Skip to main content

Pillars of Eternity 2: Deadfire - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, zadania poboczne, mapy, tworzenie postaci, sekrety.

Witamy w solucji i poradniku do Pillars of Eternity 2, w którym znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje związane z wieloma aspektami gry. Od sposoby tworzenia postaci, przez opis ras, cech i klas postaci, kończąc na rozbudowanym opisie ukończenia kampanii fabularnej i wszystkich zadań dodatkowych.

Pillars of Eternity 2 jest rozbudowaną grą fabularną, stworzoną przez firmę Obsidian Entertainment. Autorzy kontynuują historię rozpoczętą w pierwszej części serii, która ukazała się na rynku w 2015 roku. Celem głównego bohatera jest dotarcie do boga Eothasa. W trakcie długiej podróży odwiedzi miejsca, gdzie spotka wiele osób, z którymi będzie mógł wchodzić w interakcje.

Podobnie, jak w pierwszej części cyklu, również w Pillars of Eternity 2 staniemy przed wieloma, rozbudowanymi zadaniami i ciężkimi wyborami, które będą miały wpływ na zakończenie przygody. W przypadku trudności z grą, zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Życzymy miłej zabawy!


Pillars of Eternity 2: Deadfire - kompletny poradnik

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kompletnym przewodnikiem po grze. Znajdziesz w nim opis przejścia wątku głównego, a także zadań dodatkowych. Poradnik zawiera też informacje związane z mechaniką i działaniem gry, w tym rzeczy dotyczące między tworzenia postaci oraz wiadomości związanych z poszczególnymi rasami czy cechami.

Odnośniki są związane z poszczególnymi działami poradnika. Zanim z nich skorzystasz, zachęcamy do zapoznania się ze znajdującymi się poniżej poradami. Pod nimi znajdziesz też informacje dotyczące następujących kwestii:

  • Jak zresetować statystyki postaci?
  • Jak włamywać się do zamków?
  • Jak zdobywać pieniądze?
  • Jak zdobywać doświadczenie pieniądze?
  • Jak odpoczywać i się regenerować?
  • Jak zmienić porę dnia?
  • Jakie są poziomy trudności?
  • Jak tworzyć postać?
  • Czy można importować zapisy gry z poprzedniej części?

Poradnik do Pillars of Eternity 2 - mechanika i obsługa gry

W dziale związanym z mechaniką rozgrywki znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące między innymi tworzenia nowej postaci. Uwzględniono tu takie elementy, jak rasy, cechy czy klasy postaci. Ponadto możesz się zapoznać z edytorem ustawień sztucznej inteligencji głównego bohatera i osób z drużyny.


Opis przejścia gry Pillars of Eternity 2

W tej części poradnika skupiamy się przede wszystkim na opisie misji głównych, a także zadań dodatkowych, które obejmują zarówno pojedyncze osoby, jak i poszczególne frakcje oraz naszych kompanów. W celu łatwiejszej nawigacji można skorzystać z alfabetycznego spisu poszczególnych zadań.


Mapy lokacji w Pillars of Eternity 2

Ten dział został poświęcony mapom, które zostały użyte w poradniku. Dzięki nim możesz błyskawicznie rozeznać się w danej lokacji, a także sprawdzić czy jakaś postać lub miejsce jest związane z którąś z misji lub zadaniem dodatkowym.


Porady ogólne do Pillars of Eternity 2

- Jeżeli nie masz doświadczenia w grach RPG w stylu Pillars of Eternity, wybierz dla postaci jedną klasę. Multiklasowość daje dostęp do większej puli zdolności, talentów dwóch wybranych klas, ale opóźnia postępy w odblokowywaniu umiejętności. Najlepsze szybciej zdobędą przedstawiciele tylko jednej klasy.

- Pamiętaj o zapasach. Gdy naprawisz statek w prologu i wyruszysz na szerokie wody, pamiętaj o zapasach. Jedzenie oraz różnego rodzaju napoje, choćby woda, są ważne dla utrzymania dobrego poziomu morale załogi. Różnego rodzaju alkohole czy lepsze pożywienie oferuje też dodatkowe bonusy. Zapasy uzupełnisz w każdym porcie.

- Zarabiaj. Zbieraj wszystkie przedmioty pozostawione przez wrogów i przeszukuj wszystkie możliwe obiekty - nawet jeżeli czegoś nie wykorzystasz, to warto sprzedawać ekwipunek. Nie ignoruj też zadań pobocznych. Pieniądze zawsze są potrzebne w Pillars of Eternity 2 - utrzymanie okrętu i załogi po prostu kosztuje.

- Dobrze obsadź ludzi na statku. Zauważ, że gdy na ekranie okrętu najedziesz kursorem na poszczególnych członków załogi, zobaczysz ich statystyki. Jeżeli zobaczysz gwiazdkę lub dwie przy konkretnej roli (na przykład przy Nawigatorze czy Działonowym), oznacza to, że dana postać specjalizuje się w tej właśnie czynności.

- Możesz omijać walki. Pokonywanie wrogów zazwyczaj nie oferuje żadnych punktów doświadczenia - zdobywamy je tylko wtedy, kiedy po raz pierwszy odkrywamy jakiegoś potwora. Z czystym sumieniem, jeżeli atrybuty bohatera na to pozwolą, możesz „przegadać" niektóre sytuacje, które mogłyby doprowadzić do starcia.

- Zadbaj o ustawienie drużyny. Wojownicy powinni stać z przodu. Podczas starcia wyślij najlepszego wojownika (na początku przygody będzie to Eder, nieco później dołączy do niego paladynka Pallegina) naprzeciw wrogom, by skupili na nim swoją uwagę. W trakcie potyczki ustawiaj też innych tak, by atakowali oponentów z boku czy od tyłu, bo dzięki temu obrona wroga będzie osłabiona.

- Rozwijaj różne cechy postaci. Kiedy bohaterowie zaczną awansować, staraj się, by ich cechy i atrybuty - takie jak atletyka, zręczność, wnikliwość czy zastraszanie - były różne. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z konkretnych towarzyszy w odpowiednich momentach.

- Uważaj na efekty czarów. Wiele zaklęć ofensywnych może ranić sojuszników, dlatego przyglądaj się, czy ich sylwetki nie są przypadkiem podświetlane, gdy celujesz czarem. Najlepiej obszarowe zaklęcia rzucać tak, by w ogóle nie dotykały towarzyszy. Weź też pod uwagę czas rzucania zaklęć.


Poziomy trudności

Pillars of Eternity 2 oferuje kilka poziomów trudności oraz ich ustawień. Dzięki temu coś dla siebie znajdzie zarówno gracz rozpoczynający zabawę w gatunku gier fabularnych, jak i osoby doświadczone, szukające dodatkowych wyzwań. Warto pamiętać, że poziom trudności gry (oprócz Ścieżki potępionych) można zmienić podczas przygody w menu ustawień.

Opowieść (1 na obrazku powyżej) - skupia się przede wszystkim na odkrywaniu świata gry oraz fabuły. Liczba wrogów jest taka sama, jak na normalnym poziomie trudności, ale gracz zyskuje w walce dużą przewagę, dzięki czemu starcia są bardzo proste. Ponadto można przenosić nieograniczoną ilość zestawów obozowych.

  • Skalowanie przeciwników: domyślnie włączone.
  • Poziom trudności zalecany graczom początkującym.

Relaks (2) - jest zbliżony do trybu fabularnego, ale wymaga od gracza większego zaangażowania w walkę oraz zarządzanie drużyną. Jeśli chcesz nieco utrudnić sobie zadanie poznawania świata i fabuły, jednak bez zbyt trudnych walk, to jest to odpowiedni poziom trudności.

  • Skalowanie przeciwników: domyślnie włączone.
  • Poziom trudności zalecany graczom początkującym.

Klasyczny (3) - wymaga od graczy większego zaangażowania w zarządzanie drużyną oraz w trakcie starć z przeciwnikami. Rywale są już wymagający, ale w potyczkach pewne błędy są jeszcze dopuszczalne.

  • Skalowanie przeciwników: domyślnie wyłączone.
  • Poziom trudności przeznaczony dla graczy średnio zaawansowanych.

Dla weteranów (4) - wymaga już bardzo dobrego opanowania zasad gry, zarządzania drużyną oraz podejmowania właściwych decyzji podczas walk. W celu ich wygrywania konieczne jest dobre operowanie statystykami bohaterów z wykorzystaniem przedmiotów, zdolności oraz czarów.

  • Skalowanie przeciwników: domyślnie wyłączone.
  • Poziom trudności przeznaczony dla graczy zaawansowanych.

Ścieżka potępionych (5) - w tym wariancie wymagane jest perfekcyjne opanowanie wszystkich elementów związanych z zarządzaniem drużyną i walką. Przeciwników może być więcej niż na poprzednich poziomach trudności, a ponadto wszyscy rywale zyskują 50 procent premii do statystyk. Należy pamiętać, że tego poziomu trudności nie można obniżyć po rozpoczęciu przygody.

  • Skalowanie przeciwników: domyślnie wyłączone.
  • Poziom trudności przeznaczony dla weteranów.

Oprócz powyższych poziomów trudności w grze istnieją też opcje dodatkowe, czyli modyfikatory. Poniżej znajdują się ich opisy wraz z zaleceniami dla kogo są przeznaczone:

  • Próba żelaza (6) - podczas gry można korzystać tylko z jednego miejsca zapisu gry. W przypadku śmierci postaci gracza przygodę należy zacząć od początku. Modyfikacja przeznaczona tylko dla bardzo doświadczonych graczy.
  • Tryb eksperta (7) - wyłącza wszystkie pomoce i podpowiedzi pojawiające się w trakcie gry. Ustawienia tego nie można zmienić w trakcie samej zabawy. Z opcji tej można skorzystać, jeśli grę przechodzi się powtórnie. Za pierwszym razem lepiej jej nie aktywować.
  • Skalowanie poziomów (8) - włączenie tej opcji powoduje, że rywale będą mieli taki sam poziom rozwoju, jak postacie w naszej drużynie. Z jednej strony sprawia to, że zawsze będą stanowili pewne wyzwanie, a z drugiej uniemożliwia na trafienie wrogów mocniejszych lub słabszych, co może nieco psuć odbiór gry. Jeśli jesteś początkujący i masz obawy, że w pewnych rejonach trafisz na bardzo silnych rywali, z którymi nie dasz sobie rady, to możesz tę opcję włączyć. Można ją rozszerzyć na całość gry (opcja Zawsze) albo tylko na misje główne, związane z fabułą (Tylko główna ścieżka).
  • Skalowanie tylko w górę - odmiana skalowania, w której przeciwnicy będą tylko wzmacniani, jeśli trafimy na rywali zbyt słabych. W przypadku dotarcia do silnych wrogów utrzymają oni wyższy poziom doświadczenia niż nasza drużyna. Dobre rozwiązanie, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w których rywale nie będą stanowili żadnego wyzwania.

Czy można zresetować statystyki postaci? Czy można stworzyć postać od nowa?

W grze istnieje możliwość tak zwanego resetu postaci, czyli stworzenie wskazanego bohatera od podstaw ponownie. Można tego dokonywać u napotykanych w trakcie gry handlarzy. Aby skorzystać z tej opcji należy wybrać ikonę trzech kości, która znajduje się z lewej części menu.

Po skorzystaniu z tej opcji będziesz mógł od nowa przyznać wskazanej postaci zdolności oraz punkty cech. Należy przy tym pamiętać, że usługa ta jest płatna (im wyższy poziom postaci, tym drożej) i uniemożliwia zmianę klasy. Tę ostatnią można wybrać tylko na początku gry lub w momencie dołączenia kompana do drużyny.


Jak włamywać się do zamków? Otwieranie skrzyń i drzwi.

W trakcie przygody wielokrotnie natkniesz się na zabezpieczone drzwi i skrzynie, które często skrywają cenne przedmioty i sekrety. Nie da się ich otworzyć z marszu - w tym celu trzeba skorzystać z odpowiedniej umiejętności lub wytrychów.

  • Jeśli chodzi o kluczową umiejętność to jest nią mechanika. Po dotarciu do zamkniętego zamka wyświetli się liczba oznaczająca poziom jego zabezpieczeń. Jeśli suma punktów umiejętności mechanika u bohatera i jego kompanów jest większa, to drużyna będzie w stanie otworzyć taki zamek. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do wielu innych gier fabularnych tutaj liczy się suma rozwinięcia mechaniki u wszystkich członków zespołu, a nie tylko postaci, które bezpośrednio otwiera zamek.
  • Druga możliwość to korzystanie z wytrychów. Możliwość ich użycia pojawia się w momencie gdy ilość punktów mechaniki całego zespołu jest mniejsza niż wartość zamka (np. drużyna posiada w sumie 3 punkty, a do otwarcia zamka wymaganych jest 5). W takim przypadku gra zaproponuje skorzystanie z określonej ilości wytrychów, aby otworzyć zamek. Należy przy tym pamiętać, że możliwość taka pojawi się tylko jeśli posiadamy wytrychy w ekwipunku, a ich ilość jest wystarczająca, żeby otworzyć dany zamek. Jeśli różnica między mechaniką drużyny, a poziomem zamka jest zbyt duża na korzyść zamka, to możliwość użycia wytrychów może się nie pojawić. Wytrychy są jednorazowego użytku i można je znajdować podczas eksplorowania świata gry oraz kupować u handlarzy.

Należy też pamiętać o specyfikach chwilowo podnoszących statystyki postaci. Dobrym przykładem jest kit złodziejski, który chwilowo podnosi statystyki mechaniki, skradania i zwinnych dłoni o kilka punktów.


Jak zdobywać pieniądze?

Istnieje kilka sposobów na wzbogacenie drużyny. Chociaż pojedyncze działania mogą nie przynieść majątku, to należy pamiętać, że ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka. Dlatego w pierwszej kolejności warto zbierać wszystkie przedmioty, jakie spotkamy podczas przygody. Ekwipunek jest nieograniczony, więc warto z tego skorzystać, a niepotrzebne rzeczy sprzedawać u napotkanych handlarzy.

Drugim sposobem jest wykonywanie misji pobocznych. Nie są wprawdzie niezbędne do ukończenia kampanii fabularnej, ale warto poświęcić im nieco czasu. W ten sposób można bowiem zdobyć sporo doświadczenia, pozwalającego rozwijać drużynę, a także cenne przedmioty i żywą gotówkę.

Jeśli posiadasz w drużynie postać z rozwiniętą umiejętnością skradanie, a warto takiego towarzysza posiadać, to korzystaj z tego talentu w celu kradzieży. W grze możesz odwiedzać wiele miejsc będących własnością prywatną, gdzie często znajduje się sporo cennych rzeczy, które mogą stanowić łatwy łup. Pamiętaj tylko, aby nie dać się złapać na gorącym uczynku.

Ponadto warto sporo eksplorować i to zarówno na piechotę, jak i podczas korzystania ze statku. Na mapie świata znajdziesz wiele miejsc ze sporą ilością przydatnych rzeczy i skarbów. Jednym z ciekawszych elementów są tak zwane pupile, czyli zwierzaki zapewniające bonusy do statystyk. Naraz można korzystać tylko z jednego takiego bonusu, dlatego jeśli któreś nie będą potrzebne, to możesz je sprzedać u handlarzy.


Jak zdobywać doświadczenie?

Punkty doświadczenia są niezbędne, aby rozwijać głównego bohatera oraz kompanów. W grze istnieją trzy główne sposoby zdobywania punktów doświadczenia.

  • Wypełnianie misji głównych i pobocznych - najlepszy sposób zapewniający najwięcej punktów. Warto poświęcić nieco czasu na wypełnianie zadań dodatkowych, które nie są niezbędne do ukończenia gry, ale pozwalają wzmocnić drużynę oraz zdobyć nagrody rzeczowe.
  • Poznawanie nowych wrogów - w trakcie starć z nowymi rodzajami wrogów zostają oni wpisani do bestariusza. Wraz tym drużyna otrzymuje pewną liczbę punktów doświadczenia.
  • Odkrywanie nowych miejsc - warto dokładnie zwiedzać wszystkie dostępne miejsca, ponieważ docieranie do nich zapewnia punkty doświadczenia. Dlatego eksploruj zarówno na piechotę, jak i statkami.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do wielu innych gier fabularnych w grze NIE otrzymujemy punktów doświadczenia za wygrane walki i pokonanych przeciwników (chyba, że są wśród nich nowi wrogowie). Dlatego czasami lepiej unikać walki niż podejmować niepotrzebne ryzyko.


Jak odpoczywać i co daje odpoczynek?

W trakcie odpoczynku następuje regeneracja zdrowia głównego bohatera i osób w drużynie. I chodzi nie tylko o przywrócenie punktów życia, ale również usunięcie poważnych kontuzji, które negatywnie wpływają na postacie. Dlatego jeśli drużyna będzie zbyt mocno "poobijana" dobrze jest rozpatrzyć możliwość skorzystania z wypoczynku. Należy to czynić również przed wyruszeniem na dłuższe i bardziej wymagające poszukiwania lub misje.

Drużyna może odpoczywać w miastach i wioskach oraz pod gołym niebem. W pierwszym przypadku można korzystać z karczm czy hoteli, które oferują noclegi. Warto zapoznać się z ofertą, ponieważ obok darmowych miejscówek, gdzie następuje tylko uzdrowienie towarzyszy, możesz trafić na płatne miejsca, które za dodatkowe sumy mogą zapewniać bohaterom dodatkowe bonusy trwające do kolejnego wypoczynku.

Jeśli jesteś w trasie i chcesz skorzystać z odpoczynku, to należy użyć ikony odpoczynku (lub wcisnąć klawisz R). Następnie rozdysponuj zapasy pożywienia poszczególnym bohaterom (przeciągasz je do slotów przy ikonach bohaterów), co zapewni możliwość regeneracji zdrowia oraz wyleczenia się z ran i kontuzji.


Jak zmienić porę dnia?

W Pillars of Eternity 2 pojawia się cykl dobowy, który wpływa na rozgrywkę. Przykładowo niektóre zadania trzeba wykonać o określonej porze dnia lub nocy. W jaki sposób przyspieszyć upływ czasu? Możliwości jest kilka. Pierwsza to podróżowanie po mapie - zarówno na piechotę, jak i statkiem. Im cel jest bardziej oddalony, tym więcej czasu (niekiedy całych dni) potrzeba, aby dotrzeć do wybranego punktu.

Druga możliwość, to skorzystanie z opcji odpoczynku albo czekania (opcję tę katywujemy tak samo, jak rozstawianie obozu, czyli wciskając literę R). Należy przy tym pamiętać, że o ile odpoczynek zapewnia regenerację zdrowia postaci, o tyle samo czekanie już tego nie zapewnia.


Czy w grze można importować zapisy z poprzedniej części?

Tak, istnieje taka możliwość. Na początku przygody spotykasz kobietę, przy której należy wybrać jedną z historii z poprzedniej części. W tym momencie będziesz mógł zaimportować zapis stanu gry wczytując tym samym podjęte wcześniej decyzje.

Zobacz także