Skip to main content

Resident Evil 4 Remake - kompendium: premiera i ciekawostki

Fabuła, różnice względem oryginału i ceny.

Resident Evil 4 (2023) to długo wyczekiwany remake kultowego survival-horroru, wydanego pierwotnie w 2004 roku. Ponownie wcielimy się w Leona Keneddy’ego, czyli tajnego agenta na usługach rządu USA, wysłanego do odizolowanej wioski w Hiszpanii. Naszym zadaniem jest uwolnić porwaną córkę prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Fabuła gry podąża historią pierwowzoru, zatem możemy spodziewać się wszystkich znajomych wątków i lokacji. Ponownie obserwujemy historię zza pleców bohatera, a do zarządzania ekwipunkiem służy nam charakterystyczna walizka. Mimo wierności oryginałowi, w grze znajdziemy także sporo usprawnień i przebudowanych elementów, dostosowujących produkcję do współczesnych standardów.

  • Premiera: 24 marca 2023
  • Platforma: PS4, PS5, Xbox Series X/S, PC
  • Wersja językowa: angielska
  • Producent: Capcom
  • Wydawca: Capcom

Na tej stronie:


Data premiery

Resident Evil 4 Remake zadebiutuje w piątek, 24 marca 2023 roku równocześnie na wszystkich platformach, czyli PS4, PS5, Xbox Series X/S oraz PC. Tytuł najprawdopodobniej nie pojawi się na konsoli Xbox One.

Odległa hiszpańska wioska kryje wiele mrocznych sekretów

Do momentu premiery można składać zamówienia przedpremierowe. Osoby decydujące się na preorder otrzymają dostęp do dodatkowych przedmiotów kosmetycznych wewnątrz gry - złotej walizki oraz emblematu na broń. Grę zakupioną na PS4 będzie można bezpłatnie ulepszyć do wydania PS5.


Fabuła

Historia przedstawiona w odświeżonej wersji gry nie została znacznie zmodyfikowana pod względem pierwowzoru. Pojawią się ci sami bohaterowie, odwiedzimy znajome lokacje i jeszcze raz przeżyjemy najsłynniejsze wydarzenia z oryginału. Pewne szczegóły mogą się jednak różnić, dostosowując historię do współczesnych standardów lub zmieniając elementy niezbyt dobrze wypadające w pierwotnym wydaniu.

W grze wcielamy się w Leona Kennedy’ego. Początkowo pracował jako policjant w Raccoon City i przeżył epidemię wirusa T - broni biologicznej, która zmieniła większość mieszkańców miasta w istoty podobne do zombie i doprowadziła do całkowitego zniszczenia miejscowości. Po tych wydarzeniach został zatrudniony jako tajny agent na usługach rządu USA.

Leon wyrusza na niebezpieczną misję, aby uratować nastoletnią Ashley

Kiedy Ashley Graham, czyli córka prezydenta Stanów Zjednoczonych, została porwana i natrafiono na jej ślady w odizolowanej hiszpańskiej prowincji, Leon zostaje wysłany z misją odnalezienia dziewczyny. Szybko okazuje się, że mieszkańcy tamtejszych regionów zradykalizowali się pod władzą Osmunda Saddlera - samozwańczego proroka neopogańskiego kultu Los Iluminados.


Świat gry, Los Iluminados i Las Plagas

Akcja gry toczy się w regionie Valdelobos - odizolowanej, górzystej hiszpańskiej prowincji. Mieszkańcy regionu, zainspirowani przez samozwańczego proroka Saddlera, przyłączyli się do neopogańskiego kultu Los Iluminados i silnie zradykalizowali. Nie mają oporów przed zaatakowaniem i zamordowaniem każdego obcego, który zbliży się do ich osad. Centralnym punktem okolic jest zamek szlacheckiego rodu Salazarów.

Do końca XX wieku obszar zamieszkany był głównie przez gorliwych katolików, a styl życia mieszkańców niemalże nie zmienił się przez stulecia, wciąż przejawiając pozostałości średniowiecznego ustroju feudalnego. Gospodarka opierała się na rolnictwie i górnictwie, a społeczeństwo było w większości samowystarczalne - jednocześnie odrzucało większość współczesnych technologii.

Lider sekty zmienił mieszkańców spokojnego regionu Valdelobos w krwiożercze potwory

Na początku nowego tysiąclecia kolejnym kasztelanem zamku - i de facto władcą regionu - został Ramon Salazar. Młody i nieprzygotowany do rządzenia dziedzic nie był lubiany przez poddanych, przez co odizolował się od świata i ludzi. W takich warunkach szybko znalazł się pod wpływem Osmunda Saddlera - samozwańczego proroka neopogańskiej sekty Los Iluminados, wzorowanej na wierze rdzennych mieszkańców tych ziem.

Obiektem kultu były Las Plagas - endemiczne, pasożytnicze organizmy, mogące zarażać ludzi i wpływać na zachowanie żywicieli. Salazar i Saddler odkryli pod zamkiem zmumifikowane szczątki istot i dzięki bioinżynierii zaczęli ich hodowlę. Wkrótce zarazili mieszkańców wioski, czyniąc ich posłusznymi kultystami. Jednocześnie zamordowano wszystkich stawiających opór.


Rozgrywka

Podczas gry w Resident Evil 4 będziemy obserwować rozgrywkę z perspektywy trzeciej osoby. Dynamiczną kamerę umieszczono nad ramieniem bohatera, przez co zawsze mamy dobry widok na trwającą akcję. Leon może dość swobodnie eksplorować lokacje, do których trafi, wchodzić w interakcję ze znajdywanymi obiektami oraz oczywiście walczyć - wręcz lub przy użyciu broni palnej.

Powraca jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pierwowzoru, czyli ekran ekwipunku w formie walizki. Ponieważ dostępne miejsce na przedmioty jest ograniczone, musimy tak układać wyposażenie w inwentarzu, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Z czasem zapewne dostaniemy jednak dostęp do większych pojemników.

Podczas eksplorowania lokacji musimy poszukiwać przydatnych zasobów

Przemierzając wioskę i okolice możemy rozglądać się za pieniędzmi i wartościowymi łupami, poukrywanymi w różnych zakątkach budynków i poza nimi. W czasie gry spotkamy tajemniczego handlarza, który chętnie odkupi od nas odnalezione dobra, jak również sprzeda nam nową broń, wyposażenie oraz pozwoli ulepszać posiadane przedmioty.

Ponieważ Resident Evil 4 jest horrorem z jedynie elementami strzelanki, amunicja i medykamenty są rzadkie i należy używać ich z rozwagą. Niektóre etapy mogą być bardzo trudne do ukończenia, jeśli dotrzemy do nich ze zbyt małymi zasobami. Wymusza to na graczach dokonywanie przemyślanych decyzji.


Różnice względem oryginału

Chociaż do tej pory Capcom nie przedstawił wielu materiałów z gry, to widać na nich dość wyraźne różnice względem oryginalnego wydania. Chociaż gra pozostaje wierna pierwowzorowi w kwestii fabularnej, deweloperzy wykorzystali okazję, aby przeprojektować kilka szczegółów.

Przede wszystkim możemy zwrócić uwagę na o wiele mroczniejsze, pogrążone w ciemnościach otoczenie, podkreślające niepokojący klimat produkcji. Również niektóre lokacje delikatnie przeprojektowano - na przykład pierwsza odwiedzana przez Leona chata jest teraz o wiele większa i trafia on tam na kilku zarażonych zamiast jednego.

Remake stawia na znacznie mroczniejszy klimat

Sami mieszkańcy wioski są znacznie agresywniejsi i mają poszerzony zakres ruchów. Mogą między innymi atakować z większej odległości albo przytrzymywać Leona, aby ułatwić silniejszym towarzyszom wykończenie bohatera.

Twórcy starali się, aby nowości i zmiany czyniły tytuł interesującym dla fanów pierwowzoru, ale też by gra była przystępna dla osób nieobeznanych z serią. Dlatego na przykład dodano do gry menu szybkiego wyboru broni, dzięki czemu nie trzeba się już „przeklikiwać” przez ekran ekwipunku. Powróci także system zapisu gry przy maszynach do pisania.


Wymagania sprzętowe na PC

Jak się okazuje, wymagania sprzętowe Resident Evil 4 na PC nie są wysokie i w grę będą mogli zagrać nawet posiadacze nieco starszych maszyn. Biorąc pod uwagę szczegółową oprawę graficzną, dobrze to świadczy o czasie poświęconym przez deweloperów na optymalizację tytułu. Wymagania minimalne i zalecane zamieszczamy poniżej:

Minimalne wymagania

  • Docelowa jakość: Niskie ustawienia graficzne, 1080p i 60 FPS
  • Procesor: AMD Ryzen 5 1200 lub Intel Core i5 7500
  • RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 560 lub Nvidia GeForce GTX 1050 Ti (Radeon RX 6700 XT lub GeForce RTX 2060 wymagane do włączenia śledzenia promieni)
  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Miejsce na dysku: Brak danych (prawdopodobnie około 40 - 50 GB)

Zalecane wymagania

  • Docelowa jakość: Wysokie ustawienia graficzne, 1080p i 60 FPS
  • Procesor: AMD Ryzen 5 3600 lub Intel Core i7 8700
  • RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 lub Nvidia GeForce GTX 1070 (Radeon RX 6700 XT lub GeForce RTX 2070 wymagane do włączenia śledzenia promieni)
  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Miejsce na dysku: Brak danych (prawdopodobnie około 40 - 50 GB)

Cena i edycje

Tytuł pojawi się na rynku w sumie w trzech edycjach, z czego dwie dostępne są jako wydania fizyczne, a jedna możliwa jest do zakupu tylko cyfrowo. Ponadto wydawca przewidział kilka bonusów dla graczy, którzy zdecydują się na zamówienia przedpremierowe.

Edycja standardowa

Podstawowe wydanie gry zawiera sam tytuł bez żadnych dodatków. Niemniej, zamawiając preorder otrzymamy dostęp do kilku „prezentów”:

  • Złota skórka walizki
  • Zawieszka na broń w kształcie paczki amunicji
  • Cyfrowy mini-soundtrack (tylko w sklepie PS Store)
  • Limitowany steelbook (tylko zamawiając fizyczne wydanie w wybranych sklepach)

PlayStation 4 (kompatybilna z PS5)

PlayStation 5

Xbox Series X

Edycja deluxe

Bogatsze wydanie gry dostępne jest do zakupu jedynie cyfrowo i zapewnia dostęp do kilku pakietów DLC:

  • Klasyczna skórka walizki (preorder)
  • Zawieszka na broń w kształcie rośliny leczniczej (preorder)
  • Cyfrowy mini-soundtrack (preorder, tylko w sklepie PS Store)
  • Cztery alternatywne stroje dla Leona
  • Dwa filtry na ekran, zmieniające wygląd gry zależnie od wybranego stroju
  • Dwie dodatkowe bronie
  • Mapa skarbów
  • Okulary przeciwsłoneczne dla Leona
  • Oryginalna ścieżka dźwiękowa, możliwa do włączenia w czasie zabawy

Edycja kolekcjonerska

Najbogatsze wydanie tytułu, czyli „kolekcjonerka”. Oprócz dodatków cyfrowych, zawiera także szereg fizycznych gadżetów:

  • Gra w steelbooku
  • Kod na zawartość edycji deluxe
  • Cyfrowy soundtrack
  • Figurka Leona
  • Artbook
  • Mapa świata gry
  • Specjalne pudełko do przechowywania całości

PlayStation 4 (kompatybilna z PS5)

PlayStation 5

Xbox Series X


Trailery i gameplay

Do tej pory Capcom oraz wybrane redakcje opublikowały kilka zwiastunów i materiałów z rozgrywki. Filmy zamieszczamy poniżej.

Zobacz także