Skip to main content

PS VR2 - jak czyścić gogle

Wszystkie elementy i czym je wyczyścić.

PS VR2 używa się nieco inaczej niż konsolę czy komputer, więc sprzęt wymaga częstszego czyszczenia. Na tej stronie dowiesz się, jak i czym wyczyścić PlayStation VR2, aby nie uszkodzić gogli.


Na tej stronie:


Czyszczenie soczewek PS VR2

To element, który będziesz czyścił zdecydowanie najczęściej, bo w innym przypadku po prostu będziesz czuł dyskomfort podczas zabawy. Nawet niewielkie zabrudzenia na soczewkach urastają do ogromnych rozmiarów, kiedy zakładasz headset na głowę - i wciąż widzisz je podczas gry.

Do czyszczenia soczewek używaj wyłącznie suchych chusteczek z mikrofibry, np. tych przeznaczonych do przecierania okularów.

Choć może być to kuszące, nie używaj papieru (ręczników papierowych, chusteczek papierowych) do wycierania soczewek. O obiektywy trzeba bardzo dbać i upewnić się, że nie będzie na nich żadnych rys, a papier może je zniszczyć. Nie używaj też żadnych środków chemicznych do czyszczenia soczewek, np. chusteczek nasączonych alkoholem. Mimo że w teorii są przeznaczone do okularów, też mogą zniszczyć soczewki PS VR2.

Najlepiej więc zaopatrzeć się w zestaw chusteczek z mikrofibry, które będą służyć wyłącznie czyszczeniu obiektywów PlayStation VR 2.

UWAGA: chusteczki z mikrofibry też trzeba regularnie czyścić. Skoro ściągają one brud z powierzchni, to ten brud na nich zostaje. Po pewnym czasie nie będą go już ściągać, tylko... rozsmarowywać po soczewkach, co może wywołać wrażenie zamglonego obrazu. Takie chusteczki czyści się płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą. Potem trzeba je oczywiście pozostawić do wysuszenia.

A jak często trzeba czyścić soczewki PS VR2? Gdy tylko pojawia się na nich jakikolwiek brud. Czasami konieczne jest czyszczenie już po jednej sesji w goglach. Przed graniem najlepiej spojrzeć na soczewki w dobrym świetle i pod różnymi kątami, by i upewnić się, że nie ma na nich kurzu czy brudu.

Wskazówka: chusteczkami z mikrofibry możesz też czyścić kamery na goglach, ale jeśli nie występują żadne problemy ze śledzeniem ruchów oraz nie pokazują się komunikaty o błędach śledzenia otoczenia, nie musisz tego robić.


Czyszczenie osłony od światła

Lekka gumowa osłona, która chroni wnętrze gogli przed światłem, po pewnym czasie będzie wymagała czyszczenia, bo ma bezpośredni kontakt z twarzą użytkownika - bądź kilku użytkowników.

Być może zaskakujące będzie dla ciebie, że tę osłonkę można całkowicie zdjąć z PS VR2, by łatwiej ją oczyścić. Jest ona przytwierdzona do headsetu za pomocą serii otworów i zaczepów, dzięki czemu możesz ją zdemontować. Absolutnie nie powoduje to utraty gwarancji ani nie jest naruszeniem sprzętu - samo Sony poleca zdjąć osłonkę przy czyszczeniu.

Osłonę można następnie umyć, przepłukując w wodzie, a potem wstępnie osuszyć szmatką i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Gdy będzie sucha, możesz ją z powrotem włożyć na gogle, wciskając otwory na zaczepy.

Wskazówka: zdejmując osłonę, nie ciągnij jej z dużą siłą, tylko chwyć gumę blisko zaczepu i kręć dookoła, jednocześnie lekko ciągnąc - „oczko” zejdzie samo. Takim okrężnym ruchem warto też nakładać otwory na zaczepy.


Czyszczenie „poduszek”, czyli podparcia głowy

Poduszki to elementy, które dotykają twojego czoła i tylnej części głowy, więc są stale narażone na działanie potu. Zobaczysz to szczególnie w grach wymagających sporego ruchu - te części headsetu mogą być niemal całkowicie mokre, kiedy zdejmiesz gogle z głowy!

Sony rekomenduje czyszczenie tych powierzchni „miękką, suchą ściereczką” i jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie.

Warto czyścić podparcia głowy tuż po intensywnej sesji, kiedy są jeszcze wilgotne - krótko mówiąc przed tym, jak pot zaschnie na powierzchni poduszek.


Czyszczenie powierzchni PS VR2 i kontrolerów

W tym przypadku również nie ma żadnych szczególnych sposobów czyszczenia i Sony ponownie rekomenduje miękką, suchą ściereczkę.

Jeśli chodzi o kontrolery Sense, warto zwrócić szczególną uwagę na ewentualny pot ściekający po „rączkach” aż do portów USB-C. Raczej nie jest to wskazane, bo może je to uszkodzić, szczególnie po podłączeniu do prądu. Sony niestaty nie przygotowało żadnej osłony dla portów, więc warto szczególnie na nie uważać.

Więcej o PS VR 2:

Zobacz także