Skip to main content

Sąd w USA oddalił pozew graczy przeciwko przejęciu Activision

Próbowali na własną rękę zablokować transakcję.

Sąd najwyższy w USA odrzucił pozew złożony przez grupę graczy, którzy próbowali na własną rękę zablokować przejęcie Activision przez Microsoft. Składający pozew argumentowali, że transakcja może znacznie zmniejszyć konkurencyjność na rynku oraz stworzyć monopol Xboxa na najważniejsze marki gier - w tym Call of Duty.

Dziesiątka obywateli USA, określających siebie po prostu jako „gracze”, jeszcze w grudniu zeszłego roku ogłosiła plany pozwania Microsoftu na mocy ustawy The Clayton Antitrust Act z 1914 roku, która pozwala obywatelom Stanów Zjednoczonych pozywać firmy w wypadku wystąpienia obaw o działania antykonkurencyjne.

Powodzi wskazywali między innymi, że do Microsoftu należy już między innymi studio Mojang - odpowiedzialne za Minecrafta - a także ZeniMax, właściciel chociażby Bethesdy, Arkane oraz id Software. Wygląda jednak na to, że ich plan spalił na panewce, ponieważ jak informuje serwis VGC, sędzia Sądu Najwyższego USA Elena Kagan odrzuciła wniosek, który ostatecznie został przyjęty do rozpatrzenia dopiero w zeszłą sobotę.

Przypomnijmy, że po długiej serii batalii sądowych, Microsoft i Activision są najwidoczniej na prostej drodze do sfinalizowania fuzji. Microsoft podpisał z Sony - głównym przeciwnikiem transakcji - umowę zabezpieczającą obecność Call of Duty na PlayStation przez najbliższe 10 lat, a zarówno amerykański Sąd Apelacyjny, jak i Sąd Najwyższy odrzuciły odwołanie FTC od wyroku na korzyść Microsoftu.

Obecnie obie firmy przedłużyły termin zakończenia procesu przejęcia do 18 października tego roku. Jednocześnie trwają pracę nad przebudowaniem umowy, aby brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) nie miał już wątpliwości co do jej zapisów. Przedstawienie nowej wersji dokumentu będzie się jednak wiązać z kolejnym śledztwem angielskich regulatorów, jednak to powinno już przebiegać płynniej niż pierwsze dochodzenie.

Zobacz także