Skip to main content

PETA zachwycona: „Strażnicy Galaktyki 3” to najlepszy film roku o prawach zwierząt

Historia Rocketa wzrusza widzów.

Film Jamesa Gunna - „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” - otrzymał już pierwsze wyróżnienie zaledwie tydzień po światowej premierze. Organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) postanowiła docenić produkcję Marvel Studios za istotny wkład w temat ochrony praw zwierząt.

Uwaga na spoilery związane z Rocketem.

Finałowa część trylogii o popularnych Strażnikach dotyka między innymi kwestii smutnej przeszłości Rocketa. Okazuje się, że bohater za młodu był obiektem eksperymentów Wielkiego Ewolucjonisty, który za pomocą różnych testów i tortur, chciał zmienić antropomorficznego szopa w potężną broń. Na domiar złego Rocket nie był jedynym królikiem doświadczalnym. Po tamtych zdarzeniach została mu przykra pamiątka - tatuaż z laboratoryjnym numerem.

„Obraz »Strażnicy Galaktyki: Volume 3« dokonał czegoś, co niewiele filmów potrafiło do tej pory. Przedstawił piękną i pełną współczucia historię o zwierzętach, na których przeprowadzane są testy” - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie organizacji PETA. „Scenariusz Jamesa Gunna nie odbiega od trudnych (ale często prawdziwych) tematów, a my jesteśmy poruszeni opowieścią o empatii dla wszystkich żywych, uroczych istot”.

Obrońcy praw zwierząt są zaskoczeni realizmem i autentycznością widowiska MarvelaZobacz na YouTube

„Za urzekającą i przekonującą kreację Rocketa i jego przyjaciół, oraz przypomnienie widzom, że zwierzęta torturowane w laboratoriach to istoty czujące, a nie wytatuowane na nich numery, PETA uhonorowała Gunna nagrodą Not a Numer Award” - napisano.

W sprawie wypowiedziała się również wiceprezeska wspomnianej organizacji - Lisa Lange. „James Gunn za sprawą Rocketa nadał twarz, imię i osobowość milionom wrażliwych zwierząt, które przechodzą przez laboratoria. PETA wyróżnia »Strażników Galaktyki: Volume 3« jako najlepszy film roku o prawach zwierząt, ponieważ pomaga widzom postrzegać zwierzęta jako jednostki i sugeruje, że możemy na nich eksperymentować, ale nie oznacza, że powinniśmy” - oświadczyła na łamach The Wrap.

„Podobnie jak przyjaciele Rocketa, Lylla, Teefs i Floor, większość zwierząt wykorzystywanych w laboratoriach jest zabijana pod koniec swojego pełnego cierpienia życia. Są przetrzymywani w ciasnych klatkach, często samotni i okaleczeni, zarażeni chorobami, celowo hodowani, by cierpieli z powodu wyniszczających warunków, zmuszani do znoszenia wielu bolesnych procedur, unieruchamiane, przez długi czas bombardowane bodźcami i często pozbawione odpowiedniego pożywienia, wody czy ulgi”.

Obraz „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” wciąz można oglądać w kinachZobacz na YouTube

„Narodowe Instytuty Zdrowia wydają rocznie niemal 20 miliardów dolarów podatników na testy na zwierzętach. Badania wykazały jednak, że 95 procent nowych leków, które okazują się bezpieczne dla zwierząt, nie sprawdza się podczas badań na ludziach, bo są nieskuteczne bądź niebezpieczne”.

„Film przypomina więc widzom, że wszystkie zwierzęta zasługują na życie na wolności pod gołym niebem, a nie na niewolę w laboratoryjnych klatkach” - podsumowano. Przypomnijmy, że widowisko zachwyca nie tylko walorami etycznymi, ale i wizualnymi. Według wielu krytyków, wreszcie doczekaliśmy się solidnej produkcji w uniwersum MCU.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Zobacz także