dooma można podkreślić urządzenia intensywną czerwienią.

Zobacz na YouTube

Co ważne, możemy dowolnie modyfikować oświetlenie, wybierając spośród różnych efektów. Dostępne jest między innymi stałe podświetlenie, efekt fali, migania, oddychania czy bardziej zaawansowane schematy, wizualizujące aktualnie odtwarzane dźwięki czy dostosowujące się kolorystycznie do treści wyświetlanych na ekranie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klawiatura podświetlała się w rytm wystrzałów w Apex Legends czy nawiązywała kolorystycznie do często ponurych barw The Medium, potęgującym tym samym klimat gry.

Efekty świetlne mogą ułatwiać rozgrywkę w wybranych grach

Dzięki funkcji warstw możliwe jest tworzenie różnych efektów podświetlenia dla każdej strefy z osobna. Fani FPS-ów mogą np. wyróżnić klawisze WSAD, nadając im intensywną barwę, a resztę delikatnie przyciemnić, by łatwiej je odnaleźć w ferworze walki. Gracze MMO chętnie podświetlą rząd klawiszy numerycznych, a w MOBA liczyć się będzie zestaw składający się z QWERDF. Dostępność poszczególnych stref zależna jest jednak od posiadanego sprzętu.


Strumieniowanie rozgrywki na inne urządzenia

Dzięki OMEN Gaming Hub gracze nie rozstają się z mocą obliczeniową swojego komputera, nawet jeśli muszą go zostawić w domu. Funkcja rozgrywki zdalnej pozwala na wygodne strumieniowanie gier na inne urządzenia - komputery z systemem Windows 10 lub tablety i smartfony z Androidem bądź iOS.

Wystarczy pobrać aplikację OMEN Gaming Hub na innych urządzeniach i zalogować się do swojego konta, by rozpocząć rozgrywkę. Sprzęty nie muszą nawet pozostawać w tej samej sieci, choć wtedy płynność zabawy może być nieco mniejsza.

Rozpoczęcie rozgrywki zdalnej jest proste. Wystarczy zalogować się do swojego konta na obu urządzeniach

Dzięki tej opcji, możliwe jest cieszenie się ulubionymi grami nawet na wyjeździe lub leżąc wygodnie na kanapie z tabletem w ręku, podczas gdy komputer znajduje się w innym pomieszczeniu.

OMEN Gaming Hub oferuje też funkcję pulpitu zdalnego, a więc użytkownicy mogą korzystać z systemu i wszystkich jego funkcji na odległość, mając dostęp nie tylko do gier, ale też plików czy dokumentów.

W naszych testach najlepsze efekty uzyskiwaliśmy, gdy oba urządzenia podłączone były do sieci przewodowo. Rozgrywka była jednak w miarę płynna także w przypadku korzystania z sieci Wi-Fi np. na smartfonie. Nieco traciła na jakości w przypadku połączenia z siecią GSM, ale to już było zależne od aktualnego zasięgu.

OMEN Gaming Hub oferuje też funkcję zdalnego pulpitu

Sam proces łączenia się z komputerem jest bardzo prosty. Aplikacja prowadzi użytkowników za rękę i wyjaśnia, co w danym momencie należy zrobić. Wystarczy więc nie wyłączać komputera lub laptopa OMEN, by mieć do niego dostęp nawet na wakacjach.


Stan systemu i kontrola wydajności

W OMEN Gaming Hub można w prosty sposób dostosować wydajność i kulturę pracy laptopa z serii OMEN od HP. Na zakładce Stan systemu użytkownicy mogą podejrzeć aktualny stan systemu - temperaturę procesora i karty graficznej, wykorzystanie pamięci czy prędkość pobierania i wysyłania danych przez kartę sieciową. To cenna wskazówka do dalszych modyfikacji.

Zobacz na YouTube

Na zakładce Kontrola wydajności można wybrać jeden z dwóch trybów:

  • Zrównoważony - przekazuje podzespołom mniejszą moc, dzięki czemu temperatura i prędkość wentylatorów, a więc także hałas, utrzymują się na niższym poziomie. To dobry wybór do typowych zadań biurowych, przeglądania Internetu i mniej wymagających gier.
  • Wydajność - w tym trybie podzespoły działają z pełną mocą, generując wyższą temperaturę i poziom hałasu. Sprawdzi się w wymagających grach lub zadaniach, w których liczy się duża moc obliczeniowa komputera.

Niezależnie od wybranych ustawień gracze mogą też dostosować kontrolę termiczną. Domyślnie aktywny jest tryb automatyczny, który sam ustala prędkość wentylatorów. Możliwe jest włączenie maksymalnych obrotów, gdy chcemy, by podzespoły były jak najchłodniejsze. Wiąże się to jednak z większym hałasem.

Podstawowe parametry komputera na wyciągnięcie ręki

W trybie ręcznym prędkość wentylatorów można natomiast ustalać za pomocą wygodnego suwaka. W każdym momencie gracz widzi temperaturę podzespołów, więc może reagować na bieżąco.

Osobną kwestią jest zakładka Przełączanie karty graficznej, gdzie możemy wybrać tryb hybrydowy lub dyskretny. Ten pierwszy do mniej wymagających zadań będzie wykorzystywać zintegrowany układ graficzny, co przedłuża czas pracy na baterii i zmniejsza poziom hałasu. Gdy uruchomiona zostanie gra lub bardziej wymagająca aplikacja, laptop automatycznie przełączy się na mocniejszy, dedykowany układ graficzny.

Wygodne ustawienia pozwalają zapanować nad mocą komputera

Tryb dyskretny przeznaczony jest natomiast do rozgrywki i zadań, które wymagają dużych zasobów graficznych. Po jego aktywacji wykorzystywana jest wyłącznie główna karta graficzna, co wpływa oczywiście na krótszy czas pracy na baterii.

Do czego te ustawienia mogą być przydatne? OMEN Gaming Hub pozwala tworzyć profile dedykowane konkretnym grom, które są automatycznie aktywowane w momencie ich włączenia. Dzięki temu możemy dostosować wydajność i kulturę pracy dla każdej z osobna.

W przypadku gier sieciowych, gdzie liczy się przede wszystkim wydajność, warto postawić na maksymalną moc obliczeniową i efektywne chłodzenie. Hałas nie będzie przeszkadzać, gdyż zazwyczaj i tak do takiej rozgrywki używa się słuchawek.

Układy graficzne mogą pracować w trybie hybrydowym lub z pełną mocą

Inaczej sprawa wygląda np. w przypadku strategii, które nie są aż tak zasobożerne. W takiej sytuacji warto nieco zmniejszyć wydajność, by cieszyć się wyższą kulturą pracy wentylatorów.

Jeśli sytuacja wymaga cichej pracy i jednocześnie wysokiej wydajności, można manualnie zmniejszyć prędkość wentylatorów kosztem wyższych temperatur.

Do pracy biurowej i przeglądania Internetu warto natomiast postawić na zintegrowany układ graficzny i najniższy poziom hałasu. Każdy z tych scenariuszy i wiele innych można zapisać w profilach - w ten sposób zyskujemy pełną kontrolę nad podzespołami komputera.


Obniżanie napięcia (undervolting)

Jedną z najciekawszych funkcji w OMEN Gaming Hub jest obniżanie napięcia, czyli undervolting. To proces, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie bazowego napięcia CPU bez wyraźnego wpływu na wydajność. Efektem działania jest mniejszy pobór prądu, obniżona temperatura, a nawet zwiększone możliwości taktowania rdzenia w szczytowych momentach.

Zobacz na YouTube

HP nie tylko udostępniło tę funkcję w swoim oprogramowaniu, ale poszło też o krok dalej - oddając w ręce graczy inteligentny tryb, który sam znajdzie optymalne odchylenie napięcia rdzenia. Konfiguracja trwa w takim przypadku kilkanaście minut. W jej trakcie testowane są różne wartości i wybierana jest ta, która zapewnia stabilne działanie nie tylko w spoczynku, ale i pod obciążeniem.

W naszym przypadku z wykorzystaniem inteligentnego trybu napięcie procesora udało się zmniejszyć o 0,070 V, co w teście dało szacunkowo obniżenie średniej temperatury nawet o 6 stopni Celsjusza. W tym samym czasie maksymalne taktowanie rdzenia wzrosło aż o 0,4 GHz, czyli 10,5%, przez co gry działały jeszcze płynniej, szczególnie w tzw. lokacjach procesorowych.

Inteligentny undervolting daje całkiem niezłe rezultaty

OMEN Gaming Hub daje zatem możliwość zwiększenia możliwości procesora i obniżenia jego temperatury każdemu graczowi, ale nie wymaga do tego specjalistycznej wiedzy. Oczywiście dostępny jest też tryb niestandardowy, w którym można własnoręcznie dostosować odchylenie napięcia, by wycisnąć ze swojego komputera jak najwięcej.


Inteligentne zarządzanie siecią

Niespodziewanie skaczący ping w intensywnych rozgrywkach sieciowych to zmora miłośników gier online. Nie zawsze jest to jednak spowodowane problemami z połączeniem. Niekiedy winę ponoszą aplikacje działające w tle.

Z myślą o takich sytuacjach w OMEN Gaming Hub pojawiła się zakładka Wzmacniacz sygnału sieci. Gracze mogą w niej zobaczyć, które gry i aplikacje korzystają aktualnie z Internetu i jakie są to wartości.

Zobacz na YouTube

W trybie inteligentnym narzędzie może automatycznie przydzielać priorytety, faworyzując aplikacje na pierwszym planie. Dzięki temu, tocząc potyczki sieciowe, mamy pewność, że inne programy nie zużyją zbyt wiele łącza, negatywnie wpływając na rozgrywkę.

Możliwe jest również aktywowanie trybu niestandardowego, w którym gracze sami mogą przydzielać priorytety poszczególnym programom. To pomocne, gdy oprócz gry, ważne jest też stabilne działanie komunikatorów czy np. oprogramowania streamującego rozgrywkę.

Przegląd aktywności sieci w jednym miejscu

W laptopach OMEN od HP można też skorzystać z podwójnego połączenia z Internetem - jednocześnie przewodowego i bezprzewodowego. Dzięki takiej konfiguracji najważniejsze zadania, w tym uruchomione gry, obsługiwane są zawsze przez stabilniejsze połączenie przewodowe, a aplikacje działające w tle korzystają z sieci Wi-Fi. Znacząco poprawia to wrażenia z rozgrywki.

Dowiedz się więcej o laptopach OMEN od HP

Materiał powstał we współpracy z HP.

Zobacz także