Skip to main content

Pillars of Eternity - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, mapy, wszystkie zadania i sekrety gry (100% ukończenia).

Witamy w darmowym, obszernym poradniku i solucji do Pillars of Eternity - rozbudowanej gry fabularnej stworzonej przez studio Obsidian Entertainment. W naszym opracowaniu znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje związane z podstawami rozgrywki. Zestaw przygotowanych porad zawiera wskazówki ułatwiające rozpoczęcie zabawy. Warto zapoznać się również z opisem interfejsu i skrótami klawiszowymi, ułatwiającymi grę. Przygotowaliśmy również dział poświęcony rozwojowi i klasom postaci, a także kompanom oraz warowni.

W dalszej części poradnika znajdziecie szczegółowe mapy i opisy misji głównych oraz zadań pobocznych. Dzięki temu w przypadku zacięcia się w jakimś momencie, możecie szybko sprawdzić rozwiązanie danego problemu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Pillars of Eternity jest tytułem niezwykle rozbudowanym, a wiele zadań posiada kilka możliwych rozwiązań i zakończeń zależnych między innymi od cech osobowych naszego bohatera.

Pillars of Eternity oferuje niezwykle rozległy i fascynujący świat, w który z przyjemnością się zagłębiamy. W trakcie przygody nie warto nigdzie się spieszyć. Znaczne lepiej jest dokładnie eksplorować wszystkie odwiedzane miejsca, rozmawiać z napotkanymi postaciami oraz wypełniać misje dodatkowe. Dzięki temu nie tylko podniesiemy statystyki naszej drużyny, ale znacznie lepiej zagłębimy się w przygotowaną przez autorów nietuzinkową krainę. Życzymy miłej zabawy!

Porady ogólne

Zaczynamy przygodę od stworzenia własnej postaci. Warto zapoznać się ze wskazówkami i opisem klas - wybór właściwy dla naszego stylu gry pozwoli w jeszcze większym stopniu cieszyć się rozgrywką.

Opis przejścia - misje główne i poboczne

Pillars of Eternity nie jest grą otwartą, a kolejne fragmenty świata odkrywamy wraz z rozwojem fabuły i wykonywaniem kolejnych misji. Możecie także skorzystać ze spisu wszystkich misji głównych i pobocznych, by odszukać konkretne zadanie. Tymczasem nasz opis przejścia zaczynamy od obozowiska.

Warownia

Docieramy do Caed Nua i warowni - tutaj będziemy mogli nieco się zadomowić...

Zatoka Buntu - miasto i okolice

Odkrywamy wszystkie dzielnice, misje główne i poboczne Zatoki Buntu, największego miasta w Pillars of Eternity oraz jego okolic.

Czas w drogę

Wychodzimy z miasta Zatoka Buntu i wracamy na główne trakty, dalej przemierzając świat Pillars of Eternity, w poszukiwaniu misji głównych i zadań pobocznych.

Bliźniacze Wiązy - miasto i okolice

Z wybrzeża trafiamy do pierwszego dystryktu Bliźniaczych Wiązów - tutaj czeka nas szereg misji głównych oraz oczywiście kilka ciekawych questów do wykonania. Na koniec zaś finał i walka z ostatnim bossem.

Spis wszystkich misji

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich misji głównych oraz zadań dodatkowych z odnośnikami do poszczególnych stron w poradniku. Spis został wykonany w kolejności alfabetycznej.

Wskazówki na początek

Jak najczęściej zapisuj stany gry. Nie ma nic gorszego, niż utrata życia po długim okresie zabawy bez żadnego punktu zapisu. Dlatego korzystaj z tej funkcji tak często, jak się da - w trakcie eksploracji, przed ważnymi rozmowami (może będziesz chciał zobaczyć inne warianty dyskusji) oraz przed walką. Nigdy bowiem nie wiesz, jaki wróg czai się za rogiem. Nie polegaj tylko na automatycznych zapisach, ponieważ pojawiają się dość rzadko.

Korzystaj z aktywnej pauzy. Walka w Pillars of Eternity odbywa się w czasie rzeczywistym, ale często na ekranie dzieje się wiele rzeczy naraz. Aby opanować ten pozorny chaos korzystaj z pauzy (spacja), żeby zatrzymać akcję i na spokojnie zaplanować kolejne ruchy postaci.

Możesz przyspieszać i zwalniać tempo gry. Dzięki klawiszom „S" i „D" (albo przyciskom na dolnym pasku interfejsu) możesz przyspieszać bieg czasu (opcja przydatna gdy chcesz szybko przejść przez odkrytą lokację) lub je spowalniać, co przydaje się na przykład w trakcie korzystania ze skradania się. W momencie rozpoczęcia walki czas automatycznie wraca do zwykłej szybkości.

Czytaj komunikaty w prawym dolnym narożniku. Pojawia się tam wiele interesujących i przydatnych informacji związanych zarówno z eksploracją, rozmowami, jak i skutecznością ataków podczas walki.

Poziom trudności

Wybierz odpowiedni poziom trudności. Przed rozpoczęciem przygody pierwszą decyzją, jaką będziesz musiał podjąć jest określenie poziomu trudności. Jeśli zaczynasz zabawę z grami fabularnymi warto zacząć od łatwego. Poniżej przedstawiono poszczególne poziomy trudności i opcje specjalne:

  • Niski - wybacza błędy podczas walki oraz wymaga minimalnego korzystania z mikrozarządzania (np. korzystania z mikstur czy rzemiosła).
  • Średni - wymaga lepszego zarządzania bohaterem i drużyną, ale wybacza niektóre błędy na polu walki.
  • Wysoki - wymaga bardzo dobrego zarządzania postaciami oraz zwiększania statystyk poprzez przedmioty, zaklęcia i przedmioty.
  • Ścieżka Potępienia - na mapach pojawia się więcej wrogów, których statystyki są podniesione o 50 procent.

Z powyższych poziomów trudności w każdej chwili z poziomu opcji możesz zmienić trzy pierwsze (np. z łatwego ustawić wysoki). Wybór Ścieżki Potępionych jest jednak nieodwracalny.

Oprócz powyższych poziomów trudności autorzy przygotowali jeszcze dwie opcje:

  • Tryb eksperta - wyłącza wszelkiego rodzaju podpowiedzi i wskazówki, które domyślnie pojawiają się podczas przygody (po jego włączeniu niemożliwe jest wyłączenie, chyba że zaczniemy grę od nowa).
  • Próba żelaza - w trakcie gry dysponujemy tylko jednym, nadpisywanym punktem zapisu. Jeśli nasza postać zginie zapis jest usuwany i należy zacząć przygodę od początku.

Eksploracja

Dokładnie zwiedzaj lokacje. Eksploruj wszystkie nowe miejsca, w których się znajdziesz. Dzięki nim możesz odkryć wiele pomieszczeń i skrytek zawierających cennych ekwipunek czy też tajnych przejść. Pamiętaj, że możesz szybko sprawdzić odkryty obszar danego miejsca przechodząc na jego mapę (klawisz „M").

W trakcie eksploracji korzystaj z trybu skradania. Umożliwia on nie tylko przemykanie między przeciwnikami czy atakowanie ich z zaskoczenia, ale także wypatrywanie rzeczy niewidocznych na pierwszy rzut oka. Przebywając w trybie skradania postacie mogą na przykład lokalizować pułapki, tajne przełączniki czy dobrze ukryte schowki, które przy wykryciu zostaną podświetlone.

Kolekcjonuj wszystkie znalezione przedmioty. Wprawdzie pojemność inwentarza poszczególnych postaci jest ograniczona, ale noszona przy nich skrzynia nie posiada już takich limitów. Dlatego, jeśli podniosłeś jakiś element i nie możesz go znaleźć przy konkretnej postaci, to przeszukaj kufer. Znalezione przedmioty mogą ci się przydać w przyszłości, a te które uznasz za bezużyteczne po prostu sprzedaj u handlarza.

Zaopatrz się w specjalne przedmioty. Chodzi konkretnie o młotek i dłuto, linkę z kotwiczką i łom. Czasami w trakcie przygody uruchamiają się fragmenty tekstowe umożliwiające dostanie się do nowych lokacji. Często możesz się do nich dostać właśnie dzięki wymienionym wyżej przedmiotom. Możesz je znaleźć podczas eksploracji lub kupić u handlarzy.

Pamiętaj o wypoczynku. Podczas eksplorowania lokacji, a zwłaszcza w trakcie walki postacie stopniowo się męczą. Im większy jest poziom zmęczenia tym gorzej wypadają ich statystyki (np. dotyczące celności w trakcie walki). Zmęczenie symbolizuje specjalna ikona pojawiająca się z prawej strony postaci. Co więcej na przykład magowie po użyciu zaklęć muszą wypocząć, aby móc ponownie skorzystać z czarów.

Aby wypocząć musisz trochę się przespać, co możesz uczynić w gospodach (im bardziej luksusowe i droższe pokoje, tym więcej bonusów możesz zdobyć), w warowni (kiedy wejdziesz w jej posiadanie) oraz rozbijając obozowiska (specjalne zestawy do tego znajdziesz podczas przygody).

Wykonuj zadania dodatkowe. Tylko w ten sposób będziesz mógł zdobywać duże sumy punktów doświadczenia umożliwiające rozwój drużyny. Pamiętaj również, że cała pula zdobytych punktów jest dzielona przez ilość ich członków. Jeśli posiadasz w grupie pięciu bohaterów, to będą oni awansować wolniej niż drużyna trzyosobowa.