Plik wymiany, stronicowania: co to jest, czy warto go wyłączyć
Awaryjne źródło pamięci RAM.
Plik wymiany, nazywany też plikiem stronicowania, to swoista dodatkowa pamięć wykorzystywana przez system operacyjny. Jego zadaniem jest wspomożenie pamięci RAM komputera, szczególnie w sytuacji, w której jej brakuje. Technologia ta ma jednak swoje minusy i nie zawsze warto z niej korzystać. Z tej strony dowiesz się czym dokładnie jest plik wymiany, jak go konfigurować i czy nie lepiej go wyłączyć.
Na tej stronie:
Konfiguracja pliku wymiany
By sprawdzić plik wymiany kliknij prawym przyciskiem myszy na Ten komputer (1) - w przypadku wersji Windowsa starszych niż 10 może to być Mój komputer bądź po prostu Komputer. Z rozwiniętej listy wybierz pozycję Właściwości (2), a w nowym oknie kliknij na Zaawansowane ustawienia systemu (3).
Przejdź teraz do zakładki Zaawansowane (4) i kliknij w przycisk Ustawienia (5) w sekcji Wydajność. Ponownie przejdź do zakładki Zaawansowane (6) i wciśnij przycisk Zmień…(7). Otworzy to nowe okno pamięci wirtualnej, czyli pliku stronicowania / wymiany. Jeśli nigdy wcześniej tutaj nie zaglądałeś, ustawienia dobrane zostaną automatycznie - plik wymiany będzie miał rozmiar całkowitej pamięci RAM twojego komputera.
Możesz jednak ręcznie ustawić wielkość tego pliku. W tym celu odznacz pole Automatycznie zarządzaj… (8), a następnie wskaż partycję (9), na której chcesz ustawić plik wymiany. Możesz określić rozmiar samodzielnie, klikając na opcję Rozmiar niestandardowy (10) by dobrać początkowy i maksymalny rozmiar pliku. Alternatywnie możesz pozwolić na rozmiar kontrolowany przez system (11) albo zdecydować się na brak pliku stronicowania (12).
Plik stronicowania możesz ustawić dla każdej z partycji osobno, warto jednak unikać partycji systemowej (zwykle C:) - a najlepiej ogólnie dysku, na którym się ona znajduje. Przy zbyt małej ilości pamięci RAM, posiadanie pliku stronicowania na dysku systemowym może doprowadzić do jego znacznego spowolnienia.
Plik wymiany - jak działa i czy warto korzystać
Zanim zadecydujesz czy warto korzystać z pliku wymiany, musisz wiedzieć jak on działa. Gdy w systemie zabraknie pamięci RAM, zrzuci on część jej zawartości do pliku wymiany - dzięki temu zwolni się przestrzeń bez wyłączania czy zawieszania się programów.
Schody zaczynają się jednak w sytuacji, w której twój komputer wyposażony jest w powolny dysk HDD. Wtedy taki proces może powodować krótkie przycięcia komputera. Jeśli z kolei masz jeszcze niewiele RAMu, problem ten może objawiać się nawet co kilkanaście minut. Dodatkowo, im częstsze zrzuty do pliku wymiany, tym bardziej obciążony dysk - szczególnie, jeśli plik stronicowania ustawiony jest na partycji systemowej.
Czy warto więc korzystać z tej technologii? W pierwszej kolejności oczyść system ze zbędnego oprogramowania i zwolnij możliwie dużo pamięci. Po drugie, jeśli tylko masz możliwość, dokup kość RAM do twojego komputera - nawet najwolniejsze z nich są wielokrotnie szybsze od dysków.
Jeśli oczyszczenie komputera nie przyniosło skutku, a ty nie możesz pozwolić sobie na dodatkowe wydatki, wtedy ustaw plik wymiany. Pamiętaj jednak by nie robić tego na partycji systemowej - a najlepiej w ogóle na dysku, na którym jest ta partycja.
Poprzednio: Jak zabezpieczyć komputer przed burzą: listwa antyprzepięciowa, UPS
Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC
Następnie: Komputer lub laptop głośno chodzi: jak wyciszyć