Skip to main content

Rząd Kanady dofinansował anarchistycznego moda do Fallout Tactics

Z pieniędzy podatników.

Twórcy anarchistycznego moda do klasycznego Fallout Tactics: Brotherhood of Steel twierdzą, że kanadyjski rząd aż czterokrotnie przyznał im dofinansowanie z funduszu wsparcia dla artystów.

Mowa o modyfikacji Fallout: The Sum/Nous Aurons zmieniającej świat gry w utopię promującą wartości anarchistyczne, co zdaje się ideologią, jakiej propagowanie nie powinno leżeć w interesie żadnego rządu. Tymczasem twórcy moda chwalą się, że otrzymali wsparcie finansowe zarówno od Rady Sztuki i Literatury w Quebecu, jak i od Kanadyjskiej Rady Sztuki.

Utopijno-dystopijna artystyczna gra wideo, radykalny symulator Nous Aurons pozwala doświadczyć anarchistycznych społeczności po zmianach klimatu i innych przewidywanych kataklizmach. Projekt opiera się na katastrofach (ekologicznych, ekonomicznych i technologicznych) w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, których prognozy utrzymują ludzi w kulturze kryzysu” - czytamy w opisie projektu.

Gra ilustruje przejęcie terytoriów przez naturę i zwierzęta, a także ustanowienie nowego systemu społecznego. Chodzi o pokazanie konsekwencji naszego globalnego zachowania bez zaprzeczania dziedzictwu ludzkości i pokazanie lepszego świata, który wita wolność, wzajemną pomoc i demokrację bezpośrednią. W środku apokalipsy wzywamy do życia w idealnym i regenerującym kontekście społecznym”.

Redakcja Kotaku zwróciła się do twórców modyfikacji z prośbą o wyjaśnienie, czy urzędnicy wiedzieli o anarchistycznym wydźwięku produkcji. Główny twórca - Hugo Nadeau - odpowiedział twierdząco i wyjaśnił, że pieniądze przyznawane są na podstawie opinii innych artystów, którzy wybierają, jakie projekty zasługują na dofinansowanie.

Nadeau zdradził też na swoim Discordzie, że udało mu się aż czterokrotnie pozyskać fundusze, ponieważ do obu organizacji złożył po dwa wnioski - jeden dotyczący modyfikacji w języku angielskim, a drugi po francusku (oba są w Kanadzie językami urzędowymi). Musiał przy tym przeprowadzić szereg pokazów, prezentacji i występów na żywo, co było warunkiem przyznania dofinansowania.

Zobacz także