Rosyjski procesor przetestowany w grach. Gothic 2 się zacina
Efekty nie zachwycają.
W sieci pojawił się materiał pokazujący, jak rosyjski procesor Elbrus 8SV radzi sobie w grach. Testy nie wypadły jednak korzystnie dla dzieła wschodniej myśli technicznej, ponieważ układ miał problemy z płynnym działaniem nawet starszych produkcji, takich jak Gothic 2.
Działanie gier sprawdzili autorzy kanału YouTube Elbrus PC Play. Jak możemy przeczytać w opisie filmu, komputer wyposażono także w 32 GB RAM DDR4 i kartę graficzną Radeon RX 580, a całość działa pod kontrolą zmodyfikowanego systemu z rodziny Linux. Mamy zatem do czynienia z konfiguracją, pozwalającą teoretycznie uruchamiać starsze produkcje bez większych komplikacji.
YouTuberzy wybrali do testów kilka klasycznych tytułów, w tym między innymi The Elder Scrolls 3 Morrowind, wspomniane Gothic 2, nieoficjalny port CS:GO oraz dwie odsłony serii Stalker. Kultowe RPG Bethesdy działało poprawnie, ale ciężko mówić tu o rewelacyjnym wyniku. W zamkniętych pomieszczeniach gra pokazywała ok. 200 klatek na sekundę, ale na otwartych przestrzeniach liczba ta spadała nawet do okolic 30 FPS-ów.
Gothic 2 działał nawet gorzej, utrzymując około 20 klatek, a do tego często spadając poniżej tej wartości. Trzeba jednak zaznaczyć, że grę najwyraźniej w jakiś sposób zmodyfikowano, ustawiając większy zasięg renderowania obiektów, niż jest to możliwe w standardowych opcjach gry.
Bardziej współczesne produkcje, jak Counter-Strike, z trudem utrzymywały 30 kl/s, wyraźnie spowalniając przy ostrzejszej akcji. Najgorzej procesor wypadł w kontakcie ze Stalker: Czyste Niebo. Płynność drugiej odsłony popularnej serii z rzadka wzrastała powyżej 10 klatek. Zew Prypeci działał nieco lepiej, ale widać było wyraźny stuttering.
Za produkcję procesorów linii Elbrus odpowiada Moskiewskie Centrum Technologii SPARC (MCST). Układ działa na bazie architektury VLIW, jednak zachowuje kompatybilność ze standardem Intel x86 poprzez emulację. W przypadku tego konkretnego modelu mamy do czynienia z ośmiordzeniową jednostką o taktowaniu wynoszącym zaledwie 1,5 GHz.
Urządzenie wykonano w procesie produkcyjnym 28 nanometrów, co jest dziś dość przestarzałą technologią. Popularne procesory AMD Ryzen serii 5000 produkowane są w procesie 7 nanometrów. Na rynku dostępna jest też nieco mocniejsza wersja układu o nazwie Elbrus 16S. Na 2025 rok MCST planuje premierę modelu Elbrus 32S, mającego osiągać trzykrotnie większą wydajność od testowanego na filmie układu.